Grens van 20.000 ha kavelruil overschreden Functie van de notaris Nadat het landinrichtingsproject is afgerond, worden aan de eigenaren kavels toegedeeld, tenzij deze van hun recht op toedeling afstand hebben gedaan. Hier aan vooraf gaat een uitgebreide procedure, die beslo ten wordt met een beschrijving van de toegedeelde rechten in de akte van toedeling. Voor de uitvoering van deze procedure draagt de landinrichtingscommis sie zorg. Zo stelt zij o.a. de lijst van rechthebbenden op. De Koninklijke Notariële Broederschap stelt echter voor om in de wet de mogelijkheid te openen, dat de notaris als plaatsvervanger kan worden toegevoegd aan de landinrichtingscommissie. Gezien de vele juri dische kwesties, waarmee de landinrichtingscommis sie te maken kan krijgen, zoals de vraag wie eigenaar is en of er erfdienstbaarheden of kettingbedingen zijn, wordt advies van een deskundige op dit gebied (bij voorbeeld een notaris) zeer nuttig geacht. De landin richtingscommissie gaat er bijvoorbeeld bij het opstel len van de lijst van rechthebbenden, welke de basis is voor toedeling van de kavels, van uit, dat zij die bij het Kadaster als eigenaar bekend staan afzonderlijk van het landinrichtingsplan op de hoogte worden gesteld. In de kadastrale registers dient de akte, die een notaris van verkoop van onroerend goed maakt, te worden overgeschreven. In de praktijk komt men echter niet al tijd aan deze overschrijving toe. Bijvoorbeeld wordt in de kadastrale registers niet altijd vermeld, dat de eigen dom door het overlijden van de eigenaar naar anderen (de erfgenamen van de oorspronkelijke eigenaar) is overgegaan. Het Kadaster is dus niet altijd een geheel betrouwbare bron. De notaris is bij uitstek de deskun dige om deze onvolledigheid van het Kadaster te onderkennen en de eventueel daaraan verbonden pro blemen te ondervangen. Het voorstel van de Broeder schap biedt het praktische voordeel, dat de notaris kan worden ingeschakeld zodra zijn deskundigheid is gewenst. De tijdelijke ingebruikgeving Het ontwerp Landinrichtingswet biedt de mogelijk heid, dat de grond tijdelijk aan anderen, dan de op dat moment gebruiksgerechtigden, in gebruik wordt ge geven. Met deze voorgestelde regeling wordt een in de praktijk gegroeide handelwijze vastgelegd. De Broederschap dringt er in haar commentaar op aan bij deze tijdelijke ingebruikgeving duidelijke toe zeggingen te doen over de termijn, gedurende welke de gronden tijdelijk in gebruik worden gegeven. Zij acht dit voor de tijdelijke gebruiker, met het oog op het doen van eventuele investeringen, gewenst. Koninklijke Notariële Broederschap Op 26 juni j.l. is in Huis ter Heide (gem. Norg) de notariële akte gepasseerd voor de kavelruil ,,Koelenweg". Hiermee is een mijlpaal bereikt in de geschiedenis van de regeling Kavelruil en perceelsvergroting". Het gereedkomen van deze kavelruil heeft tot resultaat, dat de totale in Nederland tot stand gekomen oppervlakte aan kavelruilen de grens van 20.000 ha heeft overschreden. Bij de voor deze gelegenheid openbare aktepassering door notaris mr. J. Huisman te Smilde, fungeerden als getuigen de minister van Landbouw en Visserij, ir. G. J. M. Braks, en het hoofd van de afdeling Projekten van het Kadaster in de provincie Drenthe, ir. P. J. Pronk. Minister Braks gaf zijn visie op de kavelruil in ons land. Zijn inleiding laten wij hieronder volgen. Aanleiding tot het introduceren van de mogelijk heid tot kavelruil en perceelsvergroting Een goede verkaveling is voor het moderne land bouwbedrijf van het allergrootste belang om efficiënt te kunnen werken. Dit betekent dat een boer, wil hij een redelijk inkomen kunnen verwerven bij verant woorde arbeidstijden, zal moeten kunnen beschikken over kavels en percelen van voldoende omvang met een acceptabele vorm en zo dicht mogelijk bij de bedrijfsgebouwen. Het aangewezen middel om de verkaveling alsmede de ontsluiting en waterbeheer sing te verbeteren, vormt de ruilverkaveling uit kracht van wet. Maar gezien de grote belangstelling hiervoor en de beperkte geldmiddelen moet er soms lang op gewacht worden voor men aan de beurt is. Gebieden met relatief grote achterstand krijgen voorrang. Dit, samen met de tegenwoordig helaas noodzakelijk lange voorbereidingstijd om tot een voor iedereen aanvaardbaar plan te komen, heeft echter tot gevolg dat een groot aantal gebieden vooralsnog van de nodige verbetering van de verkaveling verstoken blijft. Om aan de grote behoefte aan een betere verkaveling van bedrijven in gebieden, die niet of voorlopig niet NGT GEODESIA 80 voor een ruilverkaveling uit kracht van wet in aan merking komen, te voldoen, is in 1971 de regeling Kavelruil en perceelsvergroting" geïntroduceerd. Dit is een vereenvoudigde vorm van de vrijwillige ruilverkaveling bij overeenkomst, die haar wettelijke basis in de tweede titel van de Ruilverkavelingswet 1954 vindt. De regeling is in beginsel vooral admini stratief van aard, heeft een landbouwkundig doel en is in hoofdzaak gericht op ruiling en vergroting van kavels, zo nodig in samenhang met enige aanpas- singswerken. Om een eenvoudige en vlugge totstand koming te bevorderen wordt gestreefd naar een be perkte omvang van de objecten met een beperkt aan tal deelnemers. Daarnaast geeft een aantal rijksdiensten hun mede werking bij de voorbereiding en uitvoering van kavel ruil. De overheidshulp bestaat uit de gratis dienstver lening door de Landinrichtingsdienst, de Dienst voor de Bedrijfsontwikkeling, het Kadaster en het Staats bosbeheer. De notariële kosten komen geheel voor rekening van het Rijk. De regeling voorziet verder in de mogelijkheid van eenvoudige aanpassingswerken, waarin 50% subsidie tot een maximum van f 800,— 383

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 25