geluk af gedaan worden, zoals in tabel 2, of bestaat er soms een stel gerelateerde classificatie-kenmerken, met behulp waarvan de gehele basislijst van elemen ten bruikbaar geclassificeerd kan worden? Ik geloof, dat het antwoord op deze tweede vraag bevestigend luidt. Zoals in tabel 3 is weergegeven zijn de kenmerken van topografische elementen niet op goed geluk aan el kaar gerelateerd. Allereerst kan men zien dat ieder kenmerk overeenkomt met een duidelijk omschreven vraag over dat element. Eveneens is het duidelijk dat de vragen zelf op systematische wijze met elkaar in verband staan. Zij hebben tot doel drie verschillende soorten van gerelateerde informatie betreffende het element over te dragen en zijn dienovereenkomstig gerangschikt. De functie van de eerste groep is eenvoudigweg naar het element te verwijzen („refereren"), het te benoe men, het te localiseren in tijd en ruimte, de eigen domssituatie te bepalen, enz. De functie van de tweede groep is het element te waarderen of te evalueren, te bepalen of het goed of slecht is voor het menselijk welzijn. De functie van de derde groep is het element in een context van een sociale (algemeen) maatschappe lijke actie te plaatsen. Dus voor te schrijven wat er gedaan moet worden, wanneer het gedaan moet worden, hoe het gedaan moet worden en door wie het gedaan moet worden. Type Gegevenscategorie (kenmerken evt. nader in te delen in klassen) refererend hoe wordt het genoemd naam waar ligt het? plaats hoe oud is het? leeftijd wie is de eigenaar? eigenaar wie is de gebruiker? gebruiker waarvoor wordt het gebruikt? gebruik wat is de waarde? economische waarde andere kenmerken? afmeting, gewicht, enz. beoordelend is het legaal? rechtstoestand hoe is de conditie? condities belast het het milieu? milieu-aspecten wordt het bedreigd door de omgeving milieu-invloeden is het nog functioneel? functionaliteit voorschrijvend (verordenend) wat moet er aan gedaan worden actie-type wanneer zal het gedaan worden? moment van actie door wie zal het gedaan worden? uitvoerende instantie hoe zal het gedaan worden? instrumentarium hoe urgent is de actie? prioriteit Tabel 3. Drie groepen van gerelateerde vastgoedinformatie. Hieruit blijkt dat topografische informatie alles be halve een mengelmoes van onsamenhangende gege vens is, maar juist coherent systematisch. Een groot gedeelte van de toekomstige taak van de BOCO-deel- groep zal bestaan uit de ontwikkeling en verfijning van de in tabel 3 weergegeven soorten gegevensclassifi- caties. 4. Topografie op diverse schalen De elementen in de basislijst zijn afkomstig van groot schalige kaarten. Maar de problemen rondom identifi catie, definiëring en classificatie van deze elementen, zijn niet beperkt tot deze schaal. Deze fase van het onderzoek zou onvolledig zijn, als we ons niet zouden afvragen hoe een verandering in schaal (van groot naar klein) onze lijst van elementen zou beïnvloeden. Wat is de relatie tussen topografische elementen op diverse schalen? Welke regels moeten bij de overgang van groot- naar kleinschalige topografie worden toe gepast? Er zijn op zijn minst twee te onderscheiden processen bij deze verandering betrokken: 1. De generalisering van grootschalige categorieën naar kleinschalige categorieën, bijvoorbeeld: kleinschalige grootschalige categorieën barak flatgebouw hotel woonboot zomerhuis ophaalbrug vaste brug hefbrug draaibrug categorieën woningen brug 2. Een tweede fase van het overgangsproces naar diverse schalen bestaat niet uit de generalisatie, maar uit de identificatie en het bepalen van de categorie van een geheel verschillend stel van ele menten; een stel dat hoort bij de kleinere schaal. Dit stel moet uit de volgende elementen bestaan: a. elementen van een zeer groot fysiek formaat (een meer, een woestijn, een bos, etc.); b. elementen van een groot economisch formaat (sleutelelementen in de nationale economie, bijv. plaatsen met veel werkgelegenheid); c. sleutelelementen in de ontsluiting van de ge meenschap (bijv. hoofdauto-, vrachtwagen-, spoor-, water- en luchtvaartwegen); d. unieke, bijzondere of zeer waardevolle culturele en natuurlijke elementen; e. civiele hoofdafscheidingen (bijv. politieke gren zen). Om kort te gaan, de overgang van een bepaalde schaal naar een andere is zowel samenhangend als onsamenhangend, zowel continu als discontinu. Er is sprake van samenhang in die zin, dat categorieën op een grotere schaal samengevoegd kunnen worden tot minder, meer algemene categorieën op een kleinere schaal. Hun gemeenschappelijke gegevens kunnen eveneens worden samengevoegd. Het is onsamen hangend als er op een kleinere schaal geheel nieuwe elementen ontstaan. Dit houdt in dat we gelijktijdig op meer dan één schaal moeten werken, met als doel de ontwikkeling van gecorreleerde, maar wel te onder scheiden benamingen, die aangepast zijn aan een be paalde schaal. Het houdt eveneens in, dat we het eens moeten zijn over het aantal en het formaat van deze schalen. 374 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 16