Antwoordrede in bedrijven in samenwerkingsverbanden moeten ope reren. Het meest voor de hand liggend is daarbij het gebruiken van deze kennis bij het opzetten van vast goedsystemen in ontwikkelingslanden. Maar ook juist in zeer hoog ontwikkelde landen, waar men reeds over grote geavanceerde geautomatiseerde systemen beschikt, blijft een grote vraag naar deze kennis en ervaring bestaan. Ik wil ook iets zeggen over het mogelijke effect van een Stichting als deze op de kwaliteit van het onder wijs. In het hoger onderwijs wordt veel aandacht be steed aan fundamenteel onderzoek. Er bestaat echter een kloof tussen de met dit onder zoek opgebouwde kennis en die welke nodig is voor toegepast onderzoek en ontwikkeling. Zo is de kennis van de theoretische en technische informatica bij het hoger onderwijs in voldoende mate aanwezig. Met de instelling van een aparte studierichting informatica zal deze situatie stellig nog verbeteren. Op het gebied van toegepaste informatica is echter veel minder kennis en ervaring bij het hoger onderwijs aanwezig. Er is tot op heden ook weinig onderzoek op dit gebied. De technische vaardigheden en kennis, opgedaan in de toegepaste onderzoekingen op het gebied van vastgoedinformatiesystemen, welke door de Stich ting worden nagestreefd, komen direct ten goede aan het onderwijs. Dit is zeker het geval gezien de nauwe betrokkenheid van het wetenschappelijk personeel van de TH-Delft bij de uitvoerende werkzaamheden binnen de Stichting. Uiteindelijk zal dit moeten leiden tot beter opgeleide ingenieurs met meer op de praktijk afgestemde kennis en ervaring. Dit zal dan weer ten goede komen aan de Als we de term „vastgoed" nader willen omschrijven, dan zou ik u het volgende willen voorleggen: Vast goed is de verzameling van alle elementen die een vaste plaats, op, in of onder het aardoppervlak be zitten". Bij nadere bestudering van vastgoed blijkt dan al snel, dat deze verzameling een grote variatie aan deelverzamelingen omvat en bovendien, dat deze deelverzamelingen weer verspreid zijn over een groot aantal bedrijven en instanties. Naarmate de mens verder af komt te staan van het maatschappijmodel van zelfvoorziening, neemt de behoefte aan informatie toe. Rooksignalen en tam tam zijn allang vervangen door informatiesystemen, die aan onze tijd zijn aangepast. Nationaal gezien moeten we rekening houden met het feit, dat op zeer veel plaatsen en door heel veel bedrijven en instanties gewerkt wordt aan en gewerkt wordt met „informa tiesystemen" op het gebied van vastgoed. NGT GEODESIA 81 participerende instanties, welke samen een belangrijk deel van de arbeidsmarkt voor de pas afgestudeerden vormen. Ten slotte wil ik nog in het kort ingaan op het innova tie-effect van de oprichting van deze Stichting. Naar mijn mening sluit dit initiatief uitstekend aan bij het overheidsbeleid inzake de technologische vernieu wing in de Nederlandse samenleving, zoals dat is vastgelegd in de Innovatie-nota van de regering. Daarin wordt onder meer gepleit voor het uitvoeren van contractresearch bij universiteiten en hogescho len en het tot stand brengen van zogenaamde trans ferpunten bij onder meer de Technische Hogescho len, dat wil zeggen het creëren van duidelijk herken bare ingangen van het kennispotentieel in ons land. Welnu, het is mijn overtuiging dat de Stichting in de toekomst deze rol zal kunnen vervullen en daarmee een bijdrage kan leveren aan het innoverend ver mogen van onze samenleving. In kort bestek heb ik een aantal aspecten en mogelijke effecten van het initiatief tot oprichting van deze Stichting de revue laten passeren. Ik heb slechts mogelijkheden kunnen aangeven; de verdere invulling en daadwerkelijke realisatie is de taak voor het hier aanwezige bestuur. Uit het voorgaande zal u duidelijk zijn geworden, dat ik bij een voortvarende aanpak een concrete en posi tieve invloed verwacht van de Stichting Studiecen trum voor Vastgoedinformatie op zowel onderwijs, bedrijfsleven als overheid. Het is daarom dat ik niet alleen met vertrouwen, maar ook met grote belang stelling de resultaten van uw inspanningen tegemoet zie. Er is een toenemende behoefte aan informatie ten behoeve van toekomstgericht beleid. Het zal nooit mogelijk zijn de toekomst met alle verschijnselen daarin echt te voorspellen, maar wèl is het mogelijk om een verwachting uit te spreken op grond van in formatie uit heden en verleden. Bij de beleidsvorming is dus informatie een belangrijke bouwsteen. T.a.v. het vastgoed moeten we constateren dat de informatie-uitwisseling tussen de diverse in ons land bestaande systemen tamelijk slecht is geregeld. Onze Stichting wil zich vooral gaan bezighouden met studies op het gebied van vastgoedinformatie. Het plezierige van alle vastgoedinformatie is, dat deze informatie gebonden kan worden aan de plaats, waar e.e.a. op, in of onder het aardoppervlak voor komt. Deze binding is op ondubbelzinnige en vrij simpele wijze mogelijk, nl. door een coördinaten systeem over het aardoppervlak aan te brengen. 15 door ir. drs. H. A. L. Dekker, voorzitter van het Stichtingsbestuur.

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 17