verslagen literatuur Geodeten in onderwijs en onderzoek (Baarda, Bogaerts, Strang van Hees); Geodeten bij de Dienst van het Kadaster en Openbare Registers (H. A. L. Dekker, Claessen, Van Biesen); Geodeten bij de (overige) rijksoverheid (F. J. J. Brouwer, Linde man); Geodeten bij de provincies en gemeenten (Creusen, Spijk, Groot- velt); Geodeten in het bedrijfsleven (Jacobs, Grafhorst, Sluiter, Stelling- werff Beintema); Geodeten bijluchtkarteringsbedrijven (W, Sonnenberg, Beers, Van Zuylen); Geodeten in het buitenland (Belgraver, Pelkman). Het boek wordt op de gebruikelijke manier besloten met een, dit maal kort gehouden, „Snellius-gedeelte", dat vooral intern veel plezier zal veroorzaken. Ook de afgestudeerde en buitenstaander zal er veel herkenbaars in vinden. Terecht is een belangrijke plaats ingeruimd voor een veredelde uitvoering van het stripverhaal „Heer Bogel en de Studieactualisering", dat lange tijd het afdelingsblad Geopinie sierde en tot een leesbaar en veelgelezen periodiek maak te. Naar de al of niet heilzame werking binnen de afdeling kan men slechts gissen. Ten slotte hulde voor de poging een adressenlijst van geodetisch ingenieurs te maken. Er kleven onvolkomenheden aan, maar de oproep van de samenstellers om fouten te signaleren zal ongetwij feld leiden tot correcties en bijwerking. Door dit bestand te koppe len aan het lustrumboek wordt een belangrijke communicatiebij- drage geleverd. Herhaling om de vijf jaren lijkt me dan ook een goede daad. Redactie en samenstellers: bedankt. G. A. van Wely 25 JAAR LANDMETEN EN VASTGOED GEMEENTE DORDRECHT Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Land meten en Vastgoed van de Dienst Openbare Werken en Stadsont wikkeling van de gemeente Dordrecht was van 8 t/m 23 december 1980 een tentoonstelling ingericht in het stadskantoor van Dordrecht. Deze tentoonstelling werd op 5 december in aanwezig heid van een honderdtal genodigden officieel geopend door de burgemeester van Dordrecht, de heer Van Zuuren. Dit gebeurde, geheel in stijl, door een druk op de knop, waardoor een opgestelde elektronische tekentafel in werking werd gesteld. In zijn openingswoord memoreerde de heer Van Zuuren de ouder dom van het beroep van landmeter (wellicht tóch het oudste?) en dè vernieuwing die in de afgelopen 25 jaar in Dordrecht had plaats gevonden. De oude technische problemen (hoe meet ik het op met mijn instrumenten?) tegenover de nieuwe maatschappelijke pro blemen (hoe automatiseer ik met behoud van arbeidsplaatsen?). De burgemeester noemde in het bijzonder de heer J. F. van Weel den, die als man van het eerste uur nog steeds werkzaam is als hoofd van de afdeling. Na de officiële opening kregen de aanwezigen de gelegenheid om de tentoongestelde kaarten, systemen, instrumenten en apparaten te bekijken. Waar nodig werd deskundige uitleg verstrekt door personeel van de afdeling van de heer Van Weelden. Bijzonder ver meldenswaard is hier een aantal oude tot zeer oude rekenmachines, waarvan bij één de uitleg stond, dat de werking niet geheel duidelijk was! Wat waarschijnlijk voor een enkel modern rekentuig ook zou kunnen gelden. Verder bleek uit hetgeen op het gebied van vast goedregistratie werd getoond, dat de gemeente Dordrecht met het inventariseren, opslaan en gebruiken van de gegevens ver is ge vorderd. Jammer dat de redactie van Geodesia niet een maand eerder op de hoogte was van het gebeuren in Dordrecht! Dan had in het decem bernummer kunnen staan: „De tentoonstelling duurt nog tot 28 december, openingstijden op werkdagen van 8.