c c c c aanlegplaats bovenleiding aanlegsteiger bowlingbaan abri brandkraan afsluitpaal brandmelder afsluiterput brandweerkazerne andreaskruis brievenbus PTT aquaduct brievenbus privé assemblagebedrijf bunker autoracecircuit bus/tramhalte baak busstation baantelefoon damwand bankgebouw defensieterreingrens bank/kantoorgebouw defensieterreingrenssteen bank, zit- detectorkast barak dok, drijvend basketbalpaal dok, vast basketbalveld draaibrug basculebrug draaihek beek drinkfontein beeld, stand drive-in bioscoop begraafplaats duiker benzinepomp duin benzineput dijk beschoeiing eengezinswoning, vrijstaand bibliotheek elektriciteitscentrale bioscoop etalagekast bloembak fabriek boei fietsenstalling boerderij fietspad bolder fietsparkeertegel (klem) bollenveld flatgebouw, 1-4verd. bomengroep flatgebouw, >4verd. bomenrij garage, particulier boom garage, parkeer- boomgaard gashouder boomgrens gasput bos gasregulateurstation bouwland gazon bouwput gemaal (enz.) Tabel 1. Basislijst van topografische elementen Igedeeltelijk). B ra c 0 Topografische elementen 0 B S o 5 u ra 3 -2 ra t: S- n j3 0 0 «I'D J O 0 ra O g, II II II '0 O H o E E o O aanlegplaats V barak boom N boomgrens N bouwput brievenbus PTT V busstation V bus/tramhalte V duiker 0 gashouder gemeentegrens A havenspoor V heide N kampeerterrein R laagwaterlijn N muur mijnspoor V normaalspoor V opstijgroute luchthaven T V park N R parkeermeter V politiebureau provinciegrens A PTT distriktgrens A put, water- 0 radartoren rivier N V schouwburg R spoorwegstationsgebouw V straalpad T C telefooncel tennisveld R tunnel 0 V ven N verkeerslicht V volleybalterrein R vijver N R waterleiding 0 V windmolen wijkkaart ijsbaan R zee N V Nadat de lijst was samengesteld, werden de onder delen ervan alfabetisch gerangschikt, teneinde iedere suggestie van doelgericht groeperen in dit stadium te voorkomen. Dit komt overeen met de doelstelling geen voorgeclassificeerde onderdelen te presenteren, die dan in een later stadium weer gedeclassificeerd zouden moeten worden om herclassificatie in over eenstemming met de functie van iedere dienst moge lijk te maken. Vervolgens richtten wij ons op het classificatiepro bleem zelf: Hoe kunnen de onderdelen van de lijst op een dusdanige wijze worden geclassificeerd, dat hun essentiële neutraliteit niet in gevaar wordt gebracht? Het antwoord is weergegeven in tabel 2, waarvan de eerste kolom een ander deel van de lijst weergeeft. Deze tabel geeft impliciet het onderscheid aan tussen het probleem een lijst van topografische elementen te vervaardigen en het probleem deze elementen te clas sificeren. Tegelijkertijd illustreert zij de doelstellingen van meervoudige classificatie, waarbij één enkel ele ment kan worden gegroepeerd met andere enkelvou dige elementen op een oneindig aantal manieren, overeenkomstig een verscheidenheid aan mogelijke interesses in dat element. Dienovereenkomstig zijn in de tweede kolom van tabel 2 de elementen op basis van hun ligging in het schema der dingen geclassifi ceerd: natuurlijk tegenover kunstmatig. In de derde Tabel 2. Voorbeeld van een meervoudige classificatie van een deel van de basislijst van topografische elementen. kolom zijn zij naar drie kenmerken, die hun zichtbaar heid in het terrein aangeven, geclassificeerd: boven de grond tegenover onder de grond, abstract tegen over concreet. In de overige kolommen worden de elementen met behulp van drie speciale functies, die sommige ele menten door hun fysieke geaardheid vervullen, ge classificeerd: transport, recreatie en verbindingen. Na onszelf ervan te hebben overtuigd, dat het moge lijk is deelfacetten van een element (bijv. zijn ligging, zijn functie, etc.) te selecteren en elk facet van het object op een unieke wijze te classificeren, waarbij het element zelf onaangetast blijft, betrof onze volgende logische vraag: Waaruit bestaat de relatie tussen deze individuele classificaties? Moet het altijd op goed NGT GEODESIA 80 373

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 15