publikaties stichting NGL De redactie van NGTGeodesia wenst u prettige feestdagen en een voorspoedig 1981 Het lidmaatschap staat open voor eenieder, die werkzaam of ge ïnteresseerd is in de kartografie en op de hoogte wil blijven met de ontwikkelingen op dit terrein, zowel nationaal als internationaal. De vereniging telt op het ogenblik ongeveer 470 persoonlijke leden en ruim 80 institutionele leden, d.w.z. bedrijven, diensten en instel lingen. Voor persoonlijke leden bedraagt de contributie f 35,— per jaar, voor institutionele leden f 85,— per jaar. In deze contributie is het abonnement op het Kartografisch Tijdschrift (dat viermaal per jaar verschijnt) inbegrepen. Losse abonnementen op het tijdschrift kosten f 30, per jaar. Voor meer inlichtingen of voor opgave als lid kunt u zich wenden tot de secretaris van de Vereniging, mevr. drs. W. Hoogendoorn- Beks, Sterkenburgerlaan 32, 3941 BD Doorn. MECANORMA CATALOGUS „GRAPHIC BOOK" Dit jaar heeft Mecanorma de appel als thema gekozen om haar nieuwe catalogus „Graphic Book" no. 9 te introduceren. Een aan tal beroemde grafische ontwerpers heeft aan dit thema gewerkt, om elk van de elf produktenreeksen te illustreren en de 8000 refe renties bijeen te brengen. Het resultaat is zeer fraai, gemakkelijk en plezierig te lezen. De Mecanorma catalogus is verkrijgbaar bij O. Harris Import Com pany BV te Almere. PRINCIPLES OF SURVEYING Fourth Edition 1978, door J. G. Olliver en J. Clendinning. Volume 1 Plane Surveying, volume 2 Photogrammetry, Adjustment and Field Astronomy. Van Nostrand Reinhold Company. Deze uitgave heeft weinig meer gemeen met de eerste druk van 1950, zoveel is er veranderd, waarmee niets ten nadele van dit boek is gezegd, integendeel. De belangrijkste wijziging van deze vierde druk t.o.v. de derde is het feit, dat deze publikatie nu uit twee gescheiden delen bestaat. Een verdere wijziging is de invoering van het metrieke stelsel en de aan name, dat bij berekeningen gebruik kan worden gemaakt van elek tronische zak- of tafelcomputers, waardoor het gebruik van loga- rithmen en het opzoeken van goniometrische functies overbodig is geworden. In dit boek worden de instrumenten niet behandeld, daarvoor wordt verwezen naar het boek: Principles and Use of Surveying Instruments. Dit is een nadeel bij de beoordeling van dit boek; sommige aspecten worden n.l. zeer summier behandeld, onder meer het waterpassen en de tachymetrie, maar het kan zijn dat deze aspecten wel uitvoeriger in het instrumentenboek zijn besproken. Volume 1 behandelt, zoals de titel zegt, de vlakke landmeetkunde. De tekst is zeer duidelijk, de illustraties zijn goed, vooral als verdui delijking van de tekst. Vele uitgewerkte rekenvoorbeelden maken het mogelijk te controleren of men de toelichting heeft begrepen. Bovendien zijn er aan het eind van elk hoofdstuk, zoals meestal ge bruikelijk in Engelse studieboeken, een aantal vragen opgenomen over het behandelde. De behandeling van de stof, zowel wat betreft de meetmethoden als de berekeningswijze, is klassiek te noemen en in een aantal opzichten typisch Engels en daardoor nogal afwijkend van de bij ons gangbare methoden. Dit valt altijd weer op bij de behandeling van de „chain-surveying" (hoofdstuk 2) en ook bij de bespreking van richtingsmetingen, waarbij altijd op een referentie punt begonnen wordt en na waarneming van de andere richtingen geheel wordt rond gedraaid en geëindigd op hetzelfde punt (hoofd stuk 5.6). Er bestaat in Nederland theoretisch bezwaar tegen deze methode, maar in de praktijk is zij zeer zinvol omdat direct kan worden geconstateerd of een rand meesleept, wat bij onze me thode van heen- en