landmeetkunde leidingenregistratie ingenieurs- en adviesbureau Het bestuur van het Nederlands Instituut voor Ruim telijke Ordening en Volkshuisvesting heeft derhalve enkele jaren geleden aan de Werkgroep Kleuren en Tekens verzocht het deel van het eerste rapport, ge wijd aan de bestemmingsplankaart, in het licht van de voorgaande overwegingen te herzien. De bevindingen van de Werkgroep zijn thans gepubliceerd onder de titel ,,Bestemmingsplankaarten, codering, arcering en kleur". De totstandkoming van het rapport is mogelijk geworden door financiële bijdragen van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De Werkgroep heeft vanzelfsprekend aansluiting ge zocht bij de Wet en het Besluit op de Ruimtelijke Ordening. Uitgangspunten voor de opstelling van het rapport zijn onder meer: de juridische eis van rechtszekerheid: bestem- mingsplankaarten moeten vóór alles juridisch on dubbelzinnig zijn; de voorstellen moeten praktisch realiseerbaar zijn; dit impliceert, dat de plankaarten leesbaar moeten zijn en technisch tegen aanvaardbare kosten zijn te vervaardigen. Basis van het rapport vormt een indeling van het ruim tegebruik in negen bestemmingscategorieën. Elke be stemmingscategorie gaat uit van een algemene be stemmingsaanduiding, zoals woondoeleinden. Per bestemmingscategorie worden een groot aantal spe cificatie- en differentiatiemogelijkheden geboden. Voor elke bestemmingscategorie wordt een codering in letters, een basisarcering en een basiskleur aanbe volen. Daarnaast worden op schematische wijze con crete variatiemogelijkheden gepresenteerd voor de uitwerking van de diverse bestemmingen. Hiermee is een systeem ontworpen, dat bij algemene navolging ertoe zal leiden, dat bestemmingsplannen in de toe komst een herkenbare, doorzichtige hoofdopzet zul len vertonen. Binnen deze opzet is er naar gestreefd, om de variatie mogelijkheden bij de uitwerking zo groot mogelijk te doen zijn. In elk bestemmingsplan moeten immers unieke, specifiek lokale situaties worden geregeld. In een aparte paragraaf worden voorts aanbevelingen geformuleerd voor het gebruik van allerlei tekens en symbolen, die aanduiden waar welke bestemmingen en voorschriften gelden. Deze aanduidingen, zoals di verse soorten grenzen, vormen een belangrijke kop peling tussen plankaarten planvoorschriften. In het rapport zijn een aantal voorbeeldkaarten opge nomen voor de verschillende soorten bestemmings- plankaarten, deels in kleur. Voor globale en gedetail leerde plannen, voor stadskern en buitengebied wordt daarmee geïllustreerd, welk kaartbeeld kan ontstaan door de toepassing van de aanbevelingen uit het rapport. Het rapport wordt afgerond met een hoofdstuk, dat gedetailleerde technische aanwijzingen bevat voor het aanbrengen van coderingen, arceringen en kleuren. Bij de kleuren wordt niet volstaan met de traditionele technieken te belichten. Tevens wordt ingespeeld op allerlei recente ontwikkelingen, die tot een verdere perfectionering van de kleurkaart kunnen leiden. Hier door zullen de aanbevelingen ondanks de snelle tech nische ontwikkelingen ook in de toekomst niet snel verouderen. Het rapport telt 48 pagina's. De samenstellers hebben er naar gestreefd, de omvang ervan zo beperkt moge lijk te houden door een minimum aan beschouwende teksten. Het accent is gelegd op de zo overzichtelijk mogelijke weergave van concrete voorstellen. Hier door heeft een rapport een zakelijk karakter gekregen, dat past bij het doel ervan: een handleiding voor de tekenkamer en de jurist bij het vervaardigen van be stemmingsplannen in de praktijk. Het rapport is uitgegeven door Samsom Uitgeverij BV, postbus 4, 2400 MA Alphen aan de Rijn, alwaar het verkrijgbaar is voor de prijs van f 29,50 (exclusief ver zendkosten). GESLAAGD Middelbare Technische School Arnhem Examen MTS Landmeetkunde 1980: P. A. van Asselt, Arnhem; H. Blikman, Apeldoorn; E. Bos, Arnhem; A. C. J. Brekelmans, Huissen; J. Douma, Doesburg; H. P. Fukkink, Driel; B. H. Hoogeveen, Nijmegen; P. H. J. Jansen, Veip; L. B. H. Mecking, Breedenbroek; A. Moerman, Arnhem; M. H. W. Mulder, Doesburg; W. v. d. Pol, Arnhem; J. Schuurman, Driel; E. J. Smeenk, Arnhem; J. Th. G. Stax, Cuijk. R.K. Middelbare Technische School Albertus Magnus te Breda Theoretisch examen Landmeetkunde 1980: J. A. Blom; F. C. M. den Boogert; F. A. M. de Jong; P. W. G. Koe voet; H. A. W. M. van Roermund. A Hoofdkantoor: Dordrecht - tel. 078 - 14 70 53 Bijkantoren: Utrecht, Den Haag, Dordrecht 392 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 34