landmeetkunde leidingenregistratie ingenieurs- en adviesbureau Het verkrijgen van effectieve systemen van kadasters, schatting en titelregistratie Voor de landregistratie- en kadastersystemen was vooral deze werkgroep, onder leiding van Raoul Casanova, de Philippijnen, van belang. Om deze reden wordt in dit verslag nader op deze werk groep ingegaan. a. Inleidingen De technische aspecten van invoering en bijhouding van landregi stratie- en kadastersystemen kwamen in de werkgroep (evenals op het gehele congres) niet ter sprake. Vertegenwoordigers uit enkele ontwikkelingslanden (Swaziland, Honduras en de Philippijnen) stelden de deelnemers op de hoogte van de stand van zaken met betrekking tot het kadaster in hun land. Daarnaast werden inleidingen gehouden door een Amerikaan (Mil ler), over de werkwijze in Zuid-Amerika met betrekking tot grond belasting en kadaster, door een Canadees (McLaughlin), over de betekenis van een multipurpose kadaster, door een Zweed (Carle- grin), over waardebepaling van de grond, en door ondergetekende, over de privaatrechtelijke, publiekrechtelijke en bestuurlijke beteke nis van een landregistratie-systeem. In het verslag van enkele deelnemers uit ontwikkelingslanden, over de stand van zaken met betrekking tot het kadaster in hun land, werd vooral gewezen op het feit, dat dit kadaster thans effectief werkt voor de .title registration" en de grondbelastingheffing. In de ontwikkelingslanden is de grondbelasting de belangrijkste bron van de staatsinkomsten (vgl. de situatie in ons land ten tijde van de invoering van het kadaster). Langzamerhand wordt deze grond- registratie dienstbaar gemaakt aan ordenings- en beheersactivi- teiten. b. Discussies en conclusies Zoals gebruikelijk op internationale bijeenkomsten, waarbij veel Angelsaksisch-beïnvloede landen aanwezig zijn, diende ook hier allereerst vastgesteld te worden, wat onder landregistratie en wat onder kadaster moet worden verstaan. In vorengenoemde landen wordt landregistratie eng opgevat, in die zin, dat zij de registratie inhoudt van slechts rechtsfeiten of rechtsgevolgen (openbaar regis ter). Het begrip kadaster heeft in deze landen alleen betrekking op de perceelsvorming en de kaart, waarop de percelen en gebouwen zijn afgebeeld. Voor de hanteerbaarheid in de discussie werden de begrippen „landregistratie" en „kadaster" als synoniem beschouwd en werd hieronder verstaan: een methodisch, systematisch ingerichte re gistratie van gegevens (met betrekking tot de zakelijke rechtstoe stand en de gesteldheid) van de grond, gelegen in een bepaald aan eengesloten gebied. Deze registratie bevat een kartografisch ge deelte (kaart) en een beschrijvend gedeelte (register). Beide ge deelten zijn verbonden door een eenduidige, korte identificatie van de grondpercelen. Men was het erover eens, dat, vooral in landen waar nog een keuze moet worden gemaakt tussen title en deeds registration, de voor keur dient te worden gegeven aan de title registration. Dit in ver band met de derden-bescherming en de administratieve efficiency. (Slechts het rechtsgevolg wordt geregistreerd.) Uit de discussie bleek, dat het kadaster, als een belangrijk deel van het concept landinformatie-systeem, dusdanig dient te zijn inge richt of te kunnen worden ingericht, dat het voor vele doeleinden kan worden gebruikt. (Dit principe is door dr. Kurandt reeds vele tientallen jaren eerder aangeduid met Mehrzweckkataster, multi purpose cadastre of cadastre multiple.) Een meerdoelenkadaster wordt niet geacht alle gegevens te bevat ten, die voor de nagestreefde doelen noodzakelijk zijn. De kada strale administratie moet een stramien vormen op basis, waarvan anderen hun eigen specifieke gegevensverzameling kunnen op bouwen om het doel te bereiken dat zij beogen. Om hiertoe te geraken is onder meer een eenduidige identificatie van de percelen noodzakelijk, zodat met behulp van deze identificatie informatie uitwisseling tussen verschillende gegevensbestanden mogelijk wordt. De werkgroep was van oordeel dat, wil een dergelijk landinforma tie-systeem het gewenste effect sorteren, men rekening dient te houden met: de behoefte van de gebruikers, inclusief het grote publiek; de soorten te verzamelen informatie, alsmede de kwaliteit daar van: de prioriteiten, die bij invoering van een dergelijk systeem moe ten worden gesteld. Hiernaast dienen de speciale, personele, organisatorische en finan- cieel-economische facetten niet uit het oog te worden verloren. De werkgroep was in meerderheid van mening, dat het opbouwen en bijhouden van een dergelijk landregistratie-systeem de taak is van de overheid. Sommige deelnemers uit de Verenigde Staten bestreden de noodzaak en zelfs het nut van deze overheidsin menging. Zij vonden dat private instellingen waarschijnlijk effec tiever en efficiënter een dergelijk systeem kunnen opbouwen en bij houden. Zij zagen niet in waarom uniformiteit en onpartijdigheid, die als argument voor deze staatsbemoeienis naar voren werden gebracht, alleen gewaarborgd zouden kunnen zijn bij de overheid. De vraag van welke overheid hier sprake is (centrale, districts-, provinciale, county of gemeentelijke), werd niet als essentieel beschouwd. Mede omdat het kadaster meer doelen zou moeten gaan dienen, stelde de werkgroep dat de bijhouding van zowel de registers als de kaart de uiterste aandacht zal vragen. Getracht dient te worden de registratie zo goed en zo snel mogelijk de werkelijkheid te laten weergeven. Slotzitting In een slotzitting van het gehele congres werd mededeling gedaan van het behandelde in de werkgroepen. Conclusies De bedoeling van het congres was niet het oplossen van de pro blemen, maar het scheppen van de mogelijkheid om de land- „policy makers" methoden en theorieën aan te reiken, met behulp waarvan bepaalde grondproblemen zouden kunnen worden opge lost. De veelheid van lezingen en werkgroepen in zo korte tijd werkten, mede gezien de toen heersende hoge temperaturen in Massachu setts, zeer vermoeiend. Deze veelheid bracht wel met zich mee, dat men werd geconfronteerd met de onderlinge samenhang tussen de vele onderwerpen, die in het kader van dit congres ter sprake kwamen. Het deed mij weer veel genoegen te ervaren, dat het instituut kadaster hoe langer hoe meer zijn plaats in de wereld gaat innemen als informatiebron voor gegevens over de grond. Ik moge slechts wijzen op de USA, waar in grote delen van het land het denken over deze landregistratie-systemen duidelijk in opkomst is. De betekenis van deze systemen voor burger en overheid wordt steeds meer onderkend. Dit verheugt mij vooral, omdat het OICRF zich sinds lange tijd al inzet voor de erkenning van de betekenis van deze systemen. J.L. G. Henssen A Hoofdkantoor: Dordrecht - tel. 078 - 14 70 53 Bijkantoren: Utrecht, Den Haag, Dordrecht NGT GEODESIA 81 23

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 25