GmkvJ^ nederlands geodetisch tijdschrift De rol van de geodeet bij de bevrediging van de snelgroeiende behoefte aan informatie over vastgoed door ir. J. B. van Reij, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. SUMMARY The geodesist's role in satisfying the rapidly increasing need for information on land data. After elaborating on land as one of the important economic factors the complete cycle of infor mation on land data is discussed: data collecting, data processing, data base maintenance, data supply ing and data use. Attention to these items is paid especially in view of automated data information systems and the geodesist's expertise. Het stormachtige toenemen van de vraag naar informatie over vastgoed heeft geleid tot plannen voor opleiding van geodetische ingenieurs met de aantekening vast- goeddeskundige aan de A fdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft (NGT 1979 en NGT Geodesia 1980) en tot oprichting van de Stichting Studie centrum voor Vastgoedinformatie (NGT Geodesia 1981). Analyse van de oorzaken van het toenemen van de behoefte aan informatie over grond en de relatie mens-grond moet voorafgaan aan bepaling van de bijdrage, die de geodesie in ruime zin kan leveren aan oplossing van de vele technische proble men, die zich voordoen bij de bevrediging van die behoefte. Grond en economie Grond, arbeid en kapitaal zijn de drie produktiefacto- ren die in de economie worden onderscheiden. Het combineren van die drie produktiefactoren leidt tot de produktie van goederen. Het aankopen van de gepro duceerde goederen door de gezinnen consumen ten wordt consumptie genoemd. En daar draait het in onze economie om. De produktiefactoren grond, arbeid en kapitaal zijn dus zeer belangrijk en het is niet te verwonderen dat informatiesystemen over die grootheden dus ook uiterst belangrijk zijn en geper fectioneerd moeten worden. grond informatiesystemen over de rechtstoestand, aard en gesteldheid, bodemgebruik, cultuurtechni sche inventarisatie, bebouwing, consessies, grond waterstand, belasting; arbeid informatiesystemen over arbeidsgeschikt heid en ongeschiktheid, arbeidsreserve, raden van ar beid, personeelsadministraties, uitzendbureaus; kapitaal informatiesystemen van banken over reke ningen, krediet, giro, hypotheken, effecten enz., sala risadministraties. Deze opsomming is niet limitatief, maar geeft wel een indruk van de belangrijkheid van de functionerende informatiesystemen over de produktiefactoren. leder een heeft ermee te maken. De informatiesystemen over grond en arbeid als oorspronkelijke produktie factoren berusten bijna geheel bij de overheid; die over de afgeleide produktiefactor kapitaal berusten voornamelijk bij particulieren. Grond en geodesie Grond als informatie-object kent twee aspecten: het topografische aspect en het administratieve aspect. Het topografische aspect informeert over de ligging van de grond en alle objecten die door natrekking met de grond zijn verbonden; zich onroerend op of onder het aardoppervlak bevinden; vastgoed dus. Punten zijn de bron van elk vastgoedinformatie systeem. Zij worden in hun onderlinge ligging bepaald door de mathematische geodesie, de fotogrammetrie, de landmeetkunde en door digitalisering van bestaand kaartmateriaal. Welke punten in onderlinge ligging moeten worden bepaald, hangt af van de informatie die over grond moet worden verstrekt. Of het nu punten van een meetkundige grondslag, knikpunten van grenzen, hoeken van gevels van opstallen of wat dan ook zijn, de techniek van de puntsbepaling en de bijbehorende berekening van precisie en betrouw baarheid wordt door de geodeet beheerst. Lijnen verbinden de punten en vormen een afbeelding van de grondindeling. Middels een legenda en de keuze van kleuren en lijntypes geeft de topografie in formatie over de soorten lijnen die tijdens de opname aanleiding waren voor registratie. Over het algemeen lukt het bij de codering van lijnobjecten nog wel alle informatie over de lijnen middels de legenda te ver strekken. Oppervlakken worden ingesloten door lijnen. Omdat het de oppervlakken zijn die de mensen interesseren (niemand kan iets doen met een punt of een lijn!) is de meeste informatie verbonden aan die oppervlakken. NGT GEODESIA 81 125

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 3