agenda en begeleid, dat het typische streekeigen karakter intact blijft. Juist ook voor de recreatieve belevingswaarde is dat erg belangrijk. Maar minstens even belangrijk zijn de sociaal-culturele en economische belangen van de mensen die er wonen en werken. Daar zal dus ook terdege rekening mee worden gehouden. De regering vindt dat de volgende gebieden in aanmerking komen voor de status van nationaal landschap Texel Veluwe Terschelling Gelderse Poort Z.W.-Friesland Kromme Rijngebied Noordenveld Vechtstreek Z.W.-Drenthe Waterland N.W.-Overijssel Centraal Noord-Holland Vecht- en Reggegebied omgeving Bergen (N.H.) N.O.-Twente Midden-Brabant Graafschap Midden-Limburg omgeving Winterswijk Mergelland Na de pkb-procedure zal vaststaan welke gebieden definitief voor de status van nationaal landschap in aanmerking komen. De for mele instelling als zodanig gebeurt daarna op voorstel van de pro vinciale besturen, die daarbij op medewerking van de rijksoverheid kunnen rekenen. Hoé dat allemaal in z'n werk gaat is uitvoerig weergegeven in het eindadvies over nationale landschappen, dat ongeveer een jaar geleden aan de Tweede Kamer is aangeboden en dat de regering ziet als basis voor het te voeren beleid. Hierboven werd al opgemerkt dat nationale landschappen voor de recreatie van groot belang zijn. Vooral voor de rustige (extensieve) vormen van recreatie. In dit structuurschema wordt t.a.v. de ver- blijfsrecreatie in deze gebieden een duidelijke voorkeur uitgespro ken voor toeristisch kamperen en verhuren van accommodaties boven vaste standplaatsen en tweede woningen die persoonlijk eigendom zijn. De achterliggende gedachte is dat zoveel mogelijk mensen van deze fraaie gebieden moeten kunnen genieten. Behoefteraming In het kader van het Structuurschema Openluchtrecreatie is door het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk één voor het gehele land uniforme behoefteraming uitgevoerd, neer gelegd in een studierapport. Deze behoefteraming geeft een nadere uitwerking van de ruimtelijke consequenties van de in het Struc tuurschema Openluchtrecreatie gekozen beleidsstrategie voor het ruimtelijke beleid op het gebied van de openluchtrecreatie. Het doel van de landelijke behoefteraming is het verschaffen van een indi catief beeld van overschotten en tekorten aan ruimtelijke mogelijk heden voor de onderscheiden vormen van openluchtrecreatie. Deze raming berust op een vergelijking van de bestaande ruimten en voorzieningen met de in de toekomst vanuit de bevolking te verwachten vraag. Dit landelijke behoeftenbeeld vormt een belang rijke basis voor het bepalen van de prioriteiten in het beleid op rijks niveau zoals neergelegd in het Structuurschema, alsmede voor het vaststellen van de voor de openluchtrecreatie benodigde ruimten. In dit studierapport wordt de gevolgde behoefteramingsmethodiek beschreven en worden voorts de uitkomsten van de diverse vraag- aanbodconfrontaties weergegeven. Er zijn vraag-aanbodconfron- taties uitgevoerd voor de verschillende vormen van dagrecreatie (amfibische recreatie, intensieve en extensieve vormen van land- gebonden recreatie, sportvisserij), alsmede voor de watersport en de verblijfsrecreatie (toegespitst op de kampeer- en bungalow sector). Het studierapport over de behoefteraming wordt afgesloten met een uitgebreide inventarisatie van het huidige aanbod op het gebied van de openluchtrecreatie. Het „Studierapport Behoefteraming op het gebied van de Openluchtrecreatie" is net als het „Structuur schema Openluchtrecreatie" zojuist bij de Staatsuitgeverij ver schenen. STICHTING POST ACADEMISCH ONDERWIJS LANDBOUWHOGESCHOOL WAGENINGEN Op 22 en 23 september, 12 en 13 oktober 1981 wordt een PAO- cursus gehouden „Taxatie van agrarisch vastgoed". Doel en doelgroep Het doel van deze vierdaagse cursus is de problematiek van het taxeren van agrarisch vastgoed op systematische wijze te behande len. Daarbij staat het overdragen van kennis en ervaring uit de praktijk van het taxeren van agrarische onroerende goederen voor op. De cursus is bestemd voor afgestudeerden van de Landbouwhoge