Vastgoedonderzoek als ondersteuning voor het bestuur*) i Ik moet u mijn verontschuldigingen aanbieden, als wij u met de uitnodiging voor deze dag het gevoel heb ben gegeven van een zekere stelligheid of van een zekere overval. Wij wilden als Beraadsgroep u met een aantal gedachten, die bij ons leven, confronteren. Wij wilden laten zien, dat er mensen zijn die een stukje verantwoordelijkheid durven te nemen voor dit initia tief. Die mensen zullen u vandaag iets over de Stich ting vertellen. Om een beeld te gebruiken, dat mij nog altijd na aan het hart ligt: wij vinden ook, dat de trein nog niet te snel moet rijden, voordat wij andere passa giers de gelegenheid hebben gegeven alsnog in te stappen. Wij hebben als Beraadsgroep gemeend, dat het nuttig was om een tussentijdse evaluatie te hou den alvorens verder te gaan. En ik verzeker u, dat juist op grond van deze bijeenkomst, de daaruit voort vloeiende discussie en uw inbreng, door ons als Be raadsgroep, mogelijk zelfs aangevuld met enkelen van u, het tempo, de vorm en de inhoud van de verder af te leggen wegen kunnen worden vastgesteld in de rich ting van een op te richten Stichting. Dus geen bijeen komst om u ergens mee te confronteren, maar om u voornamelijk te informeren en te interesseren en om met eventuele belangstellenden verder te gaan, waar bij wij op dit moment het patroon zo open en flexibel mogelijk willen houden en gewoon willen zien welke kant het opgaat. door F. G. Kordes, Directeur Overheidsorganisatie en -automatisering van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Graag wil ik u iets vertellen over de relatie tussen vast goedonderzoek en openbaar bestuur. Wat het laatste betreft wil ik mij beperken tot het belangrijke aspect van de geautomatiseerde informatievoorziening ten behoeve van het bestuur. Zoals u wellicht weet, behoort de algehele coördinatie van de automatisering van de informatievoorziening in de openbare sector tot het taakgebied van de Minister van Binnenlandse Zaken, die daarvoor amb telijk wordt ondersteund door de Directie Overheids organisatie en -automatisering. Daarnaast beschikt de Minister voor die coördinatie voor zover die alleen de Rijksdienst betreft over de Adviescommissie Overheidsorganisatie en -automatisering, de AOA, een interdepartementaal orgaan, dat als ambtelijk voorportaal fungeert van de Raad voor de Rijksdienst, die een onderraad is van de Ministerraad. In het kader van deze inleiding wil ik echter speciaal aandacht geven aan de coördinatie van de geauto matiseerde informatievoorziening tussen de verschil lende bestuurlijke niveaus, nl. het Rijk, de provincies en de gemeenten. Daarvoor is in 1974 door de Minis terraad ingesteld de Bestuurlijke Overlegcommissie voor Overheidsautomatisering, de BOCO. De taak van de BOCO is te bevorderen dat organen van de drie bestuurlijke niveaus hun bemoeiingen op het ge bied van de automatisering zodanig coördineren, dat de mogelijkheden worden geschapen de informatie voorziening ten behoeve van hun beleids- en beheers- activiteiten op elkaar af te stemmen en waar zulks gewenst en mogelijk is te integreren. De Commissie staat onder voorzitterschap van de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en heeft als leden vertegen- Inleiding gehouden op 8 mei 1980 in Delft, op de door de Afdeling der Geodesie georganiseerde voorlichtingsdag „Stich ting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie". woordigers van het Rijk, de provincies en de ge meenten. Gezien de structuur van ons staatsbestel is het duide lijk dat de BOCO geen beslissingsbevoegdheid kan hebben en uitsluitend kan adviseren aan de organen, die dat elk op hun eigen bestuursniveau wèl hebben. Voor het Rijk is dat de Ministerraad, voor de provin cies en de gemeenten zouden dat de afzonderlijke provincies en de afzonderlijke gemeenten zijn. Ter verduidelijking zal ik hier de belangrijkste uit gangspunten geven, die bij het instellen van de BOCO voor ogen hebben gestaan criteria geven voor de taakverdeling tussen ver schillende automatiseringscentra van het Rijk, de provincies en de gemeenten; bevorderen dat op centraal niveau informatie wordt gebruikt, die op het laagste bestuurlijke niveau (de gemeente) is verzameld en die bij voorkeur in ge aggregeerde vorm beschikbaar wordt gesteld; onnodige duplicatie voorkomen van automatise ringsmiddelen, ontwikkeling van informatiesystemen en verzameling van informatie: het zogenaamde doelmatigheidscriterium; uitwisseling bevorderen van informatie binnen de gehele overheid in een dusdanige vorm, dat consis tente beleidsvorming mogelijk wordt: het zogenaamde doeltreffendheidscriterium; aansluiting bereiken van de organisatie van de in formatievoorziening bij de voorgenomen reorganisatie van het binnenlands bestuur. De BOCO heeft enige ambtelijke overleggroepen in gesteld ter voorbereiding van de door haar uit te brengen rapporten en adviezen. Twee hiervan zijn in dit kader van belang, namelijk de BOCO-overleggroe- pen „Topografie en Leidingen" en „Vastgoedinfor matie". 4 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 6