agenda rol van de kaart: zij is niet meer het analoge geheugen maar het interpreteerbare beeld van het nieuwe digi tale geheugen. De betekenis is dus wel veranderd, maar de belangrijkheid niet en de industriële vorm gevers van de geodesie, de kartografen, zullen de nieuwe gereedschappen moeten gaan gebruiken voor kaartontwerpen die niet zozeer op schoonheid dan wel op duidelijkheid en hanteerbaarheid zijn gericht. Enkele slotopmerkingen Organisatorische problemen. Dit artikel is bedoeld een bijdrage te leveren aan een ontwikkeling die hier en daar al in gang is gezet: tegemoetkoming, door de geodesie, aan de behoefte om sneller, beter en meer adequaat over grond en de relatie mens-grond te worden geïnformeerd. Naast de technische proble men zijn er gigantische organisatorische problemen binnen en buiten de bestaande diensten en organisa ties die nu deze informatieverzorging voor hun reke ning nemen. Die problemen zullen bij verdere bewan deling van de ingeslagen weg alleen nog maar groter worden. Het is nog belangrijker aan de oplossing van organisatorische aard te werken dan aan de oplossing van de technische problemen. Wat dat laatste betreft, werkt de tijd voor ons doch wat de oplossing van de problemen in de organisatie betreft, is dat nog de vraag. Marketing. Geodeten op alle niveaus werken voor namelijk bij hogere en lagere overheden. Produkt- promotion, marketing, behoefte kweken en dergelijke zaken zijn hen onbekend. De maatschappij weet niet wat de geodeet kan en vanuit de geodesie wordt nauwelijks moeite gedaan dat duidelijk te maken. De maatschappij heeft schreeuwende behoefte aan infor matie. Zeker over de belangrijkste oorspronkelijke produktiefactor grond. Het is de maatschappij niet kwalijk te nemen dat het haar onbekend is dat de geo desie die informatie kan leveren. De geodeet moet het duidelijk maken, niet door afwachten, maar door een agressievere aanpak en de aanbieding van een pro- dukt! De organisaties en diensten moeten in hun middel lange en lange termijnplanning rekening houden met activiteiten die zijn gericht op de bevrediging van de groeiende maatschappelijke behoefte aan informatie over grond. Beveiliging. Het is niet waar dat er helemaal niets gebeurt aan renovatie van de informatievoorziening over grond. De werkgroep „Uniformering" van de Rijkscommissie voor Geodesie houdt zich bezig met problemen die daarmee verband houden. Helaas wordt helemaal geen rekening gehouden met het aspect beveiliging. Wat betreft de stormachtige ont wikkeling van de informatica hanteert de Tweede Kamer, zoals zij dat zelf noemt, het ,,piep"-systeem. Dat wil zeggen dat de ontwikkelingen niet worden gevolgd, maar er pas wordt ingegrepen op signalen van buiten. Die signalen van buiten komen over het algemeen pas in een laat stadium. Vaak niet meer in het ontwikkelingsstadium, maar in het conversie- of produktiestadium. Het gevaar is dan levensgroot dat als met de ontwikkeling van een informatiesysteem niet met beveiligingsaspecten rekening is gehouden, de volksvertegenwoordiging gaat „piepen" en het gebruik van het systeem verbiedt. 130 In Zweden bestaat die situatie. Daar is een operatio neel informatiesysteem over grond op het moment dat de koppeling van dat systeem met persoons gegevens al voor 20% een feit was, door de volks vertegenwoordiging gedwongen, uit de produktie genomen. Een departementale commissie heeft daar in haar rapport „The vulnerability of the computerised society" juist uitdrukkelijk gewaarschuwd voor coör dinaatgebonden gegevens in relatie tot personen en in relatie tot leidingen, kabels en buizen van nutsbedrij ven; dit alles in verband met de geografische lokali- seerbaarheid, ook op statistisch niveau, hetgeen een gevaar kan opleveren bij o.a. computermisdrijven, terrorisme en oorlog. Nu is Zweden niet het gemakkelijkste land, maar ook de situatie in Nederland is niet eenvoudig. Een nieuwe volkstelling, zelfs zonder persoonsgegevens, wordt hier steeds uitgesteld! Niet als groep massaal de kop in het zand steken, maar zoeken naar mogelijkheden om technische op lossingen te vinden voor de beveiliging, kan voor komen dat zeer veel werk (dat nog moet worden ver richt), voor niets wordt gedaan. De politici moeten misschien de gelegenheid krijgen, door het draaien aan een knop, bepaalde mogelijkheden (tijdelijk) uit te schakelen doch de technici moeten de mogelijkheid hebben oneigenlijk gebruik van de informatie door de politici onmogelijk te maken. Voor deze problematiek moet men met open oog zoeken naar een maatschap pelijk te accepteren oplossing. 22 april 1981 Rayonbijeenkomst NGL te Goes. Zie aankondiging elders in dit nummer (p. 142). 23 april 1981 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Studiedag ana lytische plotters en interactieve (fotogrammetrische) systemen. Delft, gebouw voor Geodesie. 7 mei 1981 Studiedag NGL over geodetische aspecten van de Landin richtingswet. 8 mei 1981 Bijeenkomst Rijkscommissie voor Geodesie te Delft. Inlei dingen over Geodetic Applications of Very Long Baseline Inter- ferometry. Voor meer informatie: ir. F. J. J. Brouwer, tel. 015-782554. 11 mei 1981 Rayonbijeenkomst NGL te Eindhoven. Spreker: prof. ir. J. C. de Munck. Onderwerp: Het gebruik van radiosatellieten in de landmeetkunde. Zie aankondiging elders in dit nummer (p. 142). 13 mei 1981 Excursie, georganiseerd door de Rayoncommissie Noord- Holland naar Almere. Programma: bezoek aan O. Harris Com pany BV; lezing over de stedebouwkundige opzet van Almere door een medewerker van de Rijp. Informatie en aanmelding vóór 1 mei a.s. bij J. W. de Boer, tel. 072-127277 (knt.) of 02207-13824 (hs.). 21 mei 1981 Excursie VVL naar Gemeentewerken Rotterdam. 1-5juni 1981 Second International Symposium on Inertial Technology for Surveying and Geodesy, Banff, Canada. 2-5 juni 1981 Het 8e Europese Urban Date Management Symposium te Oslo, Noorwegen. Zie nadere aankondiqing elders in dit num mer (p. 142). 9-18 augustus 1981 XVIe FIG Congress, Montreux, Zwitserland. NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 8