desie gebruikelijke voorwaardevergelijkingen (in een kringnet is het produkt van de lengteverhoudingen gelijk aan 1 en de som van de hoeken staat ook vast). De meest bekende systeemcontrole, die in elke boek houding (en dus ook bij een grondbedrijf) wordt uit gevoerd, is de voorwaarde, dat het totaal van uit gaven en inkomsten gedurende een jaar gelijk moet zijn aan het verschil tussen de kas-stand van 1 januari en die van 31 december. Een dergelijke controle ont breekt echter per definitie voor de gegevens die be trekking hebben op het nog uit te voeren deel van de exploitaties in een grondbedrijf. In het reeds genoem de Eindhovense prospectieve grondbedrijfsysteem zijn daarom twee systeemcontroles toegevoegd De oppervlaktecontrole. De oppervlakte van de eigendommen van het grondbedrijf, vermeerderd met de oppervlakte die nog moet worden verwor ven, moet gelijk zijn aan de som van de opper vlakte van nog uit te geven kavels en de opper vlakte van nog uit te voeren werken. Zie figuur 1. Deze oppervlaktecontrole controleert de volledig heid van de gegevens betreffende het nog niet gerealiseerde deel van de exploitaties, niet alleen qua oppervlakte, maar ook qua financiën, aan gezien de financiële en technische gegevens aan elkaar vastzitten. De verschillencontrole. De verschillencontrole is, kort samengevat, de voorwaarde, dat het verschil van de sommen gelijk is aan de som van de ver schillen, met name in de financiële cijfers. Zo moet het verschil tussen het totaal van gemaakte en nog te maken kosten per 31 december 1979 en per 31 december 1980, gelijk zijn aan de som van alle kleine verschillen die ten gevolge van de mutaties gedurende het jaar 1980 zijn opgetreden in de kostenrubrieken. Hetzelfde geldt voor de opbreng sten. Ook bij de vastgoedsystemen kunnen verschillende systeemcontroles worden toegepast. Meestal komt dit neer op het confronteren van twee gegevensbe standen met elkaar*). Zo kan men vergelijken of de woningen die in een vastgoedsysteem zijn opgeno men, overeenkomen met de adressen in het bevol kingsbestand te zamen met de adressen in het leeg- standsregister. Zo kan men in een kadastraal of ander vastgoedbe stand controleren of de som van de oppervlakten van een gemeente steeds gelijk blijft aan een vaste waar de, gecorrigeerd voor oppervlaktecorrecties, die uit de metingen naar voren zijn gekomen. c. Geprogrammeerde controles Ten slotte is er, wanneer men met geautomatiseerde bestanden werkt, nog de mogelijkheid om in de pro grammatuur controles op te nemen. Hierbij gaat het meestal om een hele reeks van allemaal kleine con troles, van de soort ,,een oppervlakte moet altijd uit cijfers, niet uit letters bestaan" of ,,als in de rubriek:, stadium van deze verkoopkavel 'verkoopvoorstel' staat vermeld, dan moet er ook een naam van de gegadigde zijn ingevuld". *1 Een speciaal probleem bij de koppeling van bestanden die voor dit soort koppelingen nodig zijn, is natuurlijk de privacy. Zou bij het ontwerpen van wetgeving inzake de privacy-aspecten ook rekening worden gehouden met de koppelingen ten behoeve van het opvoeren van de betrouwbaarheid? 134 Alhoewel doorgaans hoog wordt opgegeven van dit type controles, is de waarde hiervan in de praktijk vrij klein. Enerzijds omdat dit soort controles vaak in de plaats is gekomen van de visuele controle van de vroegere handmatige administraties. In die zin voegen zij dus niets toe. Anderzijds blijken dit soort program ma's dikwijls slechts marginale controles te zijn, met name als het gaat om de controles op de bestaanbaar heid. Als van een bepaalde rubriek wordt onderzocht of de waarde van de ingevulde code niet buiten het be- staanbaarheidsgebied ligt, is daarmee nog niet gecon troleerd of de waarde van de ingevulde code op zich juist is. Ook binnen het bestaanbaarheidsgebied kun nen genoeg fouten worden gemaakt. Sterker nog: het is waarschijnlijker dat een fout binnen de be staande codes wordt gemaakt dan er buiten. Net zo goed als het veel waarschijnlijker is, dat een kind de spelfout ,,fergeleiking" maakt dan ,,ver3elij87ing". Hiermee is niet gezegd, dat alle programmatische controles zinloos zouden zijn, maar het wekken van te hoge verwachtingen moet worden vermeden. d. Een beeld van de betrouwbaarheid Hoe verkrijgt men nu een beeld van de bereikte of bereikbare betrouwbaarheid van een informatiesys teem? Misschien is het goed deze vraag letterlijk op te vatten en te proberen relaties en controles visueel vast te leggen in schema's en netwerken. Dikwijls is het dan mogelijk de zwakke plekken in het schema aan te wijzen, zodat verstevigingen kunnen worden ontwor pen. Dit is natuurlijk geen sluitende methode, want dat iets wordt gecontroleerd, wil nog niet zeggen dat het voldoende wordt gecontroleerd. Maar het is wel een eerste stap. Enkele voorbeelden om dit toe te lichten kadastraal bestand kad nr K 2 vast-goed o- bestand leegstands- IA2*IA3y register VadresrAj bevolkings bestand adres=A2 Figuur 2. Centraal vastgoedsysteem met controles. NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 12