landmeetkunde leidingenregistratie ingenieurs- en adviesbureau D Fig. 4. Principe van een dubbele achterwaartse insnijding. De pun ten A, B, C en D zijn in coördinaten bekend, de coördinaten van P worden gevraagd. Gemeten worden de hoeken (1, |"S, Y en 5. Hier door is de constructie meetkundig bepaald. Berekend worden de punten P' en O', dit zijn de snijpunten van de iijn PQ met de cirkels door resp. A, B, P en C, D, Q. Hiermee wordt het argument PQ berekend en, met de hoeken a en de argumenten AP en BP. Dan zijn met een voorwaartse insnijding vanuit A en B de coördi naten van P te berekenen. De gestippelde lijnen in deze figuur zijn hulpconstructies. wel op twee onderling zichtbare punten twee maal twee richtingen kunnen worden waargenomen (zie figuur 4). Als oriënteringsmethoden worden gebruikt: gyro-oriëntering en oriëntering met behulp van het kompasrichttoestel. Deze instrumenten zijn in het voorgaande reeds besproken; de uurhoek-zon methode: met een zonneprisma van Roelofs dat op de kijker van de theodoliet wordt geplaatst, wordt het instrument op de zon georiënteerd. Berekeningen worden uitgevoerd met behulp van de Star Almanac for Land Sur veyors van het British Nautical Almanac Office; poolsteroriëntering: op zeker tijdstip wordt de hoek gemeten tussen de poolster en een richt punt, waarnaar men het argument wil bepalen. Met behulp van tijdstip van meting en de geogra fische coördinaten van de standplaats wordt het argument naar de poolster bepaald en, door toe passing van de gemeten horizontale hoek, het argument naar het richtpunt; simultaanmeting: op een hoofdstation dat geo riënteerd is op een (terrestrisch) richtpunt en op één of meer ongeöriënteerde bijstations wordt ge lijktijdig op de zon gemeten, waardoor de oriën tering van het hoofdstation op de bijstation(s) kan worden overgebracht. In alle gevallen is het de commandant van de terrein- meetgroep, die bepaalt welke meetmethoden zullen worden gebruikt. Dit is onder meer afhankelijk van de terreinomstandigheden, de beschikbare tijd, de aan wezigheid van vaste punten en het weer (uurhoek zon, poolster). 7. 101 AMA en AOC Een speciale meetafdeling van de artillerie is de 101 Artillerie Meetafdeling (101 AMA). Dit is een onder steunende afdeling voor alle TMD-groepen op batte rijniveau. Ze houdt zich niet bezig met het inmeten van stellingen, maar met onder andere: het aanvullen, controleren en onderhouden van het bestaande net van artilleriepunten; het testen van de accuraatheid van de „gewone" TMD-groepen, door middel van het opzetten van oefeningen en het nameten van de waargenomen en berekende resultaten; geluidmetingen: op drie of meer plaatsen worden tijdstip en sterkte van het geluid van een vuur mond geregistreerd, waaruit plaats en aard van de vuurmond kunnen worden berekend. In een afzonderlijk artikel in dit nummer van Geodesia worden, in verband met het 50-jarig jubileum van de 101 AMA, deze taken nader omschreven. In de terreinmeetwereld speelt verder, zij het op een geheel ander „terrein", het Artillerie Opleidings Cen trum (AOC) een belangrijke rol. Dit AOC herbergt de opleiding van zowel kanonniers (soldaten) als onder officieren (dienstplichtig en vrijwillig) tot TMD-er. Deze opleiding duurt voor kanonniers drie maanden, en voor alle onderofficieren vijfeneen halve maand. De opleiding is sterk gericht op de praktijk. Men leert allerlei meet- en rekenmethoden gebruiken, maar er wordt slechts globaal aandacht geschonken aan de (meetkundige) achtergrond. Verder omvat de oplei ding instructie in allerlei militaire zaken. Na afloop van de opleiding volgt overplaatsing naar een terreinmeet- groep bij een paraat onderdeel. De functie die men daar krijgt is afhankelijk van rang, „vacatures" en (eventueel) eigen capaciteiten en belangstelling. On derofficieren hebben een meer leidende functie, coör dineren het werk, verkennen de veelhoeken, enz. De kanonniers doen het meetwerk hoekmeten, „meet banden", gyro draaien en soms ook het rekenwerk. Doorgaans volgens een binnen de groep afgesproken taakverdeling. Het komt echter ook voor, dat de onderofficieren eveneens de instrumenten bedienen, waardoor de kanonniers alleen tot taak hebben het noteren van de waarnemingen en het uitvoeren van lengtemetingen met de band. A Hoofdkantoor: Dordrecht - tel. 078 - 14 70 53 Bijkantoren: Utrecht, Den Haag, Dordrecht 424 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 10