heid", weer anderen vinden, dat de afbeelding het in zicht vergroot en er is altijd een categorie die vindt dat er überhaupt geen plan te maken valt, omdat de in zichten en omstandigheden te snel wijzigen of het inzicht onvolledig is. In gecompliceerde projecten'is planning slechts een onderdeel van een groter geheel. In grote projecten is in toenemende mate behoefte aan projectmanage ment. Die behoefte wordt veroorzaakt door de toe name van de complexiteit, ondoorzichtigheid en on overzichtelijkheid van de uit te voeren projecten. In het kader van het projectmanagement is procesbe heersing een belangrijk sturingsmechanisme voor pro jecten, vooral voor wat betreft de onderdelen kwali teit, tijd, geld, organisatie en informatie. Alvorens de procesbeheersing van landinrichtings projecten aan de orde te stellen, volgen in het kort enkele opmerkingen over de inhoud van het begrip procesbeheersing, de regelkringloop en de wijze waarop procesbeheersing tot stand komt. Globaal bestaat procesbeheersing uit de onderdelen planning en bewaking. Onder planning kan worden verstaan het maken van een werkanalyse, het opzetten van een werkmethode en het uitwerken van een tijdschema. Het bewaken vindt plaats aan de hand van het vergelijken van de resultaten. In het proces vindt een planning plaats; de resultaten van de planning worden op een bepaald moment ge meten en vergeleken met de oorspronkelijke planning. Als gevolg van deze meting vindt eventueel een bij sturing van het proces plaats, wat eventueel conse quenties heeft voor de projectplanning. Het is duide lijk, dat de meting een cruciale activiteit in het geheel is en de te hanteren normen van essentiële betekenis zijn. Uiteraard is het ook duidelijk, dat niet elke toetsing tot een correctie zal leiden. Slechts voor de duidelijk aanwijsbare verschillen dient de planning te worden gecorrigeerd. De regelkringloop is het instrument om in een project tot effectieve projectbeheersing over te gaan. Deze methode kan alleen worden toegepast als wordt vol daan aan een aantal randvoorwaarden, nl. het faseren in de tijd en het segmenteren van het project. Het gevolg is, dat door deze toepassing een gecompli ceerd project in redelijk overzichtelijke delen is op gesplitst. Met faseren wordt bedosld, dat de projectduur in stukken wordt verdeeld. Deze momenten zijn tijdens de procedure vrij belangrijk, want tijdens deze mo menten wordt de doelstelling geëvalueerd en even tueel opnieuw geformuleerd, wordt informatie over de voortgang verstrekt en tot meting van de voort gang overgegaan, wat eventueel leidt tot bijsturing van het proces. Een voordeel van deze methode is, dat in een vol gende overzienbare fase een redelijk betrouwbare planning kan worden opgesteld en besluiten worden genomen omtrent activiteiten die binnen afzienbare tijd zullen worden gerealiseerd. Een tussentijds meet punt dwingt tot meer integratie bij de uitvoering van werkzaamheden, bijstelling van nog te realiseren acti viteiten en vergelijking met de voortgang. Segmentering van activiteiten vindt plaats door acti viteiten, die naar hun aard een grote relatie met elkaar hebben, in één planningsgebied onder te brengen. De belangrijkste criteria bij het segmenteren zijn de opdeling per medeplannende discipline, deelnemende partij en sectoraal gerichte werksoort; bijvoorbeeld een recreatieobject, een waterbeheersingsplan of een kavelinrichtingssysteem. 4. Procesbeheersing in landinrichtingsprojecten De volgende elementen zijn bij de procesbeheersing van landinrichtingsprojecten van belang, t.w. de over zichtelijke opbouw van het systeem, de fasering, de segmentering naar tijd en de voortgangsbewaking. Bij de opbouw moet worden voorkomen, dat beleid en techniek in één planningsmodel worden opge nomen. Het is weinig zinvol om de organisatie van de meting van werkplan II op hetzelfde planningsniveau te behandelen als de besluitvorming bij het provinciaal bestuur. Het resultaat zou dan vrij ondoorzichtig en onduidelijk worden. Bij een overzichtelijke opbouw van het systeem moet primair worden gedacht aan 272 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 14