Toepassing van Remote Sensing- technieken in het Waddengebied*) Een op het gebruik van satelliet-Remote Sensing- gegevens gericht ESA-project is „Earthnet". Earth- net beschikt over enige Europese stations, waarmee Remote Sensing-gegevens van de Amerikaanse satel lieten Landsat (en destijds ook Seasat) worden ont vangen en verwerkt, zodat ze voor gebruikers ge schikt zijn. De distributie in de diverse landen ge schiedt via een zogenaamd National Point of Contact (NPOC). Het NLR fungeert als zodanig voor Neder land. Ten slotte dient nog te worden vermeld dat ook in EG- verband onderzoek op het gebied van Remote Sen sing wordt verricht. Met name het Joint Research Centre (JRC), waarin een groot aantal Europese onderzoekers is samengebracht, gevestigd te Ispra in Italië, speelt daarin een belangrijke rol. Diverse pro jecten, o.a. in samenwerking met Amerikaanse en Canadese Remote Sensing-laboratoria worden door „ISPRA" ter hand genomen. Hierin wordt ook door Nederland deelgenomen. Zowel in nationaal als in internationaal verband zijn vele projecten in uitvoering. Het zou te ver gaan hier op in te gaan. Een inventarisatie van activiteiten en plannen op het gebied van Remote Sensing in Neder land wordt gegeven in een door het NLR opgestelde nota. Zoals u ziet is er zowel nationaal als internationaal geen eenvoudige structuur aanwezig, waarin de Inleiding Aardobservatiemethoden vanuit vliegtuigen en satellieten hebben hun nut reeds aangetoond in ver schillende (wetenschappelijke) vakgebieden zoals landbouw, geodesie, geologie en meteorologie. Naast de toepassingen die het vasteland biedt voor deze zo genaamde „Remote Sensing" (RS), is ook de vraag stelling, voortkomend uit de steeds groeiende aan dacht voor de processen die zich in de kustzeeën en de oceanen afspelen, een uitdaging voor de moderne Inleiding gehouden op 24 maart 1981 in Assen, op de door de rayoncommissie Noord van het NGL georganiseerde studiedag over Remote Sensing. Voor meer informatie betreffende de (cultuur-)technische aspecten van Remote Sensing, wordt ver wezen naar themanummers van de Cultuurtechnische Vereni ging (Cultuurtechnisch Tijdschrift, jaargang 19, no. 5, febr./mrt. 1980) en de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart (Ruimte vaart, jaargang 29, no. 1,febr. 1980). NGT GEODESIA 81 Remote Sensing kan worden ondergebracht. (Zie bij gaande figuur.) Gedeeltelijk hangt dit samen met de verschillende invalshoeken van waaruit de Remote Sensing wordt benaderd (financiering, gebruik, we tenschap, industrie, ruimtevaart), anderzijds is het een euvel waaraan elke nieuwe ontwikkeling in het begin veelal ten prooi valt. We zijn thans bezig om in Nederland een paar extra verbanden te leggen, in de hoop de krachten en de spaarzame middelen beter te bundelen, doch voorlopig zult u het moeten doen met het schema dat u hier voor u ziet. In dit schema is niet opgenomen de Kring voor Re mote Sensing, een vereniging van belangstellenden in de Remote Sensing, vergelijkbaar met het Neder landse Genootschap voor Landmeetkunde of de Vere niging voor Fotogrammetrie. Uiteraard past zo'n vere niging niet in een schema over de „organisatie van Remote Sensing-activiteiten in Nederland", maar ik meen dat ik onvolledig zou zijn indien ik zonder meer aan het bestaan van deze actieve vereniging zou zijn voorbijgegaan. Literatuur Morra, ing. R. H. J. Principes en methoden van moderne lucht opname-technieken (Remote Sensing). Geodesia 1974, p. 27. Eckhart, prof. drs. D. Remote Sensing en aardverspieding. Geo desia 1977, p. 191 Eindrapport NIWARS, Delft, 1977. Nota betreffende activiteiten en plannen op het gebied van Remote Sensing in Nederland. NLR, december 1980. RS-technologie [Hovis, 1980; Gordon, 1980; Morel, 1980]. Gezien de grote schaal waarop de natuurlijke processen en menselijke activiteiten zich voordoen op zee, kunnen de waarnemingen vanaf een (grote) af stand een globaal synoptisch beeld opleveren en spe cifieke inlichtingen verschaffen over oorzaken, ver loop en gevolgen hiervan. De mogelijke toepassingen in bijv. de visserij, exploratie van klassieke en alter natieve energiebronnen, zeeyaart, kustbewaking, op sporing van zeeverontreiniging, zijn dan voor de hand liggend. De door het meetinstrument ontvangen straling bevat de informatie over de geobserveerde objecten en ge bieden. Men spreekt over actieve en passieve RS- methoden, afhankelijk van de gebruikte stralingsbron. In het eerste geval wordt deze bron door het RS- platform gedragen (radar, laser), in het tweede geval detecteert men de straling, die afkomstig is van natuurlijke bronnen (terugverstrooid zonlicht, micro- 221 door dr. ir. D. Spitzer, medewerker aan het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. SUMMARY Application of Remote Sensing techniques in the Shallows (Wadden shoals) The knowledge of biological and hydrographical processes in the coastal zones is essential for countries which are surrounded by and dependent on the seas. Remote sensing techniques should be applied for the study of these processes to get a complete picture of the dynamics of the coastal regions. The dynamic Shallows in the northern Netherlands is especially suited for remote sensing studies.

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 7