Een pleidooi uit de praktijk voor de opleiding van vastgoeddeskundige*) 7. Uitbouw naar de economische kant Anders dan Maris en Lambooy wil ik in plaats van drie vijf economie-onderdelen onderscheiden, te weten: 1. inleiding economie; 2. leer openbare financiën. (De meeste geodeten werken in overheidsdienst, waar grote bedragen omgaan); 3. landelijke economie, waaronder landhuishoudkun de. (Dus wat Maris noemt economische aspecten van functies van landelijke gebieden); 4. stedelijke economie. (Dus wat Maris noemt econo mische aspecten van functies van stedelijke gebie den en wat Lambooy wat verder heeft uitgewerkt. Ik denk met name aan financiering van stadsuit breiding en stadsvernieuwing en aan de economi sche functies van de stad); 5. grondeconomie: grond als kostenfactor in het produktieproces (agrarisch en niet-agrarisch); functioneren van de grondmarkt (agrarisch en niet-agrarisch); taxatieleer; financiering van grond en gebouwen; baten en lasten berekeningen (in het kader van grondbedrij ven, ruilverkaveling en land meetkundige diensten). De onderdelen 3, 4 en 5 zouden eerst via een zwaar extra-ordinariaat plus een economisch medewerker in samen hang met juridische aspecten eventueel als kernprogramma voor technisch planologen moeten worden verzorgd. Later zou dit tot een ordi nariaat moeten worden uitgebouwd. 8. Uitbouw van de planologische kant Primair planologische geodesie via twee extra-ordinariaten of onderwijsopdrachten, die op den duur weer tot één ordi nariaat worden samengevoegd. Daarnaast stedebouwkunde, civiele planologie en agrarische planologie (verplicht). Voorts vakken als volkshuisvesting, bouwrijp maken van gronden, cultuurtechniek, landschaps architectuur, planologische sociologie en bedrijfs leer. 9. Invoering juridische keuzevakken Tenslotte wat mijn eigen vakgebied betreft: agrarisch recht; bouwrecht; energierecht; milieurecht; onteigeningsrecht; volkshuisvestings- recht; waterstaatsrecht. Op basis van literatuurstudie als uitbouw van het alge mene onroerend goed-recht in het tweede en derde jaar. Na de in de afgelopen jaren tot stand gebrachte inte gratie van het algemene onroerend goed-recht ont staat nu weer de mogelijkheid om dit vak in de eind- studie te laten uitwaaieren. door J. A. C. van der Gouwe, hoofd van het bureau Grondzaken van de hoofdafdeling Bestuurlijke en Juridische Zaken van de Hoofddirectie van de Rijkswaterstaat. Onder de Hoofddirectie van de Rijkswaterstaat ressor teren de regionale directies, met aan het hoofd een hoofdingenieur-directeur. De grondverwervingsactivi- teiten worden verricht door de grondaankoopsecties van deze regionale diensten. Onder grondverwerving verstaan we niet alleen het aankopen van percelen grond, maar ook de verkrijging van onroerend goed door middel van gerechtelijke onteigening, alsmede het aankopen van zakelijke rechten enz. in ruilver kavelingsobjecten. De goedkeuring van voorgestelde transacties op het terrein van de grondverwerving, alsmede de goed keuring van getaxeerde schadeloosstellingen is ge concentreerd op het bureau Grondzaken. Daardoor is dit bureau het centrale punt in Nederland, waar de Inleiding gehouden op 16 november 1979 in Delft op de door de Afdeling der Geodesie georganiseerde „Hearing vastgoeddes kundige". draden van de procedures inzake minnelijke trans acties en gerechtelijke onteigeningen voor water staatswerken van het Rijk en van gesubsidieerde lagere organen landelijk bij elkaar komen. Welke personen komen we in het hiervoor bedoelde procedureveld tegen? Behalve de ambtenaren van de reeds genoemde grondaankoopsecties en die van de andere overheden zijn dit materiedeskundigen, zoals taxateurs (vrije beroepsmensen), eventueel particu liere taxatiebureaus, advocaten en rechterlijke colle ges. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de wijzi ging van de Onteigeningswet in 1972 is de vraag ter discussie geweest, of de minister van Justitie iets zou kunnen doen aan het nijpend gebrek aan onteige ningsdeskundigen. De minister kon toen weinig an ders doen, dan aankondigen dat er een Opleiding Grondverwerving zou starten. Er is inderdaad enige jaren geleden een Opleiding NGT GEODESIA 427

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 13