Installatierede of het proces in produktie kan worden genomen, moet er bijv. een nulserie worden vervaardigd. Daar heeft een TH dan geen mogelijkheden voor en moet men terug kunnen vallen op een externe partner in georganiseerd verband. Bij de oprichting van een in termediair wordt dan ook hoofdzakelijk aan een in houdelijk intermediair gedacht. Dit moet ook de voor naamste reden zijn, want de TH moet in staat zijn andere voorkomende problemen zelf op te lossen. Het is mij een genoegen het woord te kunnen voeren op deze officiële oprichtingsvergadering van de Stich ting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie. Naar ik heb begrepen, bestaat de Stichting formeel al sinds 9 september j.l., de datum, waarop de oprichtings akte bij de notaris is getekend. In deze akte is onder meer de doelstelling van de Stichting vastgelegd. Deze laat zich samenvatten als: Uitvoeren en coördineren van studies en onderzoek op het gebied van vastgoedinformatie en overdracht van kennis en ervaring op dit gebied". Het gaat hierbij om onderzoek zowel voor de overheid als voor het bedrijfsleven en particulieren. In het bestuur van de Stichting zijn thans vertegen woordigd een aantal departementen (te weten Bin nenlandse Zaken, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Landbouw en Visserij), de Technische Hogeschool Delft en het bedrijfsleven. Naar mijn mening is hiermee een voldoende breed maatschap pelijk draagvlak en neutraal karakter bereikt om aan de wijde doelstelling van de Stichting te voldoen. Toch hoop ik, om redenen welke verder in mijn be toog duidelijk zullen worden, dat in de toekomst ook vertegenwoordigers van lagere overheden (gemeen ten en provinciën) en van specifieke onderzoekin stellingen als TNO, alsmede van het Ministerie van Buitenlandse Zaken deel zullen gaan uitmaken van het bestuur. Deze instanties hebben wel een aandeel in de voorbereiding voor het totstandkomen van de Stich ting gehad, maar zijn om verschillende redenen thans nog niet toegetreden. Het zal u niet verwonderen, dat ik allereerst wat nader wil ingaan op de relatie tussen de doelstelling van uw Stichting: zoals gezegd studie en onderzoek op het gebied van vastgoedinformatie en het functioneren van de informatievoorziening ten behoeve van het openbaar bestuur in het algemeen. De algehele coördinatie van de informatievoorziening in de open bare sector behoort immers tot mijn taakgebied. Gezien de grote omvang van de betreffende registra ties en de complexiteit en omvang van de bijbe horende informatiestromen zal nu of in de nabije toe- Prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts rondt de discussie af met het beantwoorden van de vraag wie directeur van de Stichting gaat worden. De gedachten gaan sterk in de richting van de heer ir. Th. J. Poelstra. Hij maakt van de gelegenheid gebruik de heer Poelstra te danken voor de organisatie van deze dag en met hem ook alle medewerkers van de Afdeling der Geodesie, die tot het welslagen ervan hebben bijgedragen. komst geautomatiseerde verwerking daarbij altijd een rol spelen. Dit geldt zeker ook voor de bestuurlijke informatie voorziening op het gebied van vastgoed. De omvang van de bestanden is daarbij vrijwel altijd aanzienlijk. Ik denk daarbij aan registraties van gebouwen en woningen, ondergrondse leidingen, planologische en landinrichtingsgegevens, kadastrale percelen, enzo voorts. Het is van groot belang, dat de hierbij behorende be staande en voorgenomen informatiesystemen op el kaar aansluiten. Daarbij dienen overlappingen en hia ten in de informatieverzameling en registraties te worden voorkomen. Om de gewenste aansluiting te krijgen, moeten niet alleen bestuurlijk-organisatori sche, maar ook een groot aantal technisch-admini- stratieve problemen worden opgelost. Voor dit laatste is duidelijk een rol voor een studiecentrum als dit weg gelegd. De toenemende automatiseringsactiviteiten hebben ook binnen de vastgoedsector het gevolg, dat de technische problemen op dit gebied zich concreter manifesteren en vaak om een oplossing op korte termijn vragen. Hierdoor is er des te meer behoefte aan continue onderzoekscapaciteit op dit deelgebied van de openbare informatievoorziening. Een verstrekkender doel van mijn coördinerende acti viteiten is het bereiken van een integrale consistente structuur voor de informatievoorziening ten behoeve van het openbaar bestuur. Daarbij gaat het uiteraard ook om andere dan vastgoedobjecten, bijv. perso nen, bedrijven, voertuigen of documenten. Ook hier voor is onderzoek nodig. Voor vastgoed denk ik daarbij onder meer aan unifor mering van begrippen, classificatiestelsels, coderin gen en gegevensstructuren, en in ruimer verband aan de aansluiting op informatieverzamelingen, die op de andere objecten betrekking hebben. Als illustratie van het toenemend belang van een goed gestructureerde openbare informatievoorziening, wil ik wijzen op de belangrijke rol die deze speelt bij de uitvoering van een aantal bestaande en voorgenomen wettelijke en andere bestuurlijke regelingen. door mr. H. E. Koning, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. NGT GEODESIA 81 13

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 15