De vastgoeddeskundige bij een particulier bedrijf*) bij gemeenten en provincies. Voor zover bij deze zaken schadevergoedingen om de hoek komen kijken, moet weer gebruik worden gemaakt van deskundi gen. Deze materie is ingewikkeld en vereist, nog meer dan op andere gebieden, topdeskundigheid. Momen teel kan ik het aantal hiervoor bekwame deskundigen in Nederland tellen op de vingers van één hand. Het werken met het stelsel van bestuurscompensatïe is enige jaren geleden gestart en heeft inmiddels in de bestuurspraktijk reeds zo'n plaats verkregen, dat „het karretje" niet meer is te stuiten. Anders gezegd: Zou met de toepassing van het stelsel van bestuurscom- pensatie moeten worden gestopt, dan zou „het kar retje" van de Rijkswaterstaat tot stilstand komen. doorir. A. J. Voshaar, directeur Stichting KAF! te Arnhem. Als aanvulling op de taak van de overheid vervult het bedrijfsleven een belangrijke rol, om, door eigen initia tieven, een bijdrage te leveren aan de voortgang van de ontwikkelingen. In de reeds gehouden inleidingen is naast een wetenschappelijke benadering een duide lijke plaats ingeruimd voor de praktische inzetbaarheid van de vastgoeddeskundige met een commercieel tintje. Ik stel het op prijs om vanuit de particuliere sector een aantal kanttekeningen te maken. De invalshoek hier voor is het bedrijf waarin ik werk: KAFI-Heidemij. Vooraf, in het kort, enige toelichting op wat KAFI is, wat een particulier bedrijf is en wat de marktgebieden zijn waarin vastgoeddeskundigen bij KAFI werken. In mijn betoog zal ik stil staan bij de vraag, welke eisen er aan een vastgoedgeodeet moeten worden gesteld en welk beroepsbeeld in het bijzonder voor een parti culier bedrijf geldt. In de Stichting voor Kadastrale en Financiële Admini stratie, kortweg KAFI, wordt deelgenomen door de Heidemij. Sinds 1968 voert KAFI werk uit op het ter rein van vastgoedsystemen, met als belangrijkste op drachtgever de overheid. In KAFI werken verschil lende afdelingen van de Heidemij, het Computer Ser vice Bureau RAET, en de Nederlandse Waterschaps- bank samen. KAFI bundelt de activiteiten voor de produktopbouw, de marktbenadering en de uitvoe ring van de verworven opdrachten. Zij heeft, afgezien van een bestuur en een directie, geen eigen produk- tie-apparaat. Met deze „loketfunctie" komt KAFI tegemoet aan de eisen die een specifieke dienstver lening stelt. De uitvoering gebeurt door de partners die in deze stichting samenwerken. Aangezien de vastgoeddeskundigheid bij de Heidemij in de afdeling Beheer en Grondzaken is onderge bracht, spreek ik nu verder over de dienstverlening van de Heidemij inzake vastgoed in het algemeen. Daarnaast geef ik mijn visie op de taak van de vast goedgeodeet in de nabije toekomst. Inleiding gehouden op 16 november 1979 in Delft op de door de Afdeling der Geodesie georganiseerde „Hearing vastgoed deskundige". NGT GEODESIA 80 Er wordt gewerkt voor gemeenten, waterschappen, rijksoverheid, instellingen, en op beperkte schaal ook voor particulieren. En wel zodanig, min of meer als verlengstuk van de overheid, dat de Heidemij zelf soms wordt aangezien als een overheidslichaam. Het particuliere bedrijf is veelal in staat de overheid te assisteren, indien door onderbezetting onvoldoende personele capaciteit aanwezig is. Het onderscheidt zich van overheidsbedrijven onder meer door de mo gelijkheid: vakkennis sneller op te bouwen en geavanceerde technieken te introduceren; flexibeler te zijn bij het inzetten van personeel van de gevraagde kwaliteit. Om zijn eigen voortbestaan te garanderen, ondervindt een particulier bedrijf de noodzaak zodanige produk- ten af te leveren, dat voldaan wordt aan actuele, dan wel latente maatschappelijke vragen. Een onderne ming zal winst moeten maken terwille van haar eigen continuïteit. Het kritiekloos accepteren van een op dracht ter wille van de winst mag echter niet voor komen. Het werkterrein voor een particulier bedrijf is een afgeleide van de maatschappelijke ontwikkelin gen en de taak van de opdrachtgever daarin. Wat zijn de kenmerken van een onderneming? Er is een directe relatie tussen de geleverde dienst en de opbrengst of prijs. (Bij de overheid ont breekt deze relatie of speelt een ondergeschikte rol). De onderneming is georiënteerd op de markt, d.w.z. op vaak snel wisselende vragen en pro blemen. Zij richt zich op vragen van de klant. Niet de eigen interesse of vakdiscipline staat voorop, maar de vraag wat maatschappelijk nodig is op relatief korte termijn. Een onderneming richt zich op realisatie: De klant wil zien wat hij krijgt. De kenmerken van een particulier bedrijf leiden tot de volgende vereisten van de man, die daarin moet kun nen functioneren: 429

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 15