berichten RECONSTRUCTIE VAN OUDE GLASTUINBOUWGEBIEDEN KOMT OP GANG Tot nu toe is voor zes gebieden een aanvraag op grond van de Be schikking reconstructie oude glastuinbouwgebieden ingediend. Dit betreft een oppervlakte van 1.730 ha. Dit deelde minister ir. G. Braks (Landbouw en Visserij) mede ten behoeve van een overleg in de bijeenkomst met de Vaste Com missie voor Landbouw en Visserij van de Tweede Kamer op 26 fe bruari 1981 Voor de gebieden ,,Het Ven", „Aalsmeer" en „Huissen-Lent" heeft de Centrale Cultuurtechnische Commissie (CCC) nagegaan, of deze gebieden voldeden aan de criteria van de beschikking: duurzaam is bestemd dan wel mede bestemd voor de uitoefe ning van glastuinbouw; geheel of grotendeels bestaat uit economisch verouderde, in hoofdzaak aaneengesloten glasopstanden, en behoefte heeft aan ruimte ten behoeve van de ontwikkeling van een economisch gezonde glastuinbouw en de daarmee samen hangende infrastructurele en andere voorzieningen. Op grond van het feit, dat dit het geval bleek te zijn, heeft de CCC een positief advies over deze drie aanvragen aan de minister uitge bracht; zij heeft deze gebieden op het voorbereidingsschema voor landinrichtingsprojecten geplaatst. Inmiddels heeft de minister in overeenstemming met de betrokken Colleges van Gedeputeerde Staten, Burgemeester en Wethouders en met de betrokken water schapsbesturen de gebieden „Het Ven" en „Aalsmeer" aangewe zen als reconstructiegebieden. Het oude glastuinbouwgebied „Het Ven", waarvoor de Limburgse Land- en Tuinbouwbond een aanvraag heeft ingediend, is gelegen vlak ten noord-oosten van Venlo. Het gebied is tevens in de ruilver kaveling „Rijnbeek" (330 ha) opgenomen. In het gebied zijn 24 glastuinbouwbedrijven gelegen. De in januari 1981 geïnstalleerde Reconstructiecommissie houdt zich momenteel bezig met het op stellen van een voorontwerp-reconstructieplan, dat naar verwach ting in de tweede helft van 1981 in concept zal gereedkomen. Voor het oude glastuinbouwgebied „Aalsmeer" heeft de Stichting ter verbetering van de agrarische structuur De Meerlanden-Amstel- land een aanvraag ingediend. Naar het zich laat aanzien, zal in de eerste helft van 1981 de installatie van de Reconstructiecommissie kunnen plaatsvinden. De Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond heeft de reconstructie voor het oude glastuinbouwgebied „Huissen-Lent" aangevraagd. Dit gebied, gelegen tussen Arnhem en Nijmegen, is tevens opge nomen in de ruilverkaveling „Over-Betuwe-Oost" (4.600 ha). In het gebied worden 227 glastuinbouwbedrijven aangetroffen. Naar ver wachting zal de minister dit gebied binnen enkele maanden aan wijzen. Voor de oude glastuinbouwgebieden „Roelofarendsveen" en „Ter Aar" is een aanvraag ingediend door de Stichting tot verbetering van de agrarische structuur in de Veen- en Rijnstreek. Voor het gebied „Pijnacker" is een aanvraag ingediend door het Overlegorgaan agrarische belangen Pijnacker. Het laat zich aanzien, dat deze gebieden in de loop van 1981 op het voorbereidingsschema voor landinrichtingsprojecten kunnen wor den geplaatst. BEHEERSOVEREENKOMSTEN MOGELIJK IN „HAVELTE" EN „GIETHOORN-WAN NEPER VEEN" Beheersplannen vastgesteld Voor relatienotagebieden in „Havelte" en „Giethoorn-Wanneper- veen" zijn beheersplannen vastgesteld. Op basis hiervan kunnen agrariërs in deze gebieden met ingang van 1 april a.s. beheersover eenkomsten afsluiten. Zo'n overeenkomst betekent dat vergoedin gen worden gegeven aan een landbouwbedrijf, indien de bedrijfs voering mede wordt gericht op doeleinden van natuur- en land schapsbeheer. De plannen voor „Havelte" en Giethoorn-Wanneperveen" zijn in intensief overleg met instanties en direct belanghebbenden in de streek opgesteld. Beheersplan voorHa velte Onder het beheersplan voor „Havelte" vallen gebieden met natuur wetenschappelijke waarden langs de randen van de percelen. Daar naast gaat het om enkele kleinere gebieden die van betekenis zijn wegens de weidevogels. De vastgestelde beheersbepalingen hebben in hoofdzaak betrek king op waterhuishoudkundig, bodem- en perceelskantenbeheer. NGT GEODESIA 81 Ook bevat het plan beheersmaatregelen omtrent de wijze van be mesting en gewasbescherming. De hoogten van de vergoedingen hangen af van de inhoud van het pakket beheersverplichtingen, die de agrariërs bereid zijn op zich te nemen. De gemiddelde bedragen liggen in het merendeel der