De geodeet en zijn produkt Met wat verbaal geweld heb ik getracht de geodeet in ruime zin ervan te overtuigen dat hij een (groeiende) maatschappelijke taak heeft en dat hij het recht en de plicht heeft die taak te vervullen. Naar mijn mening is het niet toevallig dat in het lijstje van werkloze (TH Delft-) ingenieurs het vakgebied geodesie niet voor komt en dat in het tijdschrift NGT Geodesia veel per soneelsadvertenties staan. Dat betekent dat de maat schappij mensen met kennis van geodesie zelfs in deze moeilijke tijd niet kan missen. Dat betekent ook dat we voorzichtig moeten zijn met verandering van studieprogramma's op elk niveau en geen stukken daaruit weg moeten laten vallen op basis waarvan die maatschappelijke waardering berust. Maar wat doet de geodeet en wat kan hij gaan doen in het gehele vastgoedgebeuren? Hij houdt zich bezig met gegevensverkrijging, -verwerking, -beheer, -ver- strekking en -gebruik. Opgesplitst naar deze trefwoor den zal nader worden ingegaan op de technische pro blematiek bij het operationeel maken en houden van vastgoedinformatiesystemen. Gegevensverkrijging Gegevensverkrijging is de eerste fase van het registra tiegedeelte van de informatietaak. In onderstaand schema is o.a. deze fase aangegeven. Topografische gegevens Gegevensverkrijging voor de plaatsbepaling van de elementen van een vastgoedsysteem kan gebeuren op vele manieren. De gebruikelijke technieken van digitaliseren van foto's of kaarten, fotogrammetrie en landmeten zijn wel de bekendste. Digitaliseren gebeurt met een digitiser. Digitisers zijn Registeren I eigenlijk coördinatografen, nu niet om punten te kaar teren maar om van punten de coördinaten uit te lezen. Met een loep met kruisdraad worden op een tafel met een ingegoten dradenpatroon elektronisch de x- en y- draden uitgelezen en na interpolatie worden tafelcoör dinaten door de computer ingelezen en getransfor meerd naar elk ander gewenst coördinatenstelsel. Foto's (al dan niet ontschrankt) en bestaande kaarten kunnen zodoende worden gedigitaliseerd, hetgeen nodig is om computerverwerkbaarheid mogelijk te maken. Een fotogrammetrisch uitwerkingsinstrument kan ook worden gebruikt als digitiser. Met een meet- merk in een stereomodel (in plaats van met een loep met kruisdraad op een foto of kaart) worden markante terreinpunten aangewezen en via een mechanisch of elektronisch meetsysteem omgezet in afleesbare ma chinecoördinaten. Veel uitwerkingsinstrumenten zijn tegenwoordig direct of via ponskaart of papertape met de computer verbonden, zodat aflezing van de coördinaten en de daaropvolgende transformatie au tomatisch plaatsvindt. De techniek van het landmeten bepaalt allerlei grootheden die na een rekenproces coördinaten in elk gewenst stelsel opleveren. Naast deze bekende technieken zijn in de loop der jaren allerlei plaatsbepalingssystemen ontstaan die in eerste instantie waren bedoeld voor navigatie, pa troonherkenning enz., maar langzamerhand zo per fect zijn geworden, dat de resultaten voor de plaats bepaling wat betreft precisie en betrouwbaarheid aan trekkelijk gaan worden voor het topografische gedeel te van sommige vastgoedsystemen. En hier ligt nu weer een duidelijke inbreng voor de geodeet. Hij kent niet alleen de technieken van gegevensverkrijging, maar hij heeft ook een grondige kennis van het af wegingsproces, dat moet plaatsvinden om voor be paalde toepassingen het juiste instrumentarium en de juiste technieken te kiezen. Ontwerpen Gegevensverkrijging Gegevensverwerking/Beheer Gegevensverstrekking Gegevensgebruik Uitvoering Data acquisitie Data definitie Landmeten Fotogrammetrie Data manipulatie Digitaliseren foto's en kaarten Mathematische geodesie Administratief aspekt DE GROND DE GROND Administratief Kodering Kiassifiseren Toetsen Kwaliteits bepaling Validatie Vereffenen DE GROND Topografisch aspekt DE GROND Digitaal Planning Figuur 1. Kringloop van informatie met betrekking tot grond. NGT GEODESIA 81 127

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 5