docent landmeetkunde De Hogere Technische School LANDMEETKUNDIG MEDEWERKER (M/V) VOOR DE BINNEN- EN BUITEN DIENST 1980-3 Savidge, A practical application of trilateration in open pit coal mines. Lampert, The retracement. Jank, Kivioja, Solution of the direct and inverse problems on reference ellipsoids by point-by- point integration using programmable pocket calculators. Stough- ton. Some notes on the normal gravity formulas. Buckner, An up date to the Bachelor of Science in surveying program at the Ohio State University. Lopez, His Majesty's land survey instructions in New Spain. ITC-Journal 1980-1 Kers, Review of registration systems. Sijmons, Final projects as a synthesis of cartography courses at ITC. Ormeling, Atlas produc tion as a contribution to cartographic education. Oxtoby, A multi coloured map construction exercise as an advance organiser. Bertrand, Fieldwork in cartography training. Brown, The basic prin ciples of multi-coloured map making. Aalders, Data base elements for geographic information systems. Stefanovic, Sijmons, van Zuy- len, A standard format for the exchange of cartographic data. Brown, The use of densitometry in determining equal-interval screened value scales for maps and colour charts, de Haas, Carto graphy education in the geodesy division of the Technical Uni versity of Delft, van Zuylen, Map revision. Venema, The use of diazo colour film in remote sensing imagery reproduction. Wein- reich, Some recent developments in map reproduction technology. Bos, Aspects of management in map production. Ormeling, Ex- onyms: an obstacle to international communication, van der Waai, Cartographic communication and information policy. 1980-2 Kannegieter, An experiment using multispectral photography for the detection and damage assessment of disease infection in winter-wheat: agronomic considerations. Graham, The ITC multi- spectral camera system with respect to crop prognosis in winter- wheat. Zonneveld, Some consequences of mutual relationship between climate and vegetation in the Sahel and Sudan. Hi/wig, Visual interpretation of multitemporal Landsat data for inventories of natural resources. Miller, Divide migration and stream capture in the Oliete area, Spain. Schmitz, A rural development project for erosion control in Lesotho. Vondellaan 2 UTRECHT heeft een vacature voor een in het practicum landmeten en water passen in de eerste twee studiejaren van de afdelingen Bouwkunde, Weg- en Water bouwkunde en Landmeetkunde. Gedacht wordt aan een HTS ingenieur Landmeetkunde of Weg- en Waterbouw kunde met tenminste 5 jaar praktijkerva ring, of aan iemand met een gelijkwaardige opleiding en ervaring. Salaris en verhuiskosten volgens Rijks regeling. Afhankelijk van de bevoegdheid kan een maximum salaris bereikt worden van omstreeks f 4000,— of f 4500,— per maand. Om sollicitaties van landmeters uit het buitenland mogelijk te maken, kunnen reacties op deze adver tentie tot 1 april 1981 worden ingezonden. Inlichtingen bij de HTS, Vondellaan 2, 3521 GD Utrecht, telefoon 030-890514. In verband met een ontstane vacature wordt bij de dienst gemeentewerken en -bedrijven op de sectie landmeten van de hoofdafdeling ruimtelijke ordening gevraagd een: De sectie landmeten omvat een vijftal mede werkers. Functie-informatie: het verrichten van landmeetkundige reken- en tekenwerkzaamheden t.b.v. kadastrale onder gronden; het vervaardigen van tekeningen t.b.v. grond- transacties; het verrichten van metingen t.b.v. de voor bereiding en uitvoering van bestemmings plannen. Functie-eisen: CTO-opleiding, N.L.F. technicus of landmeet kundige PBNA; ervaring met kadastrale werkzaamheden. Salariëring: Aanstelling afhankelijk van ervaring en opleiding tot f 3.084,— per maand (1-7-1980). (Exl. toeslag van max. f26, Inlichtingen: Desgewenst kunnen inlichtingen worden inge wonnen bij de chef van de sectie landmeten, de heer M. G. van het Loo, tel. 03410-13841, tst. 07. Sollicitaties binnen 14 dagen na verschijning van dit blad te richten aan de directeur van de dienst gemeentewerken en -bedrijven, p/a afd. perso neelszaken, Markt 1, 3840 AC Harderwijk, onder vermelding van vacaturenummer 81-01 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 25