ge vallen tussen de f 200,— tot ruim f 500,— per hectare. Naast de beheersvergoeding kan er ook een aanpassingsvergoeding worden gegeven. Deze vergoeding kan variëren van f 85,— tot f 358,— per hectare. Verder is ook een vergoeding voor de verpachter mogelijk. Aanvragen voor een beheersovereenkomst kunnen thans worden ingediend bij de Hoofdingenieur-Directeur (HID) voor Landinrich ting, Grond- en Bosbeheer in Drenthe, Vaart Zuidzijde 33, 9401 GG Assen (telefoon 05920-10144) of bij de dichtsbijzijnde districts bureauhouder (DBH). Beheersplan voor,, Giethoorn-Wanneperveen" Het beheersplan voor „Giethoorn-Wanneperveen" heeft betrek king op een gebied dat is aangewezen als reservaatsgebied. Dit be tekent, dat wordt getracht de gronden op vrijwillige basis te ver werven. Dit om de bijzondere kwaliteiten van natuur en landschap. Na aankoop vindt overdracht plaats aan een natuurbeschermings instantie. Vooruitlopend op verwerving kunnen echter beheersover eenkomsten worden afgesloten. Op deze manier blijft de aankoop- waarde van de gronden aanwezig. Het beheer in „Giethoorn-Wanneperveen" is gericht op het karak teristieke landschap en de variatie in flora en fauna. Vandaar dat de beheersverplichtingen onder andere inhouden het achterwege laten van wijzigingen in de externe produktie-omstandigheden en het niet verrichten van veldwerkzaamheden (rollen, slepen e.d.) gedurende een bepaalde periode. Ook het niet toepassen van drijfmest en gier behoort tot de bepalingen. In sommige gebieden gelden beper kingen voor weiden en maaien. Wanneer een bedrijf met een belangrijk deel van de totale bedrijfs- oppervlakte binnen het reservaat ligt, kan voor een bepaalde opper vlakte van maai- en beweidingsbepalingen ontheffing worden ver leend. Dit geldt eveneens voor de toepassing van drijfmest. Daar mee wordt bereikt dat deze beheersbepalingen op een redelijke wijze in de bedrijfsvoering kunnen worden ingepast. De beheersvergoedingen lopen uiteen van ruim f 300, tot f 500, per hectare. Daarboven kan een aanpassingsvergoeding worden gegeven. De maximale hoogte hiervan is ruim f 450, per hectare. De exacte hoogte van het bedrag wordt per individueel bedrijf berekend. Aanvragen voor een beheersovereenkomst kunnen worden inge diend bij de Hoofdingenieur-Directeur (HID) voor Landinrichting, Grond- en Bosbeheer in Overijssel, Assendorperdijk 2, 8012 EH Zwolle (telefoon 05200-10533) of bij de dichtstbijzijnde districts bureauhouder (DBH). Landinrichtingsprojecten 1981 MINISTER BRAKS: BESCHIKBAAR KREDIET VOOR FRIESLAND REDELIJK In Friesland is ten behoeve van landinrichtingsprojecten voor 1981 een krediet toegewezen van 32 miljoen gulden. Dit komt overeen met ruim 18% van het totale beschikbare bedrag. Dit onder meer antwoordt minister Braks (Landbouw en Visserij) op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Faber. Deze wilde weten waarom het noodzakelijk geachte bedrag met 30% was gekort. De bewindsman verklaart op zijn begroting voor 1981 231,8 miljoen gulden te hebben uitgetrokken voor rijksbijdragen, financiering en bijdragen van derden voor de uitvoering van ruilverkavelingen en landinrichtingsprojecten. De Centrale Cultuurtechnische Commissie (CCC) verdeelt dit be drag over de provincies, daarbij rekening houdend met de fase van uitvoering, de mogelijkheid van verwerking van kredieten en de technische noodzaak om de uitvoering voort te zetten van elk van de 83 in uitvoering zijnde landinrichtingsprojecten (die een geza menlijke oppervlakte hebben van ruim 525.000 hectare). Voor die verdeling vormen de opgaven van hetgeen de plaatselijke commis sies voor een goede voortgang van de uitvoering noodzakelijk ach ten een belangrijke basis. Hoewel minister Braks tussen de hem ter beschikking staande mogelijkheden aan deze activiteiten een hoge prioriteit heeft gege ven door deze post belangrijk te verhogen, is het totaal van de op gaven van de plaatselijke commissies belangrijk hoger dan hetgeen beschikbaar is. De CCC heeft daarom aan vrijwel alle provincies een lager bedrag toegekend dan de plaatselijke commissies voor een goede voortgang noodzakelijk achten. Gelet op de spanning tussen de beschikbare middelen en de ge noemde behoeften, en op de noodzaak ook elders in ons land de landinrichtingsprojecten zo goed mogelijk te laten verlopen, acht de 187

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 17