landinrichtingscommissie, het vaststellen van een landinrichtingsprogramma en een landinrichtingsplan, waarbij het streekplan een belangrijk referentiekader is, en bovendien aan de bevoegdheid bij de totstand koming van voorzieningen met een publiekrechtelijk karakter. Vooral de provinciale besluitvorming rond het land inrichtingsprogramma (Provinciale Staten) en landin richtingsplan (door GS) zijn nieuwe elementen in de procedure, die onbekende coördinatieproblemen met zich mee kunnen brengen. Het provinciale ruimtelijke beleid zal het landinrich- tingsbeleid in grote mate gaan bepalen. Daarnaast vervullen gemeenten en waterschappen in de landin richtingsprojecten een niet onbelangrijke rol. Wetgeving is niet eenvoudig. Naast de landinrichtingswetgeving is er een groot aantal administratieve wetten en procedures, die op de landinrichting van invloed kunnen zijn. Als voor beelden kunnen worden genoemd de Wet op de Ruimtelijke Ordening, de wetten ter bescherming van het milieu en de milieu-hygiënische wetten. Het aantal wetten en regelingen, dat werkzaam is in het landelijke gebied neemt sterk toe, bijv. de Wet Agrarisch Grondverkeer, de toekomstige Beheerswet en de Structuurschema's Landinrichting, Openlucht recreatie en Natuur- en Landschapsbehoud. Ook de Landinrichtingswet op zichzelf is gecompli ceerd door keuze van deelblokken en deelplannen. Groot aantal beslissingsmomenten. Op vrij belangrijke proceduremomenten wordt door het provinciaal bestuur een beslissing genomen, die door de CLC zal worden voorbereid in het kader van het landinrichtingsbeleid. Ook dienen tijdens de procedure beslissingen door de burgers te worden genomen die bepalend zijn voor de procedurevoortgang. Hierbij valt te denken aan de beslissing tot uitvoering van ruilverkaveling, maar ook aan beslissingen over boerderijbouw en bedrijfsver- groting, toekomstige bedrijfsstructuur en beslissingen over het al dan niet indienen van bezwaren. Groot aantal participerende diensten. De landinrichtingscommissie, die tot taak heeft de uit voering van de herinrichting en ruilverkaveling te rea liseren, kan zich laten bijstaan door deskundigen van de Landinrichtingsdienst, Kadaster, Staatsbosbeheer, Directie Beheer Landbouwgronden, Provinciale Pla nologische Dienst, Rijkswaterstaat, Provinciale Wa terstaat, CRM en de Griffie van de provincie. Om zoveel geesten de juiste stukken met de juiste inhoud te doen vervaardigen of de juiste besluiten te laten nemen is op zichzelf een enorme coördinatie- opgave. Vertragingsgevoeligheid tijdens de uitvoering. Er vindt een groot aantal tervisieleggingen en bezwa renprocedures plaats. Uit de Ruilverkavelingswet 1954 zijn overgenomen de tervisielegging van de lijst van rechthebbenden en eerste schatting, van het plan van toedeling en van de lijst der geldelijke regelingen. Het aantal is na invoering van de Landinrichtingswet met drie toegenomen, nl. de tervisieleggingen van het proces-verbaal eerste schatting, het richtlijnen plan van toedeling en het plan van tijdelijk gebruik. Daar naast komt er een formele regeling over inspraak procedures. Kapitaal- en arbeidsintensieve activiteiten. De procedure vraagt veel tijd en mankracht. Daarom dient de wettelijke procedure zo doelmatig mogelijk te worden doorlopen. 3. Waarom wordt dit onderwerp op deze studie dag behandeld? Het doel van planning betekent primair in het alge meen een doelmatige afwikkeling en beheersing van het proces. Als gevolg van de toekomstige wetgeving is het van stringente betekenis, dat er een doelmatig gebruik wordt gemaakt van de beschikbare capaciteit. Dit wordt met behulp van een aantal kanttekeningen geïllustreerd. In de eerste plaats zijn van belang de organisatorische kenmerken van landinrichtingsprojecten. De mogelijk heid bestaat, dat onderdelen van het project afzon derlijk kunnen worden uitgevoerd, waarbij in zekere mate een onderlinge relatie aanwezig is (bloksgewijze inrichting!). Dan is er nog de relatie tussen de cultuurtechnicus en de geodeet. De cultuurtechnicus houdt zich in grote lijnen bezig met coördinatie, met voorbereiding en uit voering van werken en budgettaire zaken, zoals ver deling van financiële middelen en budgetbewaking. De geodeet heeft een centrale rol in het herverkave lingsproces, dat uiteraard een grote relatie heeft met de uitvoering van werken. Een soepel verloop van de procedure vereist een goede coördinatie, die mede door een goede planning tot stand kan worden ge bracht. Er zijn diverse opvattingen en meningen in de maat schappij over het begrip planning. Soms wordt plan ning gezien als een noodzakelijk kwaad; sommigen vinden het onzin en zonde van de tijd die eraan wordt besteed. Een andere categorie hanteert planning als een pressiemiddel, als iets onwrikbaars in de trant van ,,het staat er", dus het moet zo worden uitgevoerd. Weer anderen vatten het op als een beheerstechniek, als middel, als instrument voor de projectmanager. Ook de afbeelding van de planning wordt door de gebruikers verschillend opgevat. Sommigen zeggen ,,zo is het", anderen zeggen ,,het is de werkelijk- NGT GEODESIA 81 271

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 13