publikaties Systemen en Instrumentatie van de Meetkundige Dienst. Hij zal de principes van de verschillende Remote Sensing-technieken bespre ken en hun meest kenmerkende eigenschappen. Tevens wordt aan dacht besteed aan het hiervoor benodigde instrumentarium. De be handelde technieken en instrumenten worden onderverdeeld naar de plaats in het elektromagnetisch spectrum: microgolven, warm testraling en licht. 4. Interpretatie van luchtfoto's en Remote Sensing-beelden. Inleider is ir. H. T. C. van Stokkum, stafmedewerker van de Meet kundige Dienst. Hij zal spreken over het gebruik van luchtfoto's voor het vervaardigen van thematische kaarten. Hierbij wordt behalve van mathematische eigenschappen van de luchtfoto ook gebruik gemaakt van de specifieke spectrale gevoeligheid van de emulsies. 5. Toepassing van Remote Sensing-technieken in het Wadden gebied. Inleider is dr. D. Spitzer, Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. Voor aan de zee grenzende en in grote mate van zee afhanke lijke landen is de kennis van de biologische en hydrografische processen in de kustwateren essentieel. Steeds meer nadruk wordt gelegd op de toepassing van de Remote Sensing-methoden voor het bestuderen van deze processen en voor het vormen van een globaal beeld van de dynamiek in de kuststreken. Het dynamische Wad dengebied leent zich bij uitstek voor een Remote Sensing-aanpak. 6. Landschapsinventarisatie in de ruilverkaveling Ruinen. Inleider, is ing. M. J. Steffers, districtsambtenaar bij Staatsbosbe heer afdeling Landschapsbouw. Hij zal spreken over het gebruik van infraroodfoto's, voor een landschapsinventarisatie van de in voor bereiding zijnde ruilverkaveling Ruinen. SAMENSTELLING NGL-RAYONCOMMISSIES PER 1 JANUARI 1981 VTAK VVL Groningen - Friesland - Drenthe F. O. de Zeeuw Van Meijerstraat 20 9061 CW Giekerk Overijssel K. H. Wagemakers Klaver 20 8271 DL IJsselmuiden Gelderland J. G. de Fijter Voldersdreef 223 7328 BZ Apeldoorn Utrecht W. Bloksma Noltheniusstraat 26 3533 SJ Utrecht Noord-Holland J. de Boer Blasiusstraat 6 1701 EB Heerhugowaard Zuid-Holland L. K. Gangelhof Ooievaarsplein 102 3334 VD Zwijndrecht Zee/and ing. L. Heijboer G. v. d. Veenstraat 30 4333 AV Middelburg Noord-Brabant Limburg ing. H. T. F. Huybregts Roussillonhof 30 5627 KN Eindhoven ing. A. Kabel Wagnerlaan 13 9402 SG Assen ing. W. Proper Hoge Kampen 3 8141 VLHeino ing. J. W. Warnshuis Ruigezandplantsoen 14 6835 AM Arnhem J. Erkelens M. Maeterlinckwea 4 3731 CJ De Bilt ing. C. Mulder H. Dunantsingel 94 1902 EC Castricum J. Rietman jr. Briandplaats 246 3068 JJ Rotterdam D. v. d. Steenhoven Oranjepad 12 4461 TP Goes ing. P. W. van Aken Hulstbosakker 29 5625 VR Eindhoven VMDR R. Veenendaal Lingestraat 29 9406 PL Assen H. Kraayeveld Meppelerdiep 96 8032 TE Zwolle R. Kievit Molenweg 240 6543 VL Nijmegen C. N. van Toor Zandkamp 129 3828 GH Hoogland J. Fokkink Carneool 1 1703 AL Heerhugowaard ing. D. Bloeme Beatrixstraat 7 3264 XA Nieuw-Beijerland A. C.M. Sonke Walstraat 24 4458 BS 's-H. Arendskerke A. C. Zijderveld W. Alexanderpark 15 5684 GN Best NVG ir. G. M. v. d. Slikke Amelterhout 146 9403 EK Assen ir. J. Denekamp Kooikersdreef 632 7328 BS Apeldoorn ir. J. Denekamp Kooikersdreef 632 7328 BS Apeldoorn ir. M. W. F. J. Creusen Oudegracht 351 3511 PE Utrecht ir. C. Wiersma Westerweg 47 1815 DC Alkmaar Vacature ir. N. G. H. Koopman Hoofdstraat 40 4844 CE Terheijden ir. H. A. Hettema Bosstraat 16 6099 AM Beegden LUSTRUMBOEK SNELLIUS 1975-1980 Uitgever: Delftsche Uitgevers Maatschappij B.V. Door de regelmaat van de vijfjarencyclus is men niet verbaasd wanneer er weer een Lustrumboek van Snellius, de vereniging van de Delftse geodetische studenten, op tafel ligt. Wèl tot verbazing, in positieve zin, leidt de wijze waarop telkens een ander groepje jonge mensen een boeiende verzameling literatuur presenteert, waarin ditmaal bovendien duidelijk de door de redactie bedoelde voorlichtingsdraad" tot uitdrukking komt. In een ,,ter ingeleide" een woord dat in mijn Van Dale niet voorkomt, maar ik heb een oude drukl wordt de bedoeling beschreven: voorlichting over het vak, waardoor de thans studerenden begrip moeten krijgen voor wat met Geodesie wordt bedoeld en hoe het wordt bedreven. Men verwacht dat ook afgestudeerden en zelfs buitenstaanders er een ruimere blik op het vak door kunnen krijgen. Als ik de eerste groep hoofdstukken over recente ontwikkelingen in het vakgebied meereken, is het eerste (serieuze) deel van het boek samengesteld uit acht informatiestromen, die ieder op eigen wijze meewerken aan een totaal beeld dat de lezer zelf hieruit moet vormen. Er is geen poging ondernomen om het gemeenschappe lijke te beschrijven of naar een synthese te zoeken, die toch van groot belang is voor de richtingsbepaling van de onderwijsher vorming waarvoor men in de komende jaren is gesteld. Maar ook zonder dit is de poging tot verbetering van inzicht in het beroeps beeld door deze interactie met de praktijk, het doel dat de lustrum commissie voor ogen heeft, geslaagd te noemen, leder hoofdstuk wordt geïntroduceerd door een algemeen gestelde bijdrage over het werk in het betreffende gebied. Er zijn meer ge bieden te bedenken (en erbinnen is meer differentiatie mogelijk), maar binnen de grenzen van een dergelijke lustrumuitgave is men er wonderwel in geslaagd een vogelvlucht over een groot deel van het beroepsgebied te maken. Niet in het minst dragen de auteurs hier aan bij door de kwaliteit van behandeling van de stof. Sommigen bovendien door de kwantiteit en het enthousiasme om de eigen vakbeleving op anderen over te brengen. Als ik hiermee al de belangstelling van de Geodesia-lezer die het boek niet heeft besteld heb geprikkeld, zal hij ongetwijfeld proberen het alsnog te veroveren als ik de namen van de auteurs achter de besproken vakgebieden vermeld. Ontwikkelingen rond de opleiding (Van der Hoek, De Munck, Ligte- rink, De Haan, Megens); NGT GEODESIA 81 65

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 23