Het alternatief nl. een catalogus bestaande uit overzichten van ge fotografeerde gebieden met bijbehorende opnamegegevens, werd veel meer verantwoord geacht. Het opzetten van zo'n luchtfoto catalogus bleek duidelijk de goedkoopste mogelijkheid, waarbij de minimaal noodzakelijke informatie beschikbaar zou komen. Het na deel van een catalogus, dat de gebruiker de opnamen niet kan bekijken, wordt gedeeltelijk gecompenseerd doordat de CLC is ondergebracht bij de Topografische Dienst die in haar fototheek een volledige, minimaal drievoudige bedekking van Nederland ter inzage heeft. Beschrijving CLC De Catalogus is losbladig. Een blad bestaat uit een overzichtskaart, waarop de gefotografeerde gebieden zijn ingetekend met daar onder een beschrijving van de opnamekarakteristieken. Het blad formaat is A3 (29,6 x 42 cm). De overzichtskaarten, op de schaal 1 100.000, zijn ontstaan door verkleining van de topografische kaartbladen 1 50.000. De blad indeling komt overeen met die van de kaartserie 1 50.000. De in totaal 110 verschillende topografische kaartbladen zullen in de regel elk meerdere catalogusbladen omvatten. Per blad worden maxi maal tien gebieden aangegeven, waarna op een vervolgblad wordt overgegaan. De opnamegegevens welke worden vermeld zijn opnamedatum schaal cameraconstante (brandpuntsafstand van de opnamelens) en fotoformaat soort opname (zwart-wit, kleur, infrarood: zwart-wit, kleur) en opnamemaatschappij. Bij opnamen voor Kadaster, Nederlandse Spoorwegen, Rijkswater staat, Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en Topografische Dienst wordt tevens de opdrachtgever vermeld, aangezien in deze gevallen niet de opnamemaatschappij, maar een van de genoemde Diensten als verwijsadres fungeert. Voorzover mogelijk zal eveneens een overzicht van in de toekomst te fotograferen gebieden worden opgenomen in de Catalogus. Bijhouding De Catalogus wordt jaarlijks per 1 januari aangevuld met de gege vens van het voorgaande jaar. De duur van de bijwerking bedraagt 2 3 maanden, zodat elk jaar in maart de nieuwste gegevens be schikbaar komen. De jaarlijkse aanwas van catalogusbladen, waarop nieuwe gege vens zijn vermeld, bedraagt ongeveer 140: 0 tot 3 per blad, afhanke lijk van de gefotografeerde gebieden. Raadplegen en bestellen van Catalogusbladen De CLC is voor een ieder ter inzage bij de Fototheek van de Topo grafische Dienst, Westvest 9 te Delft, telefoon 015-120846, toestel 152. Catalogusbladen worden geleverd als fotokopie. Op verzoek kan automatische toezending plaatsvinden na gereedkomen van de jaarlijkse bijwerking. De prijs per kopie bedraagt f 0,75. Voor ver- pakkings- en verzendkosten wordt f2,— in rekening gebracht. Deze bedragen zijn inclusief omzetbelasting. Bestellen van luchtfoto's Voor het verkrijgen van afdrukken, vergrotingen, ontschrankingen enz. dient contact te worden gezocht met de opdrachtgever, voor zover deze is vermeld in de Catalogus en anders met de opname maatschappij. De Topografische Dienst verleent in deze geen be middeling. Vermelding in de Catalogus houdt geen garantie in ten aanzien van de beschikbaarheid van het fotomateriaal. In het algemeen zal dit wel het geval zijn, doch een volledigheidscontrole is om praktische redenen achterwege gelaten. Topografische Dienst, Westvest 9, Delft. PROGRAMMA-BANK MTS ARNHEM Hierbij treft u een overzicht aan van de programma's voor diverse soorten programmeerbare calculators, die tot nu toe zijn verzameld op de programma-bank MTS Arnhem. De inzenders die hebben gereageerd op het verzoek tot inzenden van programma's, dank ik hierbij hartelijk. Vele