Doel en opzet van de Stichting*) liggen op het technisch-administratieve, als op het juridisch-organisatorische vlak. De situatie in ons land op het terrein van het onderzoek met betrekking tot vastgoedinformatie is weinig rooskleurig. Weliswaar wordt er bij de diverse vastgoedsystemen onderzoek verricht, maar dit is hoofdzakelijk op het eigen bedrijf gericht en betreft meestal uitsluitend automatisering van de informatieverzorging. Daar komt bij, dat de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft (de enige afdeling in zijn soort in Nederland) moeite heeft haar traditionele bijdrage aan dit soort onderzoek te handhaven. Dit in verband met enerzijds een toenemend aantal studen ten, en dus een verzwaarde onderwijstaak, en ander zijds een sterke inkrimping van de personeelsformatie voor het onderzoek. Al met al is zo de noodzaak ont staan voor de oprichting van een neutraal centraal- overkoepelend orgaan voor het verrichten van onder zoek op het terrein van de vastgoedinformatie. Uit overleg met diverse instanties is gebleken, dat de stichtingsvorm hiervoor het meest geschikt is. Het neutrale karakter is belangrijk, omdat onderzoek zal moeten worden uitgevoerd voor of in overleg met diverse instellingen, diensten (op verschillend be stuurlijk niveau en/of ressorterend onder diverse ministeries) en bedrijven. In de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinfor matie participeren: Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Dienst van het Kadaster en de Openbare Regis ters Doel en opzet van de nieuw op te richten Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie is het thema, waarover ik een paar dingen zal zeggen. In de afge lopen periode heb ik leiding mogen geven aan ver gaderingen van de zgn. „Beraadsgroep". Een groep van geïnteresseerden, die het idee van een Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie ondersteun den. Wij als Beraadsgroep ik vind dat een mooie naam, het is weer eens wat anders dan projectgroep, stuurgroep of werkgroep hebben gekozen voor een ruime omschrijving. Letterlijk: ,,de Stichting stelt zich ten doel het bevorderen en (doen) uitvoeren van onderzoeken op het gebied van de informatieverzor ging ten behoeve van activiteiten met vastgoed van overheid, bedrijfsleven en particulieren". Inleiding gehouden op 8 mei 1980 in Delft, op de door de Afde ling der Geodesie georganiseerde voorlichtingsdag „Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie". Rijks Planologische Dienst Ministerie van Landbouw en Visserij Landinrichtingsdienst Ministerie van Binnenlandse Zaken Directie Overheidsorganisatie en Automatisering Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen Technische Hogeschool Delft bedrijfsleven Fugro BV Grontmij Ingenieursbureau Oranjewoud BV Ingenieursbureau Van Steenis KLM Aerocarto BV Stichting voor Kadastrale en Financiële Admini stratie (KAFI). Het bestuur van de Stichting is als volgt samengesteld ir. drs. H. A. L. Dekker, hoofddirecteur van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, voorzitter; ir. Th. J. Poelstra, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de Afdeling der Geodesie, Technische Hogeschool Delft, secre taris; drs. A. Glass, Directie Overheidsorganisatie en Automatisering, Ministerie van Binnenlandse Zaken, penningmeester; prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts, hoogleraar in de leer der Vast goedsystemen, Technische Hogeschool Delft; ir. C. B. Bos, adjunct-directeur Grontmij; ir. C. A. van Kampen, hoofd van de Afdeling Informatievoor ziening van de Rijksplanologische Dienst, Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening; F. G. Kordes, directeur van de Directie Overheidsorganisatie en Automatisering, Ministerie van Binnenlandse Zaken; prof. ir. W. A. Segeren, plaatsvervangend directeur Landin richtingsdienst, Ministerie van Landbouw en Visserij; ir. A. J. Voshaar, directeur Kadastrale Financiële Administratie. Die ruime omschrijving is duidelijk bedoeld om te ver mijden, dat er bij u een indruk van limitatieve opsom mingen zou ontstaan. Want hoewel er natuurlijk ook in onze bedoelingen prioriteiten zijn aan te geven, wil den wij bij een eventuele eerste presentatie niet on middellijk beperkingen aanbrengen. De omschrijving is ruim gehouden mede op grond van de door ons inmiddels al weer beleefde ontwikkelingen. Eerste prioriteit in onze ogen heeft echter nog steeds het technisch aspect van de informatievoorziening met betrekking tot vastgoed. Graag wil ik iets vertellen over het ontstaan van die Beraadsgroep, veronderstellend, dat de opzet van de Stichting daarmee het best te illustreren is. Ruim een jaar geleden, begin 1979, vond een eerste gesprek ter zake plaats tussen de TH Delft, in de per soon van de heer Bogaerts, en de Hoofddirektie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Na intern beraad kwam er in september daar op door ir. drs. H. A. L. Dekker, Hoofddirecteur van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. 2 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 4