Moet er worden gemeten in het terrein? Welke con structies, welke bekende punten, welke instrumenten moeten worden gebruikt? Of moet er worden gevlo gen? Op welke hoogte, met welke camera, op welke vliegschaal? De ene methode kan meestal niet buiten de andere. Hoe moeten ze worden gecombineerd? Kan er worden gedigitaliseerd? Welk kaartmateriaal is goed genoeg? Welke digitiser voldoet aan de eisen en hoe moet worden gedigitaliseerd en gecodeerd Tientallen vragen met elke keer een keuze, die ertoe moet leiden dat tegen minimale kosten de gewenste precisie en betrouwbaarheid voor de plaatsbepaling van de elementen voor een vastgoedsysteem worden bereikt. Wat zijn die gewenste precisie en betrouw baarheid? De gebruikers van een vastgoedsysteem kunnen die niet definiëren. De geodeet zal daarbij moeten helpen door de mogelijkheden, de middelen en de eisen kort te sluiten. Administratieve gegevens Bij verwerking van een bestand administratieve ge gevens met een database-systeem worden datadefi- nitie, data-acquisitie en datamanipulatie onderschei den. In de fase van gegevensverkrijging vinden de datadefinitie en de data-acquisitie plaats. Datadefinitie gebeurt met een DDL (data definition language). Met een DDL wordt beschreven welke ge gevens zullen worden ingevoerd in de databank en hoe de relaties liggen tussen de gegevens. De struc tuur van de database wordt vastgelegd. Het zal zon der meer duidelijk zijn dat een bestand met bijv. een reeks studentennamen en een reeks woonplaatsen van studenten niet kan informeren over die studenten die in een bepaalde plaats wonen, als niet ook in het bestand de relatie student-woonplaats is vastgelegd. Als de database is gedefinieerd, kan de data-acquisitie plaatsvinden en de databank met gegevens worden gevuld. Er bestaan veel database-systemen met daar bij behorende database-managementsystemen. Vaak is de keuze beperkt door de operationele hard ware configuratie, een bepaalde geheugengrootte of het beschikbare budget. De keuze is dan wel beperkt, maar nog moeilijk genoeg. Allerlei criteria, zoals compatibiliteit, flexibiliteit, continuïteit, betrouwbaar heid, snelheid en overhead moeten worden gemeten en gewaardeerd. Database-systemen manipuleren altijd met grote hoe veelheden gegevens. Geodeten zijn gewend grote hoeveelheden gegevens te hanteren, te controleren en te verwerken. Het opstellen van eisen waaraan hun database-systeem zal moeten voldoen, zal hen dus niet al te zwaar vallen. Gegevensverwerking en gegevensbeheer Verwerking van meetgegevens voor de bepaling van de geografische ligging van elementen van een vast goedsysteem gebeurt uiteraard met behulp van de bekende geodetische technieken. Opmerkelijk is, dat met de komst van geavanceerde apparatuur voor dataverkrijging en -verwerking en de veranderende rol van de kaart een, gedeeltelijk al bestaand, probleem veld actueel is geworden. Zonder de pretentie te hebben volledig te zijn zal ik hierna het probleemveld nader omschrijven. Digitale bestanden met liggingsgegevens van vast goedelementen bevatten coderingen, coördinaten en kwaliteitskenmerken Codering van de elementen kan plaatsvinden door tekencodering of objectcodering. Bij het hanteren van tekencodering kan van tevoren, soms al bij de gege vensverkrijging in het terrein, de generalisatie plaats vinden die nodig is om de vele verschillende topogra fische elementen met slechts een paar verschillende beschikbare lijnsoorten af te kunnen beelden. Vaak vindt de codering later (interactief) plaats aan de hand van de gemaakte veldaantekeningen. Alle elementen die moeten worden getekend met een bepaald lijn- type, worden dus als zodanig gecodeerd en de weg terug (bijv. selectie naar elementsoort) is niet meer mogelijk. Tekencodering raakt in onbruik, omdat het in feite onzindelijk computergebruik is; gebruik van de computer als luxe trekpen. Objectcodering laat flexibel gegevensgebruik toe. Alle objecten c.q. topografische elementen die voor het betreffende vastgoedsysteem van belang zijn, krijgen een type-codering. Later kunnen voor de afbeelding bepaalde types weer worden samengevoegd voor af beelding als één lijnsoort, maar de type-codering blijft gehandhaafd. Voor het toekennen van de type-code ring is een classificatiesysteem noodzakelijk en als men de mogelijkheid van uitwisseling en koppeling van autonome systemen niet per definitie onmogelijk wil maken, moeten de classificaties inhoudelijk op elkaar worden afgestemd. De coderingen zelf kunnen via een of ander uitwisselingsformaat worden overge dragen en eventueel via een transferprogramma eerst worden omgezet in het uitwisselingsformaat. In het rapport „Classificatie van topografische ele menten" heeft een deelgroep van de werkgroep „Uniformering" van cfe Rijkscommissie voor Geo desie in december 1980 aan de BOCO (Bestuurlijke Overlegcommissie Overheidsautomatisering) een ad vies uitgebracht met betrekking tot de classificatie- problematiek. In dit advies worden aanbevelingen ge daan en classificatieregels gegeven die uitwisseling van vastgoedgegevens in de toekomst mogelijk moe ten maken. Verder kan de codering allerlei gegevens bevatten over het object; is het een puntobject of maakt het punt deel uit van een lijnobject? Zo ja, is de lijn deel van een oppervlakte-object? Om automatisch opper vlakken te kunnen genereren, worden van lijnsegmen- ten in de codering ook gegevens opgeslagen over wat links en wat rechts van de lijn ligt. Zodoende kunnen omtrekken worden doorlopen waarvoor eenzelfde conditie geldt, met andere woorden automatisch op pervlakken worden gegenereerd die aan één eis of een combinatie van eisen voldoen. Coderingssystemen die informeren over de plaats en de soort van topo grafische elementen zijn geocodingssystemen. Naast de geocodingssystemen, die met behulp van polygo nen (polygonen voor de figuratie en niet voor de grondslag) een digitaal terreinmodel zo nauwkeurig als nodig is in computerleesbare vorm opslaan, be staan er geocodingssystemen die het terrein in de vorm van een grid digitaal vastleggen. Het afwegen van de voor- en nadelen van polygoon- of gridcodering en de bepaling van de maaswijdte van het grid leidt tot een keuze die men meestal éénmaal maakt en is dus zeer belangrijk. 128 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 6