Waddengebied is getypeerd door een grote veelzijdig heid van de bodem- en watersamenstelling, die wordt veroorzaakt door de sterke getijstromingen en de aan wezigheid van grote hoeveelheden (afbraak)produk- ten aangevoerd vanaf het land (rivieren, spuisluizen) [Zimmerman, 1978; Cadée, 1978; Vosjan, 1979], Bo vendien is er regelmatig een grote produktie van algen en ander biologisch materiaal aanwezig op de droog vallende platen en in het water zelf [Cadée, 1978). Voor de studie van de fysische en biologische pro cessen in de Waddenzee is de kennis van de water kwaliteit (concentraties van opgeloste en gesuspen deerde stoffen), de watertemperatuur, stromings- en golfpatronen en bodemtopografie essentieel. Dit zijn in principe parameters die ook op afstand kunnen worden gemeten. Een voorbeeld van de terugver- strooide spectrale radiantie(,,kleur"(variaties voor zee watersoorten met verschillende concentraties van fytoplankton en sediment is gepresenteerd in figuur 2. 0.01 1 0.001 Wavelength (nm) Fig. 2. Spectra van de radiantie terugverstrooid uit het zeewater met variërende chlorofyl concentratie. De golflengte-meetbanden van de Coastal Color Zone Scanner van de Nimbus 7 satelliet zijn aangegeven. reflecties zoveel mogelijk elimineren door middel van de invallende zonlicht-irradiantiemetingen met abso luut geijkte instrumenten. Bij de metingen vanaf gro tere hoogten moet men tevens rekening houden met de gedetecteerde (storende) stralingsbijdrage, veroor zaakt door de terugverstrooiing van de luchtlaag (inclusief de erin zwevende deeltjes) tussen de meet- sensor en het bemeten oppervlak. Het door de zee terugverstrooide licht wordt gemeten met een spectrale radiantiemeter, waarbij zo snel mogelijk achter elkaar de stralingsintensiteiten bij gekozen golflengten worden gedetecteerd over een segment van het afgetaste oppervlak. Voor de metingen boven de Waddenzee gebruikt het NIOZ een tweetal spectrale instrumenten. De ,,kleur- variaties" op een vaste plaats, als functie van de tijd (getijperiode), worden gemeten vanaf een wadtoren (zie figuur 3) met behulp van een spectrale radiantie meter, waarbij binnen enkele minuten de terugver strooide radiantie en tegelijkertijd de invallende zon- lichtirradiantie worden opgenomen in 11 golflengte banden tussen 400 en 700 nm. Ruimtelijke ,,kleurvariaties" in het Waddengebied worden waargenomen vanuit een laagvliegend vlieg tuig, uitgerust met een Optical Multichannel Analyzer (OMA) in combinatie met optische lichtgeleiders. De OMA kan het gehele spectrum van het zichtbare licht (400-700 nm), verdeeld in 500 golflengtekanalen, op nemen in een zeer korte tijd (30 ms), noodzakelijk voor geschikte ruimtelijke resolutie van de RS-metin- gen in zo'n inhomogeen gebied. Recent is een overzicht van de optische aardobser vatie-instrumenten voor gebruik vanuit satellieten, opgesteld door H. Bokhove [Bokhove, 1980], Opzet en doelstellingen van het RS-onderzoek boven de westelijke Waddenzee Zoals reeds opgemerkt, kunnen de RS-methoden een belangrijke bijdrage leveren ten behoeve van de studie en regelmatige controle van de processen in de Nederlandse kustwateren. Maar voordat men werke lijk tot een operationeel gebruik van de RS-technieken kan overgaan, moet men zich terdege bewust zijn van de exacte betekenis van de gemeten parameters (in Binnen het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee wordt op dit ogenblik de meeste aandacht aan de optische RS-toepassingen (,,de kleurmetingen") be steed. Op deze methoden zal daarom nader worden ingegaan. Instrumentatie De waargenomen kleur van het oppervlak wordt be paald door de samenstelling van het opvallende licht, door de absorptie-, verstrooiings- en reflectie-eigen- schappen van het object en door de gevoeligheid van het menselijke oog. Al deze effecten zijn golflengte (d.w.z. spectraal) afhankelijk. Slechts de absorptie- en verstrooiingscoëfficiënten bevatten de informatie over de samenstelling van de ondergrond, daarom moet men voor de spectrale (RS-) metingen de effec ten van de zonlichtsamenstelling en van oppervlak- -7—- Fig. 3. De verplaatsbare meettoren IWadhutl. NGT GEODESIA 81 223 Measured pigments v- (mg m-3) 0.09 0.35 0.86 7.66 21.30 60.40

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 9