(Setxbaüv nederlands geodetisch tijdschrift Het digitale bestand van topografische gegevens als onderdeel van het ARTOL-systeem door ing. A. J. Roe/se, destijds medewerker van de dienst voor Gemeente werken te Rotterdam, afdeling Landmeten en Kartografie. SUMMARY The topographic database as part of the ARTOL-system To an association meeting on May the 14th, 1980 the author of this article has given a lecture on ARTOL, an integration oriented municipal mapping system for the digital production of plans at large scales. The lecture is oriented toward the data base structure, the classification of topographical elements and toward ARTOL among urban data. 1. Inleiding «Dat er volwassenen zijn die, uit weerzin tegen de „techniek", tekenen als kinderen is ons bekend, maar een computer die tekent als was hij een kind is iets nieuws. Het is computerkunst van Harold Cohen. Wat u te zien krijgt ais u zijn exposities bezoekt is, in het midden van de zaal op de grond, een stuk papier ter grootte van een flink vloerkleed, waarover een blikken karretje rijdt dat doet denken aan een maan- werktuig. Het beweegt voorwaarts, neemt bochten, draait om zijn as. Het heeft, verticaal door zijn hart ge stoken, een viltstift die op en neer gaat en, aldus, lijnen maakt. Al deze bewegingen worden bestuurd via een flexibele, aan katrollen opgehouden draad vanuit een computer, die in een hoek van de zaal staat opgesteld. Elke dag wordt één tekening gemaakt. En niet één tekening is dezelfde.» Deze beschrijving werd overgenomen uit het boek Fig. 1. Fragment van een computertekening door Flarold Cohen. Inleiding gehouden op 14 mei 1980 tijdens de NGL-rayonbijeen- komst te Goes. ARTOL Automatische Registratie van Topografie en Lei dingen. NGT GEODESIA 80 ,,De t.v.-b.h." van Gerrit Krol. Zie voor een voorbeeld van zo'n tekening het fragment van figuur 1 Het is duidelijk dat Harold Cohen in zijn tekensysteem werkt met een model dat de menselijke geest simu leert. Bij het tekenen van grootschalige kaarten, door inschakeling van een computer, werkt men in wezen met een gelijksoortig model. De figuren op de kaart zijn echter makkelijker door de computer te tekenen, omdat ze zijn vertaald in eenvoudige mathematische functies. In deze inleiding zal ik drie aspecten van het digitale bestand behandelen, op basis waarvan de computer in het ARTOL-systeem**) kaartbladen tekent. Deze aspecten zijn: de structuur van het gegevensbestand; de Rotterdamse wijze van coderen; de plaats van het bestand in het totale gemeente lijke vastgoedsysteem. Alvorens in te gaan op de structuur van het gegevens bestand, geef ik u een schematisch overzicht van de apparatuur en de werking van het ARTOL-systeem (fig. 2). Het bestand staat hierin centraal midden in het schema en neemt in Rotterdam geleidelijk de plaats in van de conventionele verzameling van kaarteerbla- den en films. Dit digitale bestand is in feite een verza meling van gegevens in getalvorm, dat globaal op de volgende wijzen wordt opgebouwd en gemuteerd: door metingen in het terrein; door digitalisering van de bestaande kaarten, in opdracht van de gemeente; door metingen in fotogrammetrische stereomodel len. De aldus verzamelde gegevens worden verwerkt en, na goedkeuring van de resultaten, in het definitieve bestand opgenomen. Elke gebruiker van het systeem kan, nadat een ponsdocument is ingevuld, de opge slagen digitale gegevens analoog in beeld brengen. 361

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 3