i*Seod00l£L nederlands geodetisch tijdschrift 50 jaar 101 Artillerie Meetafdeling SUMMARY 50 years 101 Artillery Survey Branch December 1, 1980 the 101 Artillery Survey Branch celebrates its fiftieth anniversary. The tasks of this unit of the Netherlands Army are described. De gegevens voor dit artikel zijn ontleend aan een gesprek, dat de samenstellers op 26 september j.l. hadden met de Ikol. S. A. de Berg, commandant van de 101 Artil lerie Meetafdeling (101 AMA). Dit gesprek werd gevoerd naar aanleiding van het 50-jarig jubileum van de afdeling op 1 december 1980. Dit jubileum wordt o.a. gevierd door het houden van een reünie voor oud AMA- medewerkers op 27 november a.s. Ook wordt een speciale enveloppe uitgegeven. Zie voor verdere bijzonderheden het bericht in het septembernummer van NGT Geodesia, p. 391. 1. Inleiding De 101 AMA heeft als onderdeel van de veldartillerie een aantal specifieke taken. Om een vijandelijk doel effectief te kunnen bevuren dienen o.m. de plaats en de hoogte van het doel en van de eigen stelling(en) in coördinaten bekend te zijn, teneinde uit deze ge gevens de kaarthoek en de afstand van stelling naar doel te kunnen bepalen. Tevens dient in de stelling over een voldoend nauwkeurige richting naar het kaartnoorden te worden beschikt. Verder zijn ge gevens nodig omtrent de atmosferische omstandig- digheden, om te kunnen bepalen welke invloed deze op de baan van het projectiel uitoefenen. De artillerie meetdiensten hebben tot taak om hiervoor de beno digde basisgegevens te verzamelen. De diensten, die deze taken moeten verrichten, zijn voor een belangrijk deel ondergebracht bij de 101 AMA en kunnen in twee hoofdgroepen worden in gedeeld, n.l.: hulpdiensten; doelopsporingsmiddelen. De taken van de terreinmeetdiensten bij de afdelingen en batterijen zijn uitvoerig omschreven in het artikel ,,De terreinmeetdienst der artillerie", op p. 420 van dit nummer. 2. Hulpdiensten Specifieke hulpdiensten zijn de terreinmeetdienst en de weermeetdienst. De taak van de terreinmeetdienst, in algemene zin, is het inmeten van batterijstellingen, doelopsporings middelen en eventueel van waarnemingsposten. Uit gegaan wordt van in het terrein gemarkeerde punten, waarvan de coördinaten en veelal ook de hoogte zijn bepaald door civiele landmeetkundige diensten. Deze punten worden „trigpoints" (getrianguleerde punten) genoemd. Een voorbeeld hiervan zijn de RD-punten. NGT GEODESIA 80 Dit net van trigpoints is voor militair gebruik niet vol doende dicht. Daarom en omdat het inmeten van stel lingen en doelopsporingsmiddelen vaak een race is tegen de klok, worden door de basisterreinmeetdienst van de AMA tussen deze trigpoints zgn. „artillerie- punten" gesticht. De terreinmeetpelotons van de AMA verdichten op hun beurt dit net, waardoor uiteindelijk een net ont staat van punten, die circa 3 km uit elkaar liggen. Veel van de gestichte punten worden voorzien van een nauwkeurige richting. De gebruikers, i.e. de terrein- Fig. 1. Hoekmeting met theodoliet. 417

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 3