Activiteitenprodukten deelaspect van de vastgoed-informatie uit te voeren activiteiten werkzaamheden door de groepen vastgoed informatie, -bemiddeling en -beheer belastingen inrichting en bestemming lastenheffing water- en zuiverings- schappen onroerend-goedbelastingen gemeente landinrichting stads- en dorpsvernieuwing stedelijke herverkaveling organiseren, inrichten, bijhouden, herzien, taxeren, schatten, berekenen, innen, manen, bezwarenbe- handeling inventariseren, kaarten vervaardigen inventariseren, classificeren, bemiddelen, beheren, kaarten vervaardigen organiseren, inventariseren, bijhouden, kaarten ver vaardigen, bemiddelen, beheren landregistratie ontwikkelingslanden agrarische en industriële bedrijfsver- plaatsing inrichten en bijhouden systeem kadaster, kaarten vervaardigen inventariseren, taxeren, bemiddelen, adviseren beheer agrarisch-bosbouwkundig-recreatief beheer landschappelijk beheer systeem vastgoedbeheer systeem wegbeheer systeem groenbeheer systeem rioolbeheer l systeem leidingenbeheer systeem milieubeheer systeem brandpreventie inrichten en bijhouden, beheersplan verzorgen, schade bepalen, schade regelen, doelmatig be heren, exploitatie en onderhoud verzorgen rechtsbescherming het verwerven van gronden aan- en verkoop, verhuur en pacht verzorgen, zake lijk rechtvestiging regelen, onteigening voorberei den, taxeren, schaderegeling treffen, procedure be geleiden. hang met zijn relaties, is het vooral noodzakelijk na inrichting van het systeem een doelmatige bijhouding te verzekeren. Deze ontwikkeling wordt een wetmatigheid. Concreet kan dit o.m. betekenen het ontwikkelen van vaardig heid in de waardevaststelling van onroerend goed, het vaststellen van schade, het classificeren naar nuttig effect, het aangeven van sociale en culturele maat staven enz. Binnen de Heidemij is een proces gaande om de vast goed-discipline en de landmeetkundige, inclusief de digitale kartografie, meer te integreren, zeker wat be treft de activiteit vastgoedinformatie. Omdat het werk van een particulier bedrijf niet uni form is, heb ik de nadruk gelegd op het algemeen functioneren in een onderneming van een vastgoed geodeet en minder op de concrete inhoud van de studie. Uiteindelijk kan de studie slechts een basis leggen voor de kennis. Vorming en afstemming op de eigenlijke taak zal in de praktijk plaats moeten vinden. Na het afstuderen begint feitelijk de zelfontwikkeling. Stages van korte of langere duur en een zomerkamp voor een niet te grote groep voorzien reeds in een contact met de praktijk tijdens de studie en zullen, speciaal voor de vastgoedgeodeet, bijzonder nodig en nuttig zijn. Het zomerkamp zou besteed kunnen wor den aan een klein project waarin de facetten inventari satie, taxatie en voorbereiding van de onderhandeling voor de grondverwerving voorkomen. Al deze pro blemen komen voor bij het verplaatsen van een in dustrieel object. Er zijn in Nederland diensten te over om stages te lopen en uiteindelijk emplooi te vinden: grondbedrij ven (Rijk, Gemeente, Provincie), projectontwikke lingsbureaus, stadsvernieuwingscorporaties, grote makelaarskantoren, computer-servicebureaus, het Kadaster, nutsbedrijven en particuliere bureaus die zich bezighouden met beheer en grondzaken. De volgorde is overigens willekeurig. In het kader van dienstverlening met betrekking tot vastgoed komen we de volgende medewerkers tegen in hun specifieke werkterrein: Vastgoed beheer „rentmeester" voornamelijk werkzaam in de agrarische en bos bouwkundige sector open ruimte Vastgoed bemiddeling „makelaar o.g." voornamelijk werkend met woningen en commercieel o.g. urbaan Vastgoed informatie „vastgoed-geodeet" werkzaam in de on roerend goed-sector algemeen; technisch - juridisch - administratief - land meetkundig open ruimte urbaan gemeenschappelijke technieken: taxatiekunde (voor meer dan 50 functies mogelijk) privaatrecht publiekrecht planologie economie financieringsaspecten leder werkt van oudsher uit een eigen invalshoek en met een eigen klantengroep. Een toenemende over lapping met betrekking tot de werkterreinen en de gehanteerde kennis is duidelijk vast te stellen. Vanuit de technisch-landmeetkundige invalshoek is het noodzakelijk dat de geodeet meer vertrouwd raakt met de beheersfunctie en de bemiddelende taak in zake vastgoed. Niet om de specifieke taak van de rentmeester of de makelaar over te nemen. Wel ech ter om in een groter geheel samenhang in de maat schappelijke behoeften te kunnen signaleren en te coördineren. Van oudsher is de ruilverkavelingsland- NGT GEODESIA 80 431

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 17