Landschapsinventarisatie van de in voor bereiding zijnde Ruilverkaveling Ruinen ons geval de terugverstrooide spectrale radiantie). Theoretische en experimentele studie van de ver banden tussen de gemeten spectra en de samen stelling van de ondergrond, met andere woorden het onderzoek naar de interpretatie van de spectra, is onontbeerlijk. Gegevens over deze verbanden in kust gebieden zijn tot nu toe schaars en de specifieke omstandigheden in de Waddenzee vereisen een doel gerichte aanpak. De hoge concentratie van de orga nische afbraakprodukten (geelachtige humuszuren) veroorzaken een hoge absorptie van het kortgolvige (tot ongeveer 450 nm) licht; planktonische en op de bodem groeiende algen absorberen in het blauw (440 nm) en reflecteren het licht hoofdzakelijk in het groen (520 nm); het gesuspendeerde anorganische mate riaal is verantwoordelijk voor een hoge reflectie in het hele zichtbare lichtgebied. Daarnaast kunnen ook grotere organismen die vaak op bepaalde plaatsen geconcentreerd voorkomen (zeewiervelden, mossel- banken) in belangrijke mate de optische eigenschap pen van het wadoppervlak beïnvloeden. In tegenstel ling tot open zee speelt in de Waddenzee de bodem altijd een belangrijke rol in alle fysische, chemische en biologische processen. Naast de produktie zijn ook de biologische afbraak (mineralisatie) en de verticale migratie van de micro-organismen (eencellige algen) in het droogvallende wad bepalend voor de kleur van het oppervlak [Cadée, 1978; Vosjan, 1979]. Er moet worden gezocht naar de relaties tussen de terugverstrooide radianties bij verschillende golfleng ten, gekozen aan de hand van de fysische achter gronden van de spectrale absorptie- en verstrooi ingsverschijnselen. Het ligt in de bedoeling algemene formules (algoritmen) te ontwikkelen, die het verband tussen de gemeten optische grootheden en aan wezige concentraties van opgelost en gesuspen deerd, levend en dood, organisch en anorganisch materiaal zo nauwkeurig mogelijk beschrijven. Met het uiteindelijke doel deze kennis te gebruiken om de ruimtelijke verdeling en de dynamische processen in het gebied te volgen. 1. Inleiding De inventarisatie van het landschap van de ruilver kaveling in voorbereiding „Ruinen" vond plaats in de periode 1977-1978. Het gebied Ruinen is gelegen even ten noorden van de lijn Meppel-Hoogeveen en Inleiding gehouden op 24 maart 1981 in Assen, op de door de rayoncommissie Noord van het NGL georganiseerde studiedag over Remote Sensing. In de praktijk betekent dit, dat een zo groot mogelijk aantal optische metingen moet worden verricht in combinatie met programma's voor het uitvoeren van water- en bodemanalyses. Iedere meting moet wor den gekoppeld aan een simultane monsterneming. De nodige aandacht moet worden besteed aan een adequate manier van het toeleveren der genomen monsters en aan een snelle verwerking hiervan. De metingen moeten ook de meest representatieve plaat sen in het betreffende gebied bestrijken onder varië rende fysische en biologische omstandigheden (bijv. voor, tijdens en na de algenbloei en gedurende enkele getijcycli). Geschikte satellietbeelden (Landsat, Nimbus 7), geïn terpreteerd aan de hand van „ground truth"(,,sea truth")waarnemingen, kunnen een nuttige bijdrage leveren. Gericht onderzoek naar de toepassing van optische Remote Sensing in de Waddenzee zal in het voorjaar 1981 van start gaan. Naast het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee zullen het Rijksinstituut voor Natuurbeheer en de Rijkswaterstaat aan dit project deelnemen. Mogelijk kunnen de resultaten van dit onderzoek leiden tot het introduceren van optische Remote Sensing vanuit vliegtuigen en/of satellieten voor een operationeel gebruik. Literatuur Hovis, W. A., et al, 1980. Nimbus 7 Coastal Zone Color Scanner: System Description and Imagery, Science 210, 60. Gordon, J. R., et al, 1980. Phytoplankton Pigments from the Nimbus 7 Coastal Zone Color Scanner: Comparison with Surface Measurements, Science 210, 63. Morel, A., 1980. In-water and remote measurements of ocean color. Bound.-layer Meteor. 18, 177. Zimmerman, J. T. F., 1978. De Waddenzee, Zoutgehalte en menging, Natuur en Techniek, 46, 381 Cadée, G. C., 1978. Voedsel en produktie in de Waddenzee, Natuur en Techniek 46, 731 Vosjan, J. H., 1979. Microbiologische afbraak in de Wadbodem, Natuur en Techniek 47, 233. Bokhove, H., 1980. Optische instrumentatie voor aardobservatie, Ruimtevaart 29, 47. bezit een nog gave landschapsstructuur, die ken merkend is voor het brinkdorpiandschap met essen, stroomdalen en „velden" (gedeeltelijk in cultuur ge brachte heidevelden). De huidige waterbeheersings- toestand en de ontsluiting zijn in het te verkavelen gebied zeer redelijk, de verkaveling slecht. De ge- bruikseenheden zijn over het algemeen klein en liggen zeer verspreid. In eerste instantie was het de bedoe ling geen werken uit te voeren en het begrip „admini stratieve ruilverkaveling" gestalte te geven. door ing. M. J. Steffers, districtsambtenaar Landschapsbouw Staatsbosbeheer ZW-Drenthe. SUMMARY Landscape inventory in behalf of the re-allotment Ruinen In view of the development of a landscape plan for the re-allotment Ruinen the landscape inventory was made using false colour images. Because of the experimental character of the use of this technique its application is reviewed on quality of interpretation and time efficiency. 224 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 10