school en van het Hoger Agrarisch Onderwijs en verder voor perso nen met een gelijkwaardige opleiding of niveau, die in hun functie met de waardevaststelling van agrarisch vastgoed te maken heb ben. Van de cursisten wordt verwacht dat zij op dit terrein reeds over een zekere basiskennis en ervaring beschikken. De cursus wordt evenals alle Wageningse post-academische cur sussen, gekenmerkt door de gecomprimeerde vorm waarin de cursusstof aan de deelnemers wordt aangeboden. Daarbij worden tijdens de cursus veel mogelijkheden tot onderlinge uitwisseling van kennis en ervaring geboden. Ook wordt de nodige zelfwerkzaam heid verricht. Bij de cursussen wordt verder veel verwezen naar bestaande kennisbronnen, zodat de deelnemers de weg voor verdere studie wordt gewezen. Vorm en werkwijze De cursus bestaat uit een drietal onderdelen: Een algemeen over zicht van de taxatieleer, waarbij tijdens de cursus slechts de hoofd zaken worden aangeroerd. Voor bijzonderheden zal worden verwe zen naar de syllabus en naar de literatuur. Verder wordt tijdens de cursus een aantal colleges over specifieke onderwerpen gegeven. Ten slotte neemt de behandeling van een aantal praktijkgevallen die door ervaren deskundigen worden ingeleid, een groot deel van de cursus in beslag. Deze gevallen geven de gelegenheid tot zelfwerk zaamheid; in aansluiting daarop volgt steeds een gedachtenwisse- ling over het behandelde. De cursus omvat twee blokken van twee dagen. Met deze verdeling correspondeert een splitsing in de te behandelen stof: Tijdens het eerste cursusblok zal het zwaartepunt liggen op de waardering van agrarische vaste goederen bij een blijvende agrarische bestemming. Het tweede blok zal worden gewijd aan de waardering van agra rische vaste goederen tegen de achtergrond van bestemmings veranderingen. Op de eerste avond van elk cursusblok en verder ook op verschil lende andere tijdstippen tijdens de cursus, voorziet het programma in colleges met aansluitend gelegenheid tot discussies. De avonden worden besloten met een informele voortzetting van de be sprekingen. Aan de cursus zullen maximaal 30 deelnemers kunnen meedoen. De cursuskosten bedragen f 550,— per persoon, waarvoor men behalve de cursussyllabus, ook 4 x lunch, 2 x diner en verder koffie, thee of frisdrank tijdens de pauzes ontvangt. De overige verblijfs kosten en de reiskosten zijn niet inbegrepen. De inschrijftermijn sluit op 3 augustus 1981. Zo spoedig mogelijk daarna ontvangt men bericht van inschrijving. Mocht de cursus worden overtekend dan zal worden overwogen in 1982 een herha ling te geven. Belangstellenden kunnen zich uitsluitend door middel van een in tekenformulier opgeven, dat, zoals gesteld, uiterlijk 3 augustus 1981 binnen moet zijn bij het bureau PAO-LH, Postbus 9101, 6700 HB Wageningen (tel. 08370-84092/84093). Op dit adres is ook een intekenformulier verkrijgbaar te vinden in een aankondigings folder. In de folder zijn nadere gegevens over de cursus vermeld. TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT Geslaagd voor het examen geodetisch ingenieur op 27 februari 1981W. A. Tigchelaar-Speelpenning en S. Tonneman. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen op 14 april 1981: ir. M. Molenaar. Titel proefschrift: „A further Inquiry into the Theory of S-Transformations and Criterionmatrices". 24 juni 1981 14e Bijeenkomst Kring voor Remote Sensing. Plaats: Hoofd directie Rijkswaterstaat, Koningskade 4, 's Gravenhage. Tijd: 14.00-17.00 uur. Thema: Remote Sensing ten dienste van water/milieu. Inlichtingen: ir. A. Rosema, tel. 015-562404. 9-18 augustus 1981 XVIe FIG Congress, Montreux, Zwitserland. 29 september 1981 Symposium ter gelegenheid van het afscheid van prof. Koe man. Onderwerp: De kaartering van Nederland tot het jaar 2000", Rijksuniversiteit Utrecht. 1 oktober 1981 Afscheidscollege van prof. Koeman, Rijksuniversiteit Utrecht. 5-10 oktober 1981 38ste Photogrammetrische Woche te Stuttgart. 28, 29 en 30 oktober 1981 11e NGL congres. Jaarbeurs-congrescentrum te Utrecht. 234 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 20