nederlands geodetisch tijdschrift Ter inleiding door profdr. ir. M. J. M. Bogaerts, hoogleraar aan de Afdeling der Geodesie te Delft. Op 8 mei 1980 werd aan de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft een voorlichtings dag betreffende de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie gehouden. De organisatoren wa ren aangenaam verrast door het grote aantal deel nemers, dat ongeveer 300 bedroeg. Als dagvoorzitter had ik het genoegen vier sprekers te mogen introduceren en een forumdiscussie te leiden. Als sprekers traden op ir. drs. H. A. L. Dekker, die één van de initiatief nemers is van de oprichting van de Stichting. Hij sprak niet alleen als Directeur van het Kadaster, welke Dienst het grootste vastgoedsysteem van Nederland beheert, maar ook als representant van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Dit departement bestrijkt zo langzamer hand het gehele veld van de vastgoedinformatie. De heer Dekker belichtte het doel en de opzet van de Stichting; F. G. Kordes, directeur Overheidsorganisatie en -automatisering van het Ministerie van Binnen landse Zaken. Hij heeft van het begin af aan de beraadslagingen over de oprichting van de Stich ting deelgenomen. Het is belangrijk, dat men binnen dit Ministerie positief staat ten opzichte van dit initiatief, omdat daar de coördinatie van de informatievoorziening in Nederland berust. De heer Kordes ging in het bijzonder in op de infor matievoorziening als hulpmiddel voor het open baar bestuur; mr. H. J. Hellema, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Heidemij. Hij trad op als represen tant van het bedrijfsleven. Hierbij moet worden opgemerkt, dat het verzamelen en verwerken van vastgoedgegevens reeds zeer lange tijd binnen de Heidemij plaatsvindt. Het onderwerp van deze voordracht was innovatie en bedrijfsleven; prof. dr. ir. Y. M. de Haan, lid van het College van Bestuur van de Technische Hogeschool Delft. Prof. De Haan vertegenwoordigt de derde tak van de trits overheid bedrijfsleven wetenschap pelijk onderwijs. Het onderwerp van zijn voor dracht was de TH Delft en de contractresearch. Deze vorm van onderzoek ligt in het raakvlak van deze Hogeschool met de maatschappij. Bij de forumdiscussie werden zoveel vragen gesteld, dat tijd te kort schoot om deze allemaal te beant woorden. U vindt een verslag van de vier inleidingen en van de forumdiscussie verderop in dit nummer. Deze voorlichtingsdag is door de leden van de Be- raadsgroep als positief ervaren en is een stimulans geweest om te komen tot een snelle oprichting van de Stichting. Op 9 september 1980 is de oprichtingsakte bij de notaris gepasseerd, terwijl op 30 oktober 1980 de staatssecretaris van het Ministerie van Binnen landse Zaken, mr. H. E. Koning, het eerste bestuur heeft geïnstalleerd. De daarbij uitgesproken intree rede, alsmede de antwoordrede van de voorzitter van het Stichtingsbestuur*), ir. drs. H. A. L. Dekker, zijn eveneens in dit nummer opgenomen. De Stichting stelt zich ten doel de studie en het wetenschappelijk onderzoek m.b.t. de vastgoedinfor matie te bevorderen en de kennis en ervaring op dit gebied over te dragen. Onder vastgoed worden alle elementen verstaan, die een vaste plaats op, in of onder het aardoppervlak be zitten. Deze kunnen variëren van grote bestuurlijke gebieden tot kleine objecten. De informatie heeft onder meer betrekking op de ligging, het gebruik, de hoedanigheden, de rechtstoestand en de waarde van het vastgoed. Tevens zijn van belang de relaties tussen het gebruik van vastgoed en andere econo mische en sociale activiteiten. Hierbij gaat het onder meer om informatie van geodetische, kartografische, juridische, financieel-economische en planologische aard. In Nederland hebben we te maken met een snelle groei van de activiteiten met vastgoed van de over heid, het bedrijfsleven en van particulieren. Ten be hoeve van deze activiteiten bestaan er in ons land vele vastgoedsystemen, die elk een deel van de informatie leveren. Deze systemen beschrijven gezamenlijk niet het gehele reële systeem; er bestaan grote overlap pingen en hiaten. De informatieuitwisseling tussen de systemen is tot op heden tamelijk slecht geregeld. De problemen worden vergroot door de toenemende automatisering. De meeste vastgoedsystemen ver werken de gegevens analoog; zij spelen nog niet goed in op de mogelijkheden van digitale verwerking. Doordat de bestaande vastgoedsystemen onvoldoen de kunnen antwoorden op de toenemende maat schappelijke vraag om meer en betere informatie, is er een behoefte ontstaan aan continu al dan niet over koepelend onderzoek. Dit onderzoek moet zowel NGT GEODESIA 81 1

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 3