terugmeten niet het geval is. (Uw recensent heeft dit zelf herhaalde malen met een Wild T2 ervaren bij zijn op metingen in Afrika.) Vreemd doet het aan, wanneer in hoofdstuk 5.9 bij de behandeling van een „resection", voor een achterwaartse snijding naar vier of meer punten een semi-grafische oplossing wordt aanbevolen. Dit is echter minder vreemd dan het lijkt, wanneer men constateert dat in appendix3dezgn. „Direction Method" wordt behandeld. Dit is een eenvoudige semi-grafische berekeningsmethode zonder veel for mules, die gebruikt werd en wordt voor de berekening van lagere- orde triangulaties. Hieruit blijkt duidelijk, dat de schrijvers vroeger in de Britse koloniën werkzaam zijn geweest: deze methode werd n.l. onder meer toegepast in Kenya, Uganda en Tanzania. Zoals reeds gezegd, wordt het waterpassen zeer summier behan deld. Meer aandacht krijgt de trigonometrische hoogtemeting, waarbij het weer opvalt dat de Britse definitie van de refractie- coëfficient k verschilt van de bij ons gebruikte definitie, waardoor in de formules 2k staat, als bij ons sprake is van k. Volume 2 is naar mijn mening een zeer onevenwichtig samenge steld deel. In 52 bladzijden wordt de fotogrammetrie behandeld: voor een goede behandeling is dit te weinig. Om een inzicht te krijgen in de moderne fotogrammetrische methoden voldoet het deel ook niet, wanneer men constateert dat de moderne methoden en instrumenten nauwelijks ter sprake komen. Ook aan de land meetkundige kant, d.w.z. de paspunten, wordt nauwelijks aan dacht besteed. Hoofdstuk 2 behandelt de vereffening van waarnemingen. Deze benadering verschilt weinig van de benadering, zoals we die ken nen uit andere Engelse boeken. De hoofdstukken 3 tot en met 8 behandelen de „Field Astronomy". Dit is erg veel vergeleken met de behandeling van de gewone landmeetkunde en het totaal ont breken van een bespreking van „Geodetic Surveying". Zoals in het voorwoord van het eerste deel wordt gezegd, is dit boek bestemd voor „degree courses in civil engineering and land surveying" en ook voor studenten die het examen willen halen van het Royal Institution of Chartered Surveyors. De vraag in hoeverre deze boeken aan deze bestemming voldoen, kan niet worden be antwoord. Van Nederlands standpunt uit gezien, zijn het goed lees bare boeken en vooral geschikt om een inzicht te krijgen in de Angelsaksische meet- en rekenmethoden. H. C. Pouls MUTATIES IN DE REDACTIE Met het verschijnen van dit nummer besluiten ing. J. van Raams- donk en ing. H. A. Schok hun taak in de redactie van dit tijdschrift. Het bestuur van de Stichting Nederlands Genootschap voor Land meetkunde dankt hen beiden voor het vele werk, dat zij voor ons blad hebben verricht. Als nieuwe eindredacteur is benoemd de heer J. J. Schijf uit Apel doorn, al enige jaren lid van de redactie. Verder heten wij als nieuwe redactieleden welkom de heren M. van Heest uit Leersum, werk zaam bij de Hoofddirectie van het Kadaster en P. Miete uit Gouda, werkzaam bij de Dienst der Gemeenteplantsoenen van de Ge meente 's-Gravenhage. Het redactie-adres blijft Waltersingel 1, 7314 NK Apeldoorn. MUTATIE IN DE ADVERTENTIE-ACQUISITIE Ook besluit met het verschijnen van dit nummer de heer J. P. de Jonge zijn taak als advertentie-acquisiteur. Het bestuur dankt ook hem voor het vele werk aan ons blad verricht. Hij wordt opgevolgd door zijn naamgenoot P. H. de Jonge, werk zaam bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Het adres van de heer P. H. de Jonge is Lingedijk 22, 4191 VE Geldermalsen. Telefoon kantoor (030) 941884; telefoon huis (03455) 1659. 472 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 18