berichten van de coördinaten is dan verder een kwestie van snij punten. Overigens is een vergelijking van het type sin^ x a sin x cos x b 2b - 1 ook te herleiden tot sin (2x cp 1 met <P arctan d Het probleem laat dus ook een rechtstreekse oplos sing toe. Dit wordt ook aangetoond door de overige vier in zenders, die allen de opgave herleiden tot het oplos sen van een vierkantsvergelijking, leder van deze vier inzenders heeft weer een andere parameter gekozen, n.l. AP (Bruning); XR (Dekker); QC (Eversdijk); de loodlijn vanuit P op AC (Rodenburg). Het zal duidelijk zijn dat elk van deze parameters het vraagstuk geheel bepaalt. De resultaten zijn: P 1599.30 3432.25 Q 1643.96 3455.79 R 1703.83 3487.35 Alle inzenders kwamen op deze resultaten. Opgave 12 Van het perceel ABCD wordt door een geprojecteerde weg met een cirkelvormige as, met straal 65 meter en breedte 8 meter, een gedeelte Bi E afgesneden. Het gedeelte FGHC wordt begrensd door BC en GH, waarbij H in het verlengde van DC ligt en GH lood recht op de as van de weg staat. Beide gedeelten heb ben dezelfde oppervlakte. De hoekpunten van het perceel ABCD en het middel punt van de wegas zijn in coördinaten bekend A 100.00 0.00 B 111.95 49.65 C 177.64 44.20 D 177.82 0.00 M 98.20 90.61 Gevraagd worden de coördinaten van de punten E, F, G, H en K. Oplossingen kunnen worden ingezonden voor 15 november a.s. aan H. Karssenberg, Viltma kersdonk 104, 7326 LJ Apeldoorn. OPRICHTING „STEUNGROEP OEEPE" Sinds de oprichting in oktober 1953 is Nederland lid van de OEEPE, waarvan de naam in het Nederlands luidt: Europese Organisatie voor Experimenteel Foto- grammetrisch Onderzoek. Het is een organisatie ge baseerd op een verdrag tussen de regeringen van de deelnemende landen, dit in tegenstelling tot bijvoor beeld de Internationale Vereniging voor Fotogramme- trie (ISP), waarvan de nationale verenigingen lid zijn. De organisatie omvat een „Comité Directeur" (stuur groep), waarin ieder deelnemend land twee vertegen woordigers aanwijst (voor Nederland thans ir. drs. H. A. L. Dekker en prof. ir. A. J. van der Weele) en een „Bureau Exécutif" (bestaande uit prof. ir. J. Visser, secretaris generaal, en de leden prof. dr. H. Jerie en ir. R. Verlaine). De uitvoering van de onder zoeksprojecten wordt verzorgd door een aantal com missies en/of werkgroepen. De taak van de OEEPE is, op basis van samenwerking, bij te dragen aan de oplossing van bestaande of te verwachten problemen, die aanwezig zijn bij de di verse fotogrammetrische diensten in de deelnemende landen. Het is onder meer de taak van de leden van de stuurgroep deze problemen te signaleren en voorstel len te doen voor een daarop betrekking hebbend on derzoek. Daarnaast dienen zij, indien een onderzoeks project in principe is aanvaard, de leden van de com missies of werkgroepen aan te wijzen en, in het eigen land, de steun aan het werk te mobiliseren. Naast de stuurgroep hebben ook de commissies een bijdrage geleverd tot het bepalen van de onderzoeksonder werpen. Bij de oprichting van de OEEPE in 1953 sloten zich vijf landen aan, n.l. België, Duitsland, Italië, Nederland en Oostenrijk, spoedig gevolgd door Zwitserland. Deze situatie is onveranderd gebleven, tot in de jaren ze ventig toetraden: Denemarken, Finland, Noorwegen, Zweden en recentelijk Frankrijk. Deze uitbreiding van het ledenaantal en de daardoor toegenomen capaciteit van de organisatie heeft ertoe geleid, dat de historisch gegroeide werkwijze aan een nader onderzoek werd onderworpen. Geconstateerd werd, dat in vele gevallen de relatie tussen de leden van de stuurgroep en hun „achterban" (de fotogram metrische instituten en diensten in hun land) te wen sen overliet. Met als gevolg, dat er onvoldoende zeker heid bestaat dat de (eventueel) aanwezige problemen, die zich lenen voor gecoördineerde experimenten, in derdaad worden ingebracht. Tevens wordt daardoor de kans groot, dat onvoldoende gebruik wordt ge maakt van de aanwezige onderzoekscapaciteit. Daar naast wordt het wenselijk geoordeeld om in het leden bestand van de commissies een grotere doorstroming te bevorderen en de mogelijke velden van onderzoek meer systematisch dan tot nu toe te exploreren. Om in deze situatie verbetering te brengen is onlangs een „steungroep OEEPE" opgericht, waarin vertegen woordigers van allen die in Nederland fotogrammetrie op professionele wijze beoefenen zijn opgenomen. De taak van deze steungroep is om de Nederlandse leden van het Comité Directeur te helpen hun op dracht zo goed mogelijk uit te voeren en met name ertoe bij te dragen, dat de zoëven genoemde bezwa- NGT GEODESIA 80 387

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 29