Computers vroeger en nu*) door de dia's van het gebied buiten de ruilverkaveling 4000 ha), werd gedurende vijf dagen, vijf uren per dag besteed aan bestudering van de infrarood dia's. De terreinverkenning vereiste nog eens drie dagen. Tijdens deze terreinverkenning werd de op de lichtbak ingetekende kaart op schaal 1 5.000 gehanteerd. Gelet werd op: de in de binnenkernen gesignaleerde onzeker heden en onduidelijkheden; de vanaf de berijdbare wegen te beoordelen land schapselementen, waarbij hier en daar een ge deelte lopend werd bekeken. Globaal geschat zit hier, vergeleken met een conven tionele terreininventarisatie, een te verwaarlozen tijd winst in. Indien het voor de uitvoerende een vol komen onbekend gebied zou zijn, dan is de tijdwinst groter, omdat het bestuderen van de dia's in hoge mate oriënterend werkt. Tevens wordt vrijwel niets over het hoofd gezien. Tijdwinst zou tevens kunnen worden gemaakt achter de lichtbak. Het uitzoeken en uitleggen van de dia's is tijdrovend. Een scanner systeem en/of een manier om de dia's in doorlopende stroken onder de stereoscoop door te voeren zou zeker tijdwinst opleveren. Al naar gelang de eisen die aan de inventarisatie worden gesteld, zouden klein schaliger foto's kunnen worden gebruikt. Schaal 1 10.000 is goed hanteerbaar. 5. De opnametechniek en het tijdstip van op name Het is duidelijk, dat landschapsopnamen voor een toepassing in landschapsinventarisaties, functies moeten vervullen t.a.v. een groot aantal uiteenlo pende interpretatiemogelijkheden Alvorens te beginnen met het eigenlijke onderwerp, is het wellicht zinvol het begrip computer (rekenauto maat is het Nederlandse equivalent) nader te definië ren. Een computer kan worden beschreven als een machine die informatie accepteert, deze informatie bewerkt, resultaten verstrekt in de vorm van nieuwe informatie en informatie opslaat. Medio 1980 werden voor de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers een dertiental medewerkers opgeleid tot instructeur informatica. In het kader van deze opleiding werd hun opgedragen een spreekbeurt te verzorgen over een onder werp dat betrekking had op het vakgebied informatica. Omdat de door hen verzamelde informatie op schrift staat en beschik baar werd gesteld voor plaatsing in het tijdschrift kan de lezer een serie artikelen tegemoet zien die vrijwel het gehele infor- maticagebied bestrijkt. Zo hebben we inzicht nodig in hoogtedichtheid en soort van beplanting. Deze kenmerken zijn beter af te leiden uit oblique opnamen. Inzicht in de bodembedekking, aard van de grond, beplanting op aarden wal of op het maaiveld. Hier voor zijn voorjaarsopnamen beter bruikbaar. Bodemreliëf tekent zich het beste af als de grond nat is; dus opname in de winter. In de tijd dat er wordt geploegd (maart-april), zijn er interessante details te ontdekken t.a.v. ge dempte sloten, oude kavelgrenzen, grondsoort en overgangen tussen verschillende grondsoorten. Daar de kosten van het infrarood vliegen relatief hoog zijn, lijkt de tijd dat voor één object meerdere malen per jaar kan worden gevlogen nog niet nabij. 6. Samenvatting De opzet van het gebruik van infrarood foto's voor de landschapsinventarisatie van het ruilverkavelingsge- bied Ruinen was: in relatief korte tijd een zo volledig mogelijk beeld van de landschappelijke aspecten te verkrijgen. Hieronder vallen: de structuur en de hier aan gebonden structuurbepalende elementen als we gen, waterlopen, beplanting, kavelindeling, nederzet tingen en grondgebruik. Er is geen gebruik gemaakt van rekenkundige en/of optische hulpmiddelen voor de interpretatie. Het terreinbezoek kan niet worden gemist; tijdwinst is te verwaarlozen. Het aanpassen van de filmsoort, de opnameschaal, het gebruik van scanningsmethoden en vliegen als het blad nog (niet meer) volledig aan de bomen zit, zou enerzijds tijds besparing betekenen en anderzijds meer informatie voor de landschapsinventarisatie van een buitenge bied opleveren. Laten we nu eens gaan kijken hoe door de geschiede nis heen de mens gebruik heeft gemaakt van hulp middelen, die uiteindelijk hebben geresulteerd in „de computer"zoals we die nu kennen. Kinderen op de kleuterschool maken bij het tellen vaak gebruik van hun vingers. Dit moeten de eerste mensen duizenden jaren geleden ook hebben gedaan. Ook zij zullen met behulp van hun vingers hebben geteld; laten we het gemakshalve de vingercom puter" noemen. Hoogstwaarschijnlijk hebben we aan de „vingercomputer" het decimale- of tientallige stel sel te danken. Elke vinger stelde één geteld voorwerp voor. Omdat men echter maar tien vingers had, was de capaciteit van de vingercomputer erg klein. Een oplossing voor dit probleem was, als men hoger dan tien moest tellen, dat er handen werden geleend van anderen. door J. F. M. Schreurs, medewerker van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Limburg. 230 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 16