Uitgebreide informatie bij de TH-Praktijkmiddag. Oranjewoud, Grontmij., Fugro, Heidemij/KAFI, Stichting Beheer Landbouwgronden en Radio Holland. De Lustrumcommissie had in de zaal een eigen stand, waar infor matie, koffie, thee, lustrumboeken en lustrumglazen, al dan niet tegen betaling, verkrijgbaar waren. Veel studenten en belangstel lenden toonden deze middag hun interesse, zodat om een uur of vier, het tijdstip waarop het Snelliusbestuur tijdens een receptie gelukgewenst kon worden, nog velen tussen de stands vertoefden. Ondertussen was een aantal studenten in de weer met het koken van een „snert worst"-maaltijd, voor zo'n 100 man. Tegen een uur of zeven, het soepkoken duurde toch nog wat langer dan ver wacht, ging iedereen aan tafel. Het was erg gezellig, juist doordat ook vele mensen van de stands en diverse afgestudeerden een lepeltje meeaten. Bij het opscheppen toonde ook de heer Bruining zich een volleerd opschepper door menig bordje te vullen. Het avondprogramma bood een diaserie van de heer Van der Hoek waarin (hier en daar niet meer voor te stellen) situaties uit het geodetische leven van een jaar of tien terug. Later op de avond werd nog een ontspannende serie tekenfilms vertoond, waarna men aan de (zomerkamp)bar nog een aantal uurtjes kon doorzak ken, een mogelijkheid waarvan menigeen dankbaar gebruik maak te. Ondertussen maakte een aantal bereidwillige handen de grote practicumzaal weer in orde voor de ontvangst van de ouders enz. die de volgende dag het gebouw zouden komen bevolken. Dinsdag 25 november En ze kwamen, met tien- en meertallen tegelijk: ouders, groot ouders, vrienden, echtgenotes, noem maar op, vanwege de Ouder dag. Voor het openingstoespraakje van de voorzitters van Snellius en de Lustrumcommissie moesten nog vele stoelen aangedragen worden, aangezien zich om 10 uur toch al gauw zo'n 250 belang stellenden hadden verzameld. De twee busjes die waren ingezet voor het transport tussen het station en de Afdeling waren continu in de weer. Wat was er voor al die mensen zoal te zien? Allereerst in de hal natuurlijk de al eerder genoemde tentoonstelling. In collegezaal A werd de voor vele studenten welbekende video-opname van een uitzending van Gewest tot Gewest gedraaid, waarin de Afdeling der Geodesie wordt behandeld. De Lustrumcommissie had speciaal voor deze ouderdag een dia serie met geluid in elkaar gezet over het wel en wee op de Afdeling en de activiteiten van Snellius. Dat sommige zaken maar op het nippertje in orde kwamen zullen weinigen hebben gemerkt, maar een tiental dia's die bij de fotograaf waren zoekgeraakt konden die morgen nog net worden opgehaald en tussen alle bedrijven door snel worden uitgezocht, ingeraamd en toegevoegd aan de serie. Het gehele gebouw stond open voor de bezoekers en op alle plaat sen waren bereidwillige personeelsleden in de weer om alles uit te leggen en te demonstreren, vanaf de instrumentmakerij op de be gane grond tot de registratie van overkomende satellieten op de 7e verdieping. Bijna de gehele ochtend waren een paar studenten in een lokaal bezig met het snijden, smeren en beleggen van een duizendtal puntbroodjes, volkorenbolletjes en krentenbollen t.b.v. de lunch. Dit bleek ruimschoots voldoende te zijn om tegen een uur of 1 ongeveer 280 man van een van te voren bestelde lunch te voorzien. In een gemoedelijke sfeer zaten daarna lange tijd een aantal lokalen vol met studenten en de bij hen behorende individuen. Tot 4 uur duurden de demonstraties, daarna toog iedereen huis waarts, de helpers ruimden het demonstratiemateriaal op, de twee busjes konden weer even aan de slag en ook deze dag was weer tot een goed einde gebracht. Woensdag 26 november Op woensdagochtend zo tegen zeven uur zal menig voorbijganger zich hebben verwonderd over het grote aantal geodeten op het stationsplein. Ook de geodeten zelf zouden zich over hun aan wezigheid daar op dat tijdstip hebben verbaasd, ware het niet dat er een grote touringcar stond en het de excursiedag van het Snellius- lustrum was. In het totaal zouden er 3 excursies plaatsvinden, waarvan één naar het ingenieursbureau Oranjewoud, en dat ligt in Friesland. Geen wonder dus dat de bezoekers van bovengenoemd bureau er vroeg uit moesten. De excursie zelf zou dit kleine ongerief echter ruim compenseren. Dat niet iedereen uitgeslapen was bleek wel toen we goed en wel op weg waren. Niemand had