Charles Richter, naar wie de schaal is genoemd, was een Amerikaans seismoloog. Hij was verbonden aan het „California Institute of Technology" (CIT). In 1935 werd de bewuste schaal door hem ontworpen. Zij wordt thans, behoudens kleine wijzigingen, alge meen aanvaard, en overal op aarde door iedere seis moloog gebruikt. De schaal van Mercalli heeft een wat complexer ge schiedenis. Zij komt voort uit een oudere intensiteits- schaal, die in 1883 werd ontworpen door de Italiaan M. S. de Rossi en de Zwitser F. G. Forel. Zij werd daarom de „Rossi-Forel"- of ,,R.F."-schaal ge noemd. In deze schaal waren de gevolgen van een aardbeving in tien „trappen van intensiteit" gegroe peerd. De schaal bleek echter te „Europa-centrisch" te zijn bedacht, om bruikbaar te zijn voor algemene toepassing. De Italiaan G. Mercalli ontwikkelde daar om in 1902 een betere schaal van intensiteiten. Deze kreeg dan ook zijn naam. Ook deze Mercalli-schaal had tien trappen. Op suggestie van een andere Ita liaan, A. Cancani, werd dit getal later vergroot tot twaalf. In 1923 publiceerde Sieberg, een Duitse seis moloog, een uitgebreide en meer gedetailleerde schaal, gebaseerd op het werk van Mercalli en Can cani. Ook deze Mercalli-Cancani-Sieberg-schaal had twaalf trappen. Ten slotte stelden de Amerikaanse seismologen H. O. Wood en F. Neumann in 1931 een gewijzigde en be korte versie van de voorgaande schalen samen. Deze schaal werd de „Gewijzigde schaal van Mercalli" (Modified Mercalli Scale) genoemd. Het is deze schaal die sedert dat jaar (1931) algemeen bekend staat als de schaal van Mercalli. Zij lag ten grondslag aan de omschrijving van fig. 5. Als kleine technische bijzonderheid ziet men in dezelfde figuur nog dat Mercalli Romeinse schaal-getallen als trapaanduidin- gen gebruikte, en dat Richter daarvoor Arabische cij fers toepaste. Wellicht ten overvloede laat ik hier onder, met Engelse tekst, volgen de: Modified Mercalli Intensity Scale of 1931 I. Not felt except by a very few under especially favourable circumstances. II. Felt only by a few persons at rest, especially on upper floors of buildings. Delicately suspended objects may swing. III. Felt quite noticeably indoors, especially on up per floors of buidings, but many people do not recognize it as an earthquake. Standing motor cars may rock slightly. Vibration like passing of truck. Duration estimated. IV. During the day felt indoors by many, outdoors by few. At night some awakened. Dishes, win dows, doors disturbed. Walls make cracking sound. Sensation like heavy truck striking build ing. Standing motor cars rock noticeably. V. Felt by nearly everyone; many awakened. Some dishes, windows, etc., broken; a few instances plaster; unstable objects overturned. Distur bance of trees, poles, and other tall objects sometimes noticed. Pendulum clocks may stop. VI. Felt by all; many frightened and run outdoors. Some heavy furniture moved; a few instances of fallen plaster, or damaged chimneys. Dam age slight. VII. Everybody runs outdoors. Damage negligible in buildings of good design and construction; slight to moderate in well-built ordinary structures; considerable in poorly built or badly designed structures; some chimneys broken. Noticed by persons driving motor cars. VIII. Damage slight in specially designed structures; considerable in ordinary substantial buildings with partial collapse; great in poorly built struc tures. Panel walls thrown out of frame struc tures. Fall of chimneys, factory stacks, columns, monuments, walls. Heavy furniture overturned. Sand and mud ejected in small amounts. Chang es in well water. Disturbed persons driving motor cars. IX. Damage considerable in specially designed structures; well-designed frame structures thrown out of plumb; great in substantial build ings, with partial collapse. Buildings shifted off foundations. Ground cracked conspicuously. Underground pipes broken. X. Some well-built wooden structures destroyed; most masonry and frame structures destroyed with foundations. Ground badly cracked. Rails bent. Landslides considerable from river banks and steep slopes. Shifted sand and mud. Water splashed (slopped) over banks. XI. Few, if any (masonry) structures remain stand ing. Bridges destroyed. Broad fissures in ground. Underground pipe lines completely out of service. Earth slumps and land slips in soft ground. Rails bent greatly. XII. Damage total. Waves seen on ground surfaces. Lines of sight and level distorted. Objects thrown upward into the air. Ik zou dit artikel nooit hebben kunnen schrijven alleen uitgaande van mijn eigen kennis op dit terrein. Want die is gering, om niet te zeggen nihil. Ik schreef dus, zoals gezegd, aan het KNMI in De Bilt. Van die kant kreeg ik prompt antwoord, met veel documentatie materiaal, o.a. een overdruk uit het „Earthquake In formation Bulletin" Vol. no. 5. Er werd al iets uit aan gehaald. Ook de „Mod. Merc. Sc. of 1931" werd aan die bron ontleend. Het KNMI verschafte mij tevens de „Concordantie" tussen Richter en Mercalli die als fi guur 5 in mijn verhaal voorkomt. In de „Eerste Neder landse Systematisch Ingerichte Encyclopedie" (ENSIE) vond ik in deel V (de Aarde) een interessant artikel over seismologie van de hand van prof. dr. S. W. Visser. Ook daaraan heb ik een en ander kun nen ontlenen. In de „Spectrum Wereldatlas" komt een hoofdstuk voor gewijd aan „vulkanisme en aard bevingen". Daaraan werd figuur 2 ontleend. De heer Kovacs van het ITC ten slotte verschafte mij de for mules die het verband leggen tussen E, I en M. Aan hem dank ik ook een overdruk van het hoofdstuk „Aardbevingen" uit het boek „Geofysica" van prof. J. Veldkamp. Daaraan werden de figuren 1, 3 en 4 ontleend. II. De schaal van Beaufort (Bófert of Bofört) In het eerste deel van dit artikel heb ik het gehad over de „schaal van Richter". In het tweede deel wil ik iets vertellen over de „schaal van Beaufort". De enigszins NGT GEODESIA 81 99

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 17