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 8.30 tot 16.00 uur; de toegang is vrij!" JAARVERGADERING VVL 1980 Bij het organiseren van een jaarvergadering van een vereniging als de VVL is het altijd moeilijk om een passend en aantrekkelijk pro gramma samen te stellen. Dat dit keer door de organisatoren wel een zeer goede greep was gedaan, bleek uit de opkomst van ca. 35 leden, die op vrijdag 21 november 1980 bijeenkwamen in Heusden, het historische stadje aan de Bergse Maas in Noord-Brabant. Daar werd in de morgenuren de agenda afgewerkt, waarvan ver meldenswaard is, dat er in het bestuur een wisseling plaatsvondde heren J. Erkelens en H. A. Schok werden opgevolgd door de heren R. ten Klooster en P. Miete. Verder bleek tijdens de rondvraag, dat binnen de VVL het gebeuren in en rond de automatisering van gegevensopslag (wie zei daar databank?), door velen als ondoor zichtig en ingewikkeld werd gezien. Door het bestuur werd ge wezen op de aanwezigheid van meer dan voldoende lectuur en werkgroepen betreffende deze materie. Na de lunch werd door de heer R. ten Klooster van de Grontmij een voordracht gehouden over het landmeetkundig werk bij de recon structie van het stadje Heusden. Voor de herbouw van bastions, wallen, ravelijnen en voor het hergraven van de gracht werden maten uitgezet, die waren ontleend aan de kaart van Blaeu uit 1649! Dit leidde bij de uitvoering van het werk tot het vrijwel ter plaatse aantreffen van de vroegere vestingwerken, wat bewondering af dwingt voor onze vroegere vakgenoten. In het tweede deel van het middagprogramma werd een diaserie over de bijzonderheden van Heusden getoond, die werd toegelicht door de heer Lith van de afdeling Stadsontwikkeling. Door de kwaliteit van de toelichting en de merkbare betrokkenheid van de spreker bij de restauratie, waren de verwachtingen hoog gespannen voor de rondgang door het stadje. En die werden niet teleurgesteld. Het zonnetje had in de afgelopen uren de gelegenheid gehad het stadje te verwarmen en in een milde temperatuur kon het gezel schap de zojuist verworven kennis toetsen aan de werkelijkheid. Van de vroegere roede-indeling van de ramen, van gevelstenen en hun historie, van oude uithangborden, van hoogte en functie van straatlantaarns, van uit België ingevoerde standerdmolens, en ten slotte van de vele, vele gerestaureerde gevels. (Pikant detail: de gebruikte stenen van het Waalformaat waren afkomstig van de af gebroken Alexander-kazerne in 's-Gravenhage). Voor mij en ongetwijfeld voor vele aanwezige collega's een waarde volle dag en goed voor het voornemen om Heusden nóg eens te bezoeken. In de winter. P. Miete De hieronder vermelde tijdschriften enz. kunnen door de lezers van Geodesia worden geleend bij ing. H. A. Schok, Vakgroep Landmeetkunde van de Landbouwhogeschool, postbus 339, 6700 AH Wageningen. Zeitschrift für Vermessungswesen 1980-9 Ströszer, Dorferneuerung Verbesserung der Agrarstruktur und stadtebaulige Aufgabe. Schuhr, Reihenentwicklungen für die Ein- rechnung des Übergangsbogens mit sinusförmig modulierter Krüm- mungslinie. HHdebrandt, Baulandumlegung und Erschliessungsbei- trag. Bodenstein, Datenschutz in der Wertermittlung. Chen, The tombs of the Patriarchs in Hebron, JudaeaThe design of the Peri- bolos. 1980-10 Ramsayer, Mayer, Dreidimensionale Ausgleichung eines Strecken- netzes mit genahert bekannten Höhen. Lelgemann, Kollokation und analytische Splinefunktionen. Egreder, Ludwig, Nachweis einer Niveauflachenstörung durch astronomisch-geodatische Messmethoden. Sjöberg, Maximum likelihood-estimation of cova- riances and weighted mean with application to repeated EDM- observations. 1980-11 Förstner, Zur Prüfung zusëtzlicher Parameter in Ausgleichungen. Vincenty, Zur raumlich-ellipsoidischen Koordinaten-Transforma- tion. Borgmann, Zeitreihenanalyse bei der Ermittlung von Grund- stückswertenKahmen, Loesekraut, Schwalbe, Deformations- messungen unter Einsatz der mittleren Datentechnik. 1980-12 Eichhorn, Auf- und Ausbau von Landinformationssystemen in In dustrie- und Entwicklungslandern. Bartsch, Die Aufgabenstellung der Landesvermessung im Wandel. Schaffert, Aufgaben des Geo- daten in Ballungsgebieten. Batz, Landentwicklung im Wandel Versuch einer Standortbestimmung. Surveying and Mapping 1980-2 Lippold, Readjustment of the national geodetic vertical datum. Greulich, The solar surveyor. 66 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 24