Vastgoedinformatie ten behoeve van de landinrichting*) 5. De ontwikkeling bij de verbetering van de managementsondersteuning in landinrich tingsprojecten De interne planning van het Kadaster dient te worden gekoppeld aan de projectplanning. In de ruilverkave ling zal de planning op manuele wijze worden uitge werkt en ieder zal dit op zijn eigen manier doen. Voor een doelmatige communicatie tussen de dien sten is het gewenst, dat er een systeem wordt ont wikkeld waardoor het mogelijk is op eenvoudige wijze een nadere detaillering van de uit te voeren activitei ten aan te brengen. Dit zal in ieder geval bij het Kadaster moeten resulteren in een planning per bu reau, afdeling en directie en een capaciteitsplanning van de inzetbaarheid van het personeel naar kwaliteit en kwantiteit. Bij deze aanpak is vereist dat iedere medewerker die planningsresultaten krijgt die voor hem van belang zijn. Een eenvoudige output per directie, afdeling of bureau moet mogelijk worden. Er zijn systemen die het mogelijk maken de planning te detailleren in een groot aantal niveaus. Deze syste men maken het ook mogelijk mutaties in de voort gang en stagnaties door te rekenen en de consequen ties van de ingezette capaciteit of geldstromen per bureau te corrigeren. Deze correctie werkt automa tisch door in de capaciteit van de betreffende afde lingen en de inzet per directie. Efficiënt gebruik van capaciteit in relatie tot beschik bare middelen De Landinrichtingswet is materieel vrij complex inge richt. De geodeet houdt zich in grote lijnen bezig met herverkavelingsactiviteiten en procedureplanning. De cultuurtechnicus vervult een belangrijke taak op het gebied van beleidscoördinatie, wat ook weer proce dureplanning inhoudt, uitvoering, budgettering en budgetbewaking. Het is bij de opzet van de planning van groot belang, dat er een relatie wordt aangebracht tussen de ele menten geld, tijd en capaciteit. Er dient een nauwe relatie te bestaan tussen efficiënt gebruik van capa citeit in relatie tot de beschikbare middelen. Met andere woorden: er is een genuanceerd inzicht nood zakelijk in kwaliteit en capaciteit. Met behulp van het systeem moet op eenvoudige wijze te zien zijn wat de gevolgen zijn van vertra gingen voor de oorspronkelijk ingezette capaciteit, qua hoeveelheid en kwaliteit, opdat de vrijgehouden capaciteit elders op doelmatige wijze kan worden in gezet. Met andere woorden: wat zijn de gevolgen als een bepaalde activiteit versnelt of vertraagt? Dit heeft gevolgen voor de planning van de geldstroom. In rela tie tot de te plannen activiteiten zou men zodoende tot een evenwichtige planning van de geldstroom of tot besteding van kredieten kunnen komen. Dat inzicht is ook nodig bij de toetsing door een over heidsorgaan in welk geval en tot welke hoogte een extra financiële impuls effectief kan zijn voor de pro- ceduretijd. Samenvattend kan worden gesteld, dat procedures, die in de ontwerp-Landinrichtingswet zijn beschre ven, een toename veroorzaken van de complexiteit van de projecten. De projectplanning dient te worden gescheiden in een beleidsplanning en nadere uitwer king met behulp van fasering en segmentering en be heersing van het proces met behulp van de regelkring loop plannen-bewaking. Om aan al deze eisen te kunnen voldoen is het gebruik van een interactief systeem waarschijnlijk een voor waarde. De consequenties van bepaalde wijzigingen kunnen direct voor alle betrokkenen op het beeld scherm zichtbaar worden gemaakt. De verwerking dient op eenvoudige en snelle wijze te geschieden en slechts relevante informatie voor de betrokkenen te bevatten. De projectplanning moet worden gekoppeld aan de financiële en de interne planning. Het werken met een modulair systeem verdient de voorkeur. door prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts, hoogleraar aan de Afdeling der Geodesie van de TH Delft. SUMMARY Land information for regional planning This article with some problems which arise in land information for regional planning. Technical problems are caused by the increasing demand for integrated information. This integration is hindered by the increasing decentralization. Organizational problems are caused by the fact that the realization of different plans is not well co-ordinated. Juridical problems are caused by lack of legisla tion in the field of land information. 1. Inleiding Indertijd begon ik mijn loopbaan bij de Heidemij. Mijn taak bestond uit het verzamelen van gegevens ten be hoeve van de landinrichting, met name voor ruilver- kavelings- en waterbeheersingsplannen. Aan de ge gevens werd slechts één eis gesteld: ,,ze moeten van Inleiding gehouden op 7 mei 1981 op de NGL Studiedag Land inrichting te Delft. betere kwaliteit zijn dan die van de Grontmij". Bij de Grontmij zal wel het omgekeerde criterium hebben gegolden. Tegenwoordig zijn de eisen, die aan de informatie worden gesteld, wel iets ingewikkelder. De achtergrond van deze merkwaardige kwaliteitseis was het idee dat een goede presentatie van de infor matie een visitekaartje was. Daardoor kon de eigen lijke grote opdracht, het maken van de plannen en de uitvoering van cultuurtechnische werken, worden 274 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 16