Precisie en betrouwbaarheid in de planologische geodesie door ir. Eveline C. C. Beneder-B/itz, grondbedrijf van de gemeente Eindhoven. SUMMARY Precision and reliability in urban and rural planning related geodesy In most technical areas of geodesy concepts of precision and reliability are widely applied. In the area of geodesy where planning activities concerning the (changing) relationship between man and the land he is living on play a central role, precision and reliability studies are hardly made. The article describes the subject of precision with respect to the uncertainty of definitions and values (numbers) assigned to objects. Reliability is discussed not only with respect to simple rechecking procedures but also to the inclusion of (independent) conditions in land information systems. Examples of conditions to be fullfilled. 1. Inleiding De aanleiding tot dit artikel is drieërlei. Ten eerste de opmerkingen die professor Baarda maakte op de NGL studiedag op 30 mei 1980 over de fouten- en controle-aspecten in de planologische geodesie. Naar zijn mening is dit een onderontwik keld gebied, dat echter misschien één van de raakpunten zou kunnen zijn tussen de technische en de planologische geodesie [Baarda 19801. Een tweede aanleiding is de discussie in de Werk groep Uniformering (een werkgroep van de Rijkscom missie voor Geodesie). Daar werd het vraagstuk van precisie en betrouwbaarheid met betrekking tot vast goedsystemen gereduceerd tot de precisie en be trouwbaarheid van de coördinaten in deze systemen. Het aandringen op een bredere aanpak mocht niet baten: de rapporten waren al geschreven. Maar vast goedsystemen bevatten meer gegevens dan alleen maar coördinaten! Spelen daar geen fouten in mee? De derde, en meest dringende, aanleiding voor het schrijven van dit artikel is de vraag vanuit de accoun- tantshoek naar de precisie en betrouwbaarheid van het prospectieve grondbedrijfsysteem [Beneder-Blitz 1978, 1979], dat in 1979 in de gemeente Eindhoven is ingevoerd. Dit systeem, waarin administratie en plan ning zijn geïntegreerd, valt onder de accountants controle, omdat de boekhouding er deel van uit maakt. Nu het stadium van de kinderziektes bij de invoering mag worden geacht voorbij te zijn, begint men ook wat kritischer vragen te stellen. En terecht! Maar eens te meer werd ik geconfronteerd met het feit, dat er weinig is om op terug te grijpen, weinig ideeën, weinig theorievorming over precisie en be trouwbaarheid met betrekking tot planologisch geo detische onderwerpen. Dit alles wil overigens niet zeggen, dat er in de plano logische praktijk geen aandacht aan wordt geschon ken. Dat gebeurt wel, maar is dan toch meestal bij zaak. En soms blijft het nauwkeurigheidsaspect zelfs beperkt tot het heilige voornemen geen fouten te maken, of tot het afwentelen van de vraag naar het vlak van de procedures en bevoegdheden. Toch is er wel wat meer over te zeggen. Discussies over „kwaliteit" zijn momenteel, op velerlei terrein, aan de orde van de dag. Misschien is het nu dan ook een goed moment om een discussie te starten over de kwaliteit van de produkten uit de planologische geodesie. 2. Definities Wat kunnen we verstaan onder de begrippen precisie en betrouwbaarheid in de planologische geodesie? NGT GE0DESIA 81 Laten we voor het gemak de planologische geodesie (leer van de mens-grond-relatie) even in twee hoofd groepen onderscheiden die waarin de feitelijke situatie centraal staat, zo als vastgoedsystemen of kadaster (in de 9-deling van professor De Haan vallen onder deze hoofd groep: beheer, beschikking, gebruik, belasting, alsmede de registratie ervan); die waarin de verandering centraal staat, zoals ruilverkaveling, grondbedrijf, stads- en landinrich ting (in de 9-deling van professor De Haan vallen onder deze hoofdgroep: bestemming, inrichting, bestuur) [De Haan 1980]. Bij beide hoofdgroepen wordt gewerkt met gegevens, procedures en voorspellingen. En bij beide hoofd groepen zijn voorbeelden te geven van precisie en betrouwbaarheidsvragen. Een eenvoudig voorbeeld: in een vastgoedsysteem is opgenomen dat een bepaald terrein 267 m2 groot is, het een weiland is en eigendom is van H. Pietersen. Bij de vraag hoe nauwkeurig die oppervlakte wel is bepaald, staan we allemaal te dringen om dat uit te leggen. Maar hoe betrouwbaar is dat gegeven „wei land" en „eigenaar H. Pietersen"? Is meneer H. Pie tersen niet al lang dood? Een ander voorbeeld: om de bouw van tien woningen (opbrengst van de grond f 250.000, in bestem mingsplan Huppeldepup mogelijk te maken, moet nog een terrein van 200 m2 worden aangekocht en moeten nog een stoep en een riool worden aangelegd (totale kosten f 80.000, Ook hier weer: hoe pre cies is de geraamde opbrengst en hoe betrouwbaar is de informatie, dat er nog een stoep en een riool moeten worden aangelegd? Ligt die stoep er niet al lang? Onder precisie kan worden verstaan: de spreiding in de definitie van een begrip, respectievelijk de stan daardafwijking in een getalswaarde. Men zou een weiland kunnen definiëren als een stuk grasland met hoogstens twee bomen en twee greppels (maar drie bomen is een bosje, geen weiland). H. Pietersen kan ook H. J. Pietersen of H. S. Pietersen zijn (maar niet T. Pietersen). Een prijs van f 250.000,— wordt gede finieerd als een prijs die ligt tussen de f 225.000,— en f275.000,-. Onder betrouwbaarheid wordt verstaan de kans dat een onjuist gegeven als zodanig wordt ontdekt (her kend). Een goede betrouwbaarheid betekent: dus danig kleine fouten kunnen opsporen, dat de gevol gen van een niet-ontdekte fout nog acceptabel zijn (letterlijk overgenomen van De Heus) [De Heus 19801. Als dus in het bovenstaande voorbeeld de 20 jaar 131

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 9