stichting NGL Gebleken is, dat gebruik van herbiciden bij wegbermen het beheer nodeloos kostbaar maakt en het achterwege laten hiervan leidt tot een spectaculair herstel van de wilde flora. Ons land heeft alleen al 35.000 hectare wegbermen, waar potentieel 450 wilde planten soorten voorkomen van onze totale wilde flora), die door beter en goedkoper beheer over heel ons land weer vaste voet kunnen krijgen. Hetzelfde geldt voor 13.000 hectare spoorwegtaluds en emplacementen. Bij elkaar ligt hier, bij zorgvuldig beheer, een „natuurreservaat" van bijna 50.000 hectare verspreid over geheel Nederland. Bij het beheer van watergangen doen zich eveneens mogelijkheden voor. Het gaat hier onder meer om het terugdringen van het ge bruik van moeilijk afbreekbare onkruidverdelgers. We hebben een half miljoen kilometer kanalen, sloten en bredere greppels, waarvan 50 60.000 km openbare waterlopen en ca. 100.000 km kavelsloten. Ook hier kunnen weg- en waterschapsbeheerders en grondgebrui kers initiatief nemen tot het behouden en terugwinnen van veel van het natuurlijke milieu. Ten slotte zit er ook bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen op de akkers en weilanden zelf nog zeker ruimte om tot bepaalde beper kingen te komen. Hiervoor is dan wel nodig de resultaten van het onderzoek in praktijk te brengen. Een moderne landbouw behoeft helemaal geen ecologische woestijn te veroorzaken. Hiermede worden niet alleen natuur en milieu gediend, maar vooral ook de landbouw zelf. Als waardevolle ecosystemen van het natuurlijke milieu bij normaal grondgebruik kunnen worden behouden of her steld, zal er ook minder behoefte bestaan hiervoor speciaal reserva ten te stichten. RUILVERKAVELING ROERSTREEK AANGENOMEN Op 22 december 1980 is in Sint Odiliënberg en Linne te Limburg de stemming gehouden over de ruilverkaveling Roerstreek (2.294 ha - 2.000 stemgerechtigden). De ruilverkaveling is aangenomen met 76% van de gestemde op pervlakte en 53% van de uitgebrachte stemmen. De stemmenver houding was als volgt: aan de stemming namen 897 stemgerech tigden deel, vertegenwoordigende een oppervlakte van 1.763 ha. Hiervan stemden 476 stemgerechtigden voor, vertegenwoordigen de een oppervlakte van 1.338 ha. Tegen stemden 421 stemgerech tigden, vertegenwoordigende een oppervlakte van 425 ha. In de ruilverkaveling Roerstreek vormt het sterk versnipperde grondgebruik het grootste knelpunt voor de landbouw. Er zijn ge middeld dertien kavels per bedrijf. De gemiddelde bedrijfsgrootte is 14 ha. In het kader van de ruilverkaveling zou zoveel mogelijk grond worden samengevoegd in grotere kavels met een goede vorm. Voor de melkveehouderij is het vooral belangrijk dat de huiskavels wor den vergroot. Een probleem is echter dat veel bedrijven in de bebouwde kom liggen. Het is de bedoeling vier bedrijven te ver plaatsen. IN 1980 VOOR 40.000 HA RUILVERKAVELING AANGENOMEN In 1980 zijn alle zeven gestemde ruilverkavelingen met een geza menlijke oppervlakte van ruim 40.000 hectare aangenomen. Het betreft: Vijfheerenlanden 11.629 ha Bommelerwaard-Zuid1.975 ha Nispen-Schijf5.475 ha Bathmen3.370 ha Twello5.560 ha Mergelland10.400 ha Roerstreek2.350 ha Voor vijf ruilverkavelingen, met een totale oppervlakte van bijna 27.000 ha, is de akte van toedeling gepasseerd, waardoor de nieuwe verkaveling een feit is geworden. Acht ruilverkavelingen met een oppervlakte van bijna 40.000 ha zijn geheel afgesloten door het gereedkomen van de lijst van geldelijke regelingen. Sedert de invoering van de regeling voor vrijwillige ka velruil in 1971 is voor een totale oppervlakte van meer dan 20.000 ha de notariële akte gepasseerd. Per 1 januari 1981 is 440.000 ha aan landinrichtingsprojecten in voorbereiding. Hierbij zijn begrepen het reconstructiegebied Mid den-Delfland, de reconstructie van de oude glastuinbouwgebieden Aalsmeer, Venlo en Huissen-Lent en het herinrichtingsgebied Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën. Ruim 261 miljoen gulden is in 1980 geïnvesteerd in landinrichtingsprojecten, inclusief ruim 65 miljoen gulden aan bijdragen van derden en andere ontvangsten. In 1979 bedroeg dit totaal 241 miljoen gulden. Voor 1981 is hiervoor 232 miljoen gulden begroot. De investeringen in waterschaps- en gemeentewerken, waarin sub sidie is verleend via de Landinrichtingsdienst, bedroeg