om zo dicht mogelijk de 512 posities te benaderen, welke hoeveelheid posities of een veelvoud daar van veel systemen gebruiken om blokken te trans porteren; in de recordtypes 4, 5 en 6 is als wijze van inter polatie de waarde 6 gedefinieerd als het einde van een lijn; in alle recordtypes, behalve 1 en 2, is de laatste positie (positie 72) gereserveerd om aan te duiden, dat dit het laatste record van dit type is. Deze aan duiding wordt gegeven door een 1 in dit veld te plaatsen (in alle overige records: 0); een nieuw recordtype is toegevoegd (recordtype 9), dat buiten de recordtype-aanduiding volledig leeg is en dient ter afsluiting van een bestand; als code, waarin de gegevens moeten worden ge representeerd, worden EBCDIC en ASCII toege staan; de „labelling" van de magnetische band is vrij te kiezen of kan ook achterwege worden gelaten. Een bestand wordt voorafgegaan door een „tape mark" en beëindigd door twee „tapemarks", waartussen eventueel een EOF-label kan worden geplaatst; de gegevens worden op een ,,9-track" band met 800 of 1600 fpi (frames per inch) vastgelegd. Verdere uitwerking Specifieke wensen tussen twee instellingen kunnen worden omschreven in nieuw te ontwerpen records 10 t.m. 99. Begrippen Een bestand is een digitale beschrijving van een kaart- blad, dat nader omschreven is in het eerste record. Een blok is een groep van zeven records, gescheiden van een volgend blok op de magneetband door een „interrecord - gap" (interlock - gap). Een record is een vaste hoeveelheid gegevens (nl. 72 karakters), die een logisch geheel vormen. Een veld is een aantal posities binnen een record, dat één gegeven bevat. Een positie is een achttal bits, dat één alfanumeriek teken voorstelt. De verschillende records De inhoud van elk record wordt, door middel van een recordtype record-inhoud bronbeschrijving: altijd het eerste record van een bestand, per bestand slechts één record met recordtype 1 coördinaatbeschrijving: altijd het tweede re cord van een bestand en geldig tot het volgende record met recordtype 2 objectcodering en eventueel nadere beschrij ving: één of meerdere records met record type 3 staan steeds voor een serie records met geometrische informatie (type 4, 5 of 61 geometrische informatie in twee dimensies geometrische informatie in drie dimensies geometrische informatie in drie dimensies met puntnummers aanwijzigingen voor het plaatsen van het schrift, dat in de volgende record(s) wordt gegeven geografische naam van het in het voor gaande record (type 7) beschreven object het laatste record in een bestand recordtype, in de eerste twee posities van het record gekenmerkt. Beschrijving van de records Getallen worden in het voorgeschreven veld met het cijfer voor de eenheden in de meest rechtse positie geplaatst. Het teken (indien vereist en negatief) wordt in de meest linkse positie geplaatst. Teksten beginnen steeds in de meest linkse positie van het betreffende veld. Lege posities worden gevuld met het spatie teken (octaal 40). De coördinaten X en Y en de hoogte H worden in centimeters gegeven. De gereduceerde Xred - en Yred - coördinaten in de records zijn steeds positief en be schikken over acht posities. Het is dus mogelijk een gebied van 1000 x 1000 km in centimeters nauwkeurig te beschrijven, zonder gebruik te maken van optel en/of vermenigvuldigingsconstanten. De waarden van X, Y en H dienen volgens de vol gende formules berekend te worden X Xred x vermenigvuldigingsconstante optel- constante Y Yred x vermenigvuldigingsconstante optel- optel- H constante Hred x vermenigvuldigingsconstante constante De hiergenoemde constanten worden gegeven in het record met type 2. De vermenigvuldigingsconstante voor de X en de Y is dezelfde. Record van het type 1 veld lengte veldinhoud omschrijving 1 - 2 2 01 recordtype 3- 8 6 bladnummer 9-31 23 omschrijving van de kaart 32-33 2 WH wijze van herziening GH gedeeltelijk her zien; VH volledig herzien 34-37 4 JJMM jaar (JJ) en maand (MM) van de laatste herziening 38-41 4 JJMM jaar (JJ) en maand (MM) van de samenstelling, gebaseerd op nieuwe meetkundige grondslag 42-48 7 noemer van de digitaliseerschaal 49-72 24 vrij Record van het type 2 veld lengte veldinhoud omschrijving 1 - 2 2 02 recordtype 3-18 16 coördinaten systeem bijv. RD of UTM 19-28 10 optelconstante voor de X met teken 29-38 10 optelconstante voor de Y met teken 39-48 10 vermenigvuldi gingsconstante voor de X en Y met een deci male komma (octaal 54) 49-58 10 optelconstante voor de H met teken 376 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 18