Besluit De gemeente Barneveld bestaat uit een aantal woon kernen. Deze kernen leverden in de loop der jaren een groot aantal bestemmingsplankaarten op, die vrijwel allemaal verschillend van afmeting zijn. Het was ui terst moeilijk die kaarten voor het publiek toonbaar te houden. Tot onze schande moet worden erkend, dat de vaak niet geringe belangen van de inwoners dik wijls waar zij bij zijn moeten worden afgelezen van kaarten, die de tand des tijds duidelijk niet hebben kunnen doorstaan. De Grootschalige Basiskaart van Nederland Het gebruik van de GBKN als basis voor bestem mingsplankaarten biedt thans belangrijke voordelen. Een eerste voordeel is het gebruik van een vaste schaal. Bestuurders en ambtenaren, die veelvuldig bestemmingsplannen moeten inzien, hoeven zich niet in te stellen op steeds wisselende schalen. Het gevoel voor verhoudingen en maten wordt daardoor beter. Een duidelijk winstpunt is de zuiverheid van de GBKN. Het publiek kan de zekerheid worden gegeven, dat de in het bestemmingsplan aangegeven maten de werke lijkheid bij realisering van het plan zeer dicht bena deren. De GBKN biedt volop informatie, die het publiek nodig heeft om zich goed te kunnen oriënteren. Nog maals moet worden gewezen op de noodzaak hieraan veel aandacht te besteden. De basiskaart moet tot een zo recent mogelijk tijdstip worden bijgewerkt, zo dat bijvoorbeeld ook pas-voltooide bebouwing er op voorkomt. Artikel 11 van het Besluit op de Ruimtelijke Ordening vereist vermelding van kadastrale gegevens. Onze er varing is, dat het publiek hier doorgaans niet op iet. De mensen kennen meestal de kadastrale aanduiding van hun eigendom niet eens. Het besluit vereist voorts vermelding van de namen van de belangrijkste wegen, straten en waterwegen. Dit voorschrift is ons inziens te beperkt. Uiterst be langrijk is een complete en correcte vermelding van huisnummers van gebouwen en de namen van alle bestaande wegen, straten en waterwegen. Dit zijn de In dit artikel hebben wij u een indruk willen geven van het gebruik van kaartmateriaal, in dit geval de GBKN, als ondergrond voor bestemmingsplannen bij de ge meente Barneveld. Een belangrijk voordeel van dit kaartmateriaal is de systematische kaartbladindeling en de inhoud, met name de topografische details. Een nadeel is het gemis aan kadastrale informatie. Een gemeente, die reeds beschikt over goed kaart materiaal met deze voordelen, zal weinig behoefte hebben de GBKN te gebruiken als ondergrond voor bestemmingsplannen. Een gemeente, die de beschik king heeft over GBKN-bladen, kan hiervan dankbaar gebruik maken bij de vervaardiging van ondergronden voor bestemmingsplannen. De specifieke toepas singen, zoals de ver doorgevoerde handhaving van de kaartbladindeling en de kleurentoepassing, zijn na tuurlijk niet in alle omstandigheden bij alle gemeenten gewenst en uitvoerbaar. Wij willen hier ook niet pro pageren om deze werkwijze overal in te voeren. Wij hebben wel ervaren dat in onze situatie deze werk wijze voordelen heeft. Een laatste opmerking betreft nog het gemis aan gegevens, waarnaar het publiek onmiddellijk zoekt. De stedebouwkundige moet zorgen voor een zo rustig en duidelijk mogelijk kaartbeeld. Discussie is mogelijk over de vraag of de bestaande bebouwing wel of niet gearceerd moet worden weergegeven. Vanuit onze ervaring met het publiek zijn we er geen voorstander van. De mensen herkennen de vormen van hun ge bouwen meestal goed. Als de huisnummers maar correct zijn vermeld, komen ze er best uit. Ons inziens maakt arcering het kaartbeeld al gauw onrustig. Uit meerdere kaartbladen bestaande bestem mingsplannen Bij een systematische indeling, zoals dat bij de GBKN het geval is, worden de bestemmingsplankaarten uni form van afmeting: geen kleine plankaartjes meer, die zo gemakkelijk ergens tussen schieten. Een nadeel van die uniformiteit is, dat een plangebied wel eens op meerdere bladen valt, hoewel dit gebied, voor wat betreft de omvang, wel op één blad zou passen. Dit lijkt op het eerste gezicht wat hinderlijk. Bedacht moet echter worden, dat ieder systeem nu eenmaal voor- en nadelen heeft. Wel moeten de verschillende bladen goed op elkaar aansluiten, zodat een goed overzicht van het totale bestemmingsplan kan worden verkregen. Dit vereist een ingreep, die in eerste instantie, vooral bij de stedebouwkundige en zijn tekenaars, een schrikreac tie veroorzaakte. Alle kaarten moeten consequent aan twee zijden tot op de rand van het kaartbeeld worden afgesneden. Uiteraard moeten, vooral aan de randen, die kaarten behoorlijk worden geconserveerd. Het verdient aanbeveling om, tijdens de periode van ter- inzagelegging van het bestemmingsplan, de kaarten aansluitend op een bord te prikken, zodat het publiek niet behoeft te zoeken naar de aansluitingen. Enkele nieuwe plannen zijn reeds in de procedure de Provinciale Planologische Commissie gepasseerd. Op het gebruik van de GBKN als basiskaart en het meer- bladige systeem, dat nu in onze gemeente wordt ge hanteerd, is daarbij nog nimmer een aanmerking gemaakt. kadastrale informatie op de GBKN-bladen. Het aan brengen van deze gegevens op de ondergrond is natuurlijk een omvangrijk werk. Gezien de overige werkzaamheden, verbonden aan de totstandkoming van een nieuw bestemmingsplan, valt dit stuk werk misschien in het niet, maar het blijft veel werk. Uit breiding van de inhoud van de GBKN met kadastrale informatie zou voor de gemeenten dan ook een groot winstpunt zijn. Gelukkig heeft de voorlopige Centrale Kaarterings- raad hieraan de nodige aandacht besteed en de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ge adviseerd de mogelijkheden van combinatie van de GBKN met de kadastrale kaart in onderzoek te nemen. Deze ontwikkeling is uiterst belangrijk. Niet alleen wordt de GBKN met deze informatie voor meer doel einden bruikbaar, maar bovendien zullen de kosten van bijhouding daardoor sterk kunnen worden ver minderd. De bijhouding van twee aparte kaarten is waarschijnlijk een veel te dure aangelegenheid. Dui delijke gegevens hierover zullen in de proefprojecten moeten worden verzameld. 468 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 14