programma's hebben hun weg al gevonden zowel naar bedrijven als naar particulieren en scholen. In principe zijn alle programma's voor een ieder beschikbaar. Nieu we of betere programma's zijn hartelijk welkom. Degenen die programma's willen hebben, kunnen deze tegen ver goeding van kopieer- en portokosten verkrijgen of op de MTS zelf komen kopiëren. De gemiddelde kosten per programma bedragen f 1,40. Dit bedrag kan men in postzegels bijsluiten of overmaken op: postgirorekening 879631 t.n.v. Middelbare Technische School, Thorbeckestraat 6, 6828 TV Arnhem, onder vermelding van Programma-bank. Ing. J. M. Bakker Programma Machine Tl 59/58 Tl 56 CASIO FX 502 P Afstand en argument uit rechthoe kige coördinaten X X Voorwaartse snijding XXX Achterwaartse snijding XXX Gelijkvormigheidstransformatie X X Geheugeninhouden verwisselen X Rechthoekige coördinaten van pun ten op de meetlijn X Uitzetten van cirkelbogen 1. met gelijk abscis-verschil X 2. constante middelpuntshoek X 3. constante booglengte X 4. variabele booglengte X Uitzetten clothoïde met variabele overgangsbooglengte X Bolperspectieftekening X Driehoeksberekeningen uit: HHZ, HZH, HZZ, ZHZ, ZZZ en projectie stelling X* Oppervlakte uit rechth. coörd. X Oppervlakte uit poolcoördinaten X Bogensnijpuntsberekening X Berekening van meetgegevens (loodlijnen- en meetlijnenverband) tot rechth. coördinatenbestand X* Spelletjes: digitale klok hoger-lager spel X Eenentwintigen X Polygonen: voorlopige coördinaten uit lengte en argument X Korte toelichting bij enige programma's: Algemeen: niet alle programma's van de Tl 59 passen op de Tl 58. De prompting-boodschappen dient u zelf te vervangen door de commando's STOP of andere commando's, als ze niet passen. Programma's aangegeven met X* passen beslist niet op de Casio FX 501-P. De overige programma's kunnen met weinig „sleutel werk" geschikt worden gemaakt voor de FX 501-P. Geheugeninhouden verwisselen: na invoer van bijv. 6.13 verwisselt het programma de inhoud van geheugen 6 met die van geheugen 13 en verschijnt het getal 7.14 op het display. Naar eigen gebrui kerswens kan nu hetzelfde gebeuren met de inhouden van de ge heugens 7 en 14, 8 en 15, 9 en 16, enz. Bolperspectieftekeningde meridianen en breedtecirkels van de aardglobe worden gezien als ellipsen. Bij een gegeven stand van een waarnemer in de ruimte berekent dit programma de lange en korte assen der diverse ellipsen zoals deze worden gezien door de waarnemer. Programma is geschikt voor het maken van illustraties van projectiemethoden van bol op plat vlak, mits men over een ellipsograaf of een uitgebreide set ellipssjablonen beschikt. Oppervlakte uit rechthoekige coördinaten: de gebruiksaanwijzing van dit programma is door uzelf gemakkelijk om te zetten in: opper vlakte dwarsprofielen. Bogensnijpuntsberekeninggegeven twee punten in rechthoekige coördinaten en twee stralen. Het programma berekent de snijpun ten der cirkels. Berekening van meetgegevens tot coördinatenbestanddit pro gramma bestaat uit de volgende subroutines: gelijkvormigheids- transformatie, voorwaartse snijding, bogensnijpuntsberekening, geheugeninhouden verwisselen, berekeningen van pool- naar rechthoekige coördinaten en omgekeerd. De meeste meetgegevens kunnen hiermee worden gecontroleerd als berekend naar rechthoekige coördinaten. Ook X-Y bestanden omzetten in uitzetveldwerken is mogelijk. (Voor geïnteresseerden: van 2 t.m. 4 juni 1981 wordt in de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, Jaarbeursplein te Utrecht, de Euro- 190 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 20