opgemerkt dat er een Duitse student uit Wiesbaden was ingestapt. Deze elektrostudent had eigenlijk in een bus naar Wageningen behoren te zitten. Een stevige boerenkoolmaaltijd met de nodige bieren is ook leuk moetje maar denken. De rit zelf werd ook nog eens half vertraagd door een lekke band, maar dat veroorzaakte geen grote problemen voor de excursie zelf. De heer Jacobs, hoofd van de afdeling Geodesie van Oranjewoud, ontving ons in een fraai hotel. Daar konden wij genieten van enkele lezingen, waardoor ons duidelijk werd dat Oranjewoud nog veel meer doet dan geodesie alleen. Natuurlijk werd er veel plaats inge ruimd voor het geautomatiseerde waterpassysteem, dat Oranje woud met veel succes toepast. De Public-Relation van Oranjewoud is zonder meer uitstekend te noemen, haar voornaamste uitdrager is dan ook een afgestudeerd geodetisch ingenieur. Na een uit stekende lunch was na de middag de samenwerking tussen Oranje woud en het Kadaster in Friesland in diverse GBKN-proefprojecten aan de orde. We mochten zelfs een bezoekje brengen in het terrein, waar men enige landmeetkundige hoogstandjes in scène had gezet. In het bijzonder de automatische tachymetrieopname stond cen traal. Na afloop werd er zoals gebruikelijk een boerenkoolmaaltijd ge houden. Tijdens deze maaltijd werden de personen die deze excur sie hadden verzorgd bedankt met de nodige spiritualiën en werd het kantoor Oranjewoud een fraaie oude topografische kaart aan geboden. Een tweede excursie ging naar de Schiphollijn. In Amsterdam wer den we ontvangen door de heer Verhoeven van Public-Relations van de NS en de heer Quee, hoofd van de landmeetkundige dienst, een geodeet. De heer Verhoeven sprak over de planologische as pecten van deze spoorlijn en over de historische achtergronden. De heer Quee daarentegen ging meer op de technische aspecten in, zoals o.a. het inrichten van spoorrails. Ook de organisatie bij de NS werd door hem behandeld, wat betreft de opbouw van de land meetkundige dienst. Een film liet na afloop van de lezingen nog eens duidelijk zien wat er zoal komt kijken bij een dergelijk project. We vertrokken hierna gezamenlijk te voet naar een dichtbij gelegen hotel, alwaar ons een werkelijk uitmuntende lunch werd aange boden. In de middag hebben we zo goed mogelijk het tracé van de Schip hollijn gevolgd. Eerst door met de trein tot Schiphol te rijden, om dan met de bus verder te gaan. Zo kwamen we mooi in de buurt van Leiden waar we samen met de mensen van de derde excursie de boerenkoolmaaltijd zouden gebruiken. Speciaal voor de mensen die vonden dat het lustrum toch al te veel van hun lichamelijke krachten eiste, had de lustrumcommissie ook een middagexcursie georganiseerd. In eerste instantie was een bezoek aan ESTEC in Noordwijk gepland, maar door tegenwerking van hun kant kon dat bezoek niet doorgaan. Fokker Schiphol bleek daarna gelukkig bereid ons uit de brand te helpen. We werden ont vangen door de heren Kapeijne van Cappello en Schwing, die be gonnen met een korte explicatie van de Fokker-Space-Division binnen het Fokker-concern. De afdeling ruimtevaart is gehuisvest op Schiphol (i.v.m. de faciliteiten van de vliegtuigafdeling) en de technische activiteiten zijn verspreid over vier afdelingen: Integratie en testen, Structuurontwerp, Hoogtecontrole en baananalyse en Thermische controle. Na de uitgebreide uitleg mochten we zelfs dichtbij het zelf ontwor pen air-lock van het Space-Lab komen. Hiervoor werden we wel in het wit gestoken. Verschillende soorten nutatiedempers waren tentoongesteld en werden door sommigen aan een kritisch onder zoek onderworpen (nutatie betekent tenslotte toch ook nog iets in de geodesie?). Ook de trillingstafel was bij de studenten erg in trek. Na een korte blik op de F 16's in een andere fabriekshal ging men terug naar het basisgebouw, waar een reclamefilm voor Fokker werd vertoond. De gastheren werden bedankt voor hun rondleiding en vragenbeantwoording, waarna we op weg naar Leiden (Wiener Wald) trokken. Samen met de Schipholgangers werd daar de traditionele boeren koolmaaltijd genuttigd. Het bier smaakte goed. Donderdag 22 november Donderdag was de dag van de lezingen. Er zouden er in het totaal vijf worden gehouden. Een lezing door de heer Hillman als lid van de Flat Earth Society over de platte aarde zou de afsluiting van de 238 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 24