nederlands geodetisch tijdschrift Organisatie van het Remote Sensing- onderzoek in Nederland*) door ir. A. Waalewijn, hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat en voorzitter van de Begeleidingscommissie Remote Sensing (BCRS). SUMMARY Organization of Remote Sensing research in the Netherlands After abolishing the Netherlands' Interdepartmental Working group on the Application of Remote Sensing techniques (NIWARS) in 1977 remote sensing research in the Netherlands is continued under the auspices of the Advisory Commission on Remote Sensing (BCRS: Begeleidingscom missie Remote Sensing), in which is participated by four departments applying or planning to apply remote sensing techniques. Attention is paid to international cooperation. Het begrip Remote Sensing Letterlijk betekent Remote Sensing „voelen op af stand". In de meest ruime zin verstaan we hieronder alle technieken, waarbij eigenschappen van voorwer pen worden waargenomen zonder dat het waarne mingsinstrument in rechtstreeks contact komt met deze voorwerpen. Een paar eenvoudige voorbeelden uit ons dagelijkse leven. We kunnen een rode bloem zien met behulp van onze ogen; we kunnen daarbij zelfs opmerken dat het door de bloem teruggekaatste rode licht anders is dan het door de bladeren van de plant teruggekaatste groene licht. Deze waarnemingstechniek heeft na tuurlijk zijn beperkingen. Het onderscheid tussen rood en groen wordt niet waargenomen door iemand die kleurenblind is. En de totale waarnemingstechniek „zien" faalt zodra het donker is of als zich een obsta kel bevindt tussen ons oog en het object. Misschien kunnen we dan met een andere techniek de bloem nog wel opmerken, bijvoorbeeld door middel van de geur. Evenzo kunt u de mug die in het donker uw slaap kamer onveilig maakt niet zien, maar wel horen; uit de toonhoogte van het geluid kunt u, door ervaring wijs geworden, het onderscheid tussen een mug en een vlieg waarnemen. Misschien voelt u op een gegeven moment de aanwezigheid van de mug zelfs, maar dan is het geen Remote Sensing meer omdat er direct contact tussen uw huid en de mug optreedt. Als we door middel van het gevoel op enige afstand van het haardvuur de warmtestraling voelen, dan is dat weer wel Remote Sensing. We zijn dus uitgerust met een aantal zintuigen, orga nen die gevoelig zijn voor bepaalde signalen (straling of geluid) welke door objecten om ons heen worden uitgezonden of weerkaatst. In de techniek worden dergelijke zintuigen nagebootst en dan heten ze sen soren. Zo'n sensor verzorgt de opname; hij is gevoelig Inleiding gehouden op 24 maart 1981 in Assen, op de door de rayoncommissie Noord van het NGL georganiseerde studiedag over Remote Sensing. voor een bepaalde soort straling of geluid en hij is in staat deze om te zetten in een zodanige vorm, dat de verkregen signalen kunnen worden vastgelegd. Denkt u maar aan een fotografische film of een geluidsband. Een nauwkeurige analyse van de aldus vastgelegde signalen kan ons informatie verschaffen over be paalde eigenschappen van het object dat oorspronke lijk de signalen heeft uitgezonden. Dit is de zoge naamde verwerking en interpretatie; het zal u zonder meer duidelijk zijn dat hiervoor kennis en een grote ervaring noodzakelijk is. Dit waren enkele voorbeelden op het gebied van (zichtbaar) licht, warmte en geluid. In de engere betekenis van het begrip Remote Sensing beperken we ons meestal tot elektromagnetische straling; ge luidswaarnemingen, bijvoorbeeld sonartechnieken, vallen daar dan buiten. Het elektromagnetische spec trum strekt zich uit vanaf het gebied van de naar de ontdekker genoemde Röntgenstraling (kortste golf lengte) via ultraviolet, zichtbaar licht en infrarood naar warmtestraling en zo vervolgens via de zogenaamde microgolven naar de radiogolven (lange golflengte). Slechts een zeer klein deel van dit elektromagnetische spectrum, namelijk het zichtbare licht, is voor ons oog waarneembaar. De exploratie van het gehele spec trum met behulp van sensoren (meestal ten behoeve van aardobservatie) duiden we aan met Remote Sensing. Zoals meestal in de geschiedenis van de mensheid is ook deze nieuwe techniek het eerst ter hand genomen in de militaire sfeer en daarbij werden opmerkelijke successen geboekt. Denkt u maar aan het gebruik van radar, waarmee men ondanks mist of duisternis de omgeving kan waarnemen en aan het gebruik van infraroodkijkers die reageren op de warmtestraling, die de soldaat in het donker van zijn omgeving onder scheidt. Op den duur komen deze militaire ontwikkelingen beschikbaar voor civiel gebruik, maar ze moeten dan nog voor vreedzame doeleinden worden geschikt gemaakt. Dat geschikt maken kost vaak nog veel NGT GEODESIA 81 217

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 3