in 1980 60 miljoen gulden (was 69 miljoen in 1979). In kavelruil, particuliere cultuurtechnische werken en boerderijver- plaatsing is het afgelopen jaar 32 miljoen gulden geïnvesteerd (in 1979 33 miljoen). Voorts is in 1980 in het kader van het Integrale Structuurplan Noorden des lands (ISP) nog 17 miljoen gulden ver werkt tegenover 10 miljoen in 1979. De totale werkomvang in ruil verkavelingen, inclusief grondoverdrachten die hebben plaats gehad, in waterschaps- en gemeentewerken, in particuliere werken en in werken in het kader van het ISP, bedroeg ruim 398 miljoen gulden. Het aandeel van de rijkssubsidie in ruilverkavelingen bedroeg ongeveer 196 miljoen gulden; in 1981 is hiervoor op basis van de goedgekeurde begroting 176 miljoen beschikbaar. LUSTRUMBOEK „SNELLIUS" De lustrumboekcommissie van het landmeetkundig gezelschap „Snellius" vraagt uw aandacht voor het volgende: Bij voorinteke ning voor het lustrumboek hebben wij gebruik gemaakt van accept girokaarten. Een aantal voorintekenaars hebben de toezending van het boek nogal moeilijk, zoniet onmogelijk gemaakt; Op een aantal kaarten is namelijk geen adres vermeld (bijv. door storting op een postkantoor). Heeft u wel een boek besteld, maar niet ontvangen, stelt u zich dan in verbinding met onze penningmeester, Jacques Smeets, tel. 015- 560996. We kunnen het boek dan alsnog opsturen. Heeft u geen boek besteld en bovendien geen ontvangen, dan is daar voor een beperkt aantal snelle beslissers verandering in te brengen door overmaking van f 19,95 op girorekening 19 97 507 ten name van penningmeester lustrumboekcommissie „Snellius", te Delft. Dit bedrag is exclusief verzendkosten. Deze brengen wij u in rekening als we het boek per omgaande verzenden. De lustrumcommissie STUDIEDAG OVER „REMOTE SENSING" De rayoncommissie Noord organiseert op 24 maart 1981 in het Cultureel Centrum „de Kolk", Weiersstraat 17 te Assen een studie dag over Remote Sensing. Aanvang 10.00 uur. Het is enerzijds de bedoeling om landmeetkundigen nader te infor meren over hetgeen zich binnen ons vakgebied afspeelt, anderzijds is deze dag ook bedoeld om mensen buiten ons vakgebied de mogelijkheden van de geodesie te laten zien, waarvan zij wellicht een nuttig gebruik kunnen maken. Er zal tevens voldoende gele genheid zijn tot discussie en het leggen of vernieuwen van contac ten. Er zal worden getracht een bescheiden expositie van landmeet kundige instrumenten te organiseren. Graag nodigen wij de leden van de bij het NGL aangesloten vereni gingen uit deze dag bij te wonen. Ook belangstellende niet-leden zijn, gezien het doel van deze dag, van harte welkom. De toegang is gratis. De mogelijkheid bestaat deel te nemen aan een gemeenschappe lijke koffietafel in de Kolk. Zij die hieraan willen deelnemen dienen voor 15 maart a.s. f 13,75 over te maken op postgiro 901673, t.n.v. ing. A. Kabel te Assen, onder vermelding „Studiedag NGL". Voor nadere informaties kunt u bellen met dhr. Kabel, tel. 05920-55544 toestel 2005 (kantoor), 05920-43403 (thuis). Het Cultureel Centrum „de Kolk" ligt in het centrum van Assen op slechts 5 minuten wandelafstand van het NS station. Tevens is er rond het Cultureel Centrum „de Kolk" ruime parkeergelegenheid. De Rayoncommissie Noord, ing. A. Kabel, ir. G. M. van der Slikke, ing. R. F. Veenendaal en dhr. F. O. de Zeeuw. Korte inhoud van de te houden inleidingen 1. De organisatie van het Remote Sensing-onderzoek in Nederland. Inleider is ir. A. Waalewijn, hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en voorzitter van de Begeleidingscommissie Re mote Sensing (BCRS). Na de opheffing van de interdepartementale werkgemeenschap NIWARS in 1977, is het Remote Sensing-onderzoek voortgezet door de Begeleidingscommissie Remote Sensing, een samen werkingsverband van 4 departementen die Remote Sensing toe passen of gaan toepassen. 2. Luchtopnamen, metrische interpretatie. Inleider is ir. A. H. Polderman, stafmedewerker van de hoofdaf deling Fotogrammetrie van de Meetkundige Dienst. Hij zal de mathematische eigenschappen van luchtopnamen toelichten. De nadruk zal daarbij liggen op de luchtfoto, zowel bij de opname als bij de verwerking. 3. Instrumenten en principes in Remote Sensing. Inleider is ir. R. van Konijnenburg, hoofd van de hoofdafdeling 64 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 22