verkregen. Dat leerde mij toen al het verzamelen van gegevens enigszins relativerend te bekijken. Deze korte voordracht gaat over vastgoedinformatie. Vastgoedinformatie heeft betrekking op geografische eenheden. Deze eenheden kunnen variëren van grote bestuurlijke gebieden tot kleine topografische objec ten. De zeer vele gegevens die in vastgoedsystemen zijn opgeslagen, kunnen in een zestal rubrieken wor den ingedeeld: de ligging van de geografische eenheden. Dit ge geven speelt meestal een belangrijke rol bij het uitwisselen en koppelen van vastgoedgegevens. De ligging wordt met behulp van kaarten en/of coördinaten aangegeven; het gebruik dat van de eenheden wordt gemaakt. De Cultuurtechnische Inventarisatie is bij de land inrichting een typisch voorbeeld van registratie van het gebruik; de hoedanigheden van de geografische eenheden. Voorbeelden van registratie zijn de bodemkaart, de vegetatiekaartering, hoogtekaarten, land- schapskaartering; de rechtstoestand. Het gaat hierbij om zowel de privaatrechtelijke als de publiekrechtelijke rechts toestand. Het ARAK-systeem, de automatische ruilverkavelingsadministratie van het Kadaster, is een voorbeeld van dit soort gegevens; de waarde. De informatiesystemen voor de land inrichting bevatten verschillende soorten waarden en beoordelingen van de objecten. Bijvoorbeeld eerste en tweede schatting; de zesde rubriek gegevens in vastgoedsystemen heeft betrekking op de relaties met andere infor matiesystemen. Bij de vastgoedsystemen ten be hoeve van de landinrichting bestaan legio voor beelden, zoals de relatie tussen de Cultuurtech nische Inventarisatie en de Meitellingen. Uit het voorgaande blijkt dat de meeste informatie, die wordt gebruikt in de landinrichting, thuishoort in de categorie vastgoedinformatie. Sinds 1974, toen een nieuw studieprogramma voor de opleiding tot geodetisch ingenieur werd ingesteld, is de leer der vastgoedsystemen een belangrijk onderdeel in deze opleiding geworden. Enige jaren later volgde de HTS dit goede voorbeeld. De rol van de geodeet in de landinrichting ligt op het terrein van de planvorming en de informatieverzor ging. Bij de planvorming is de taak beperkt tot de planning van veranderingen in de rechtstoestand (het plan van toedeling). Bij de informatieverzorging geldt in principe geen beperking. Dat geodeten tot nu toe voornamelijk bij de kadastrale informatie zijn betrokken, heeft een historische ach tergrond. Zijn/haar opleiding rechtvaardigt dat de geodeet in de toekomst bij de gehele informatiever zorging kan worden betrokken. Er zijn nog wel enkele problemen op te lossen waarbij de geodetische in breng zeer belangrijk kan zijn. In deze inleiding worden in het kort een drietal van deze probleemvelden op het terrein van de informatie verzorging besproken het technische probleemveld is thans in het alge meen inherent aan de informatieverzorging. Het gaat om de uitwisseling en het koppelen van ge gevens. Dit is een proces dat door diverse oorza ken wordt bemoeilijkt; NGT GE0DESIA81 het organisatorische probleemveld is specifiek voor de landinrichting en wordt veroorzaakt door de> manier waarop de planvorming is georganiseerd; het juridische probleemveld heeft te maken met de relatie tussen de informatieverzorging en de wet geving, in het bijzonder met de nieuwe Landin richtingswet. 2. De technische problematiek. Het integreren van de informatie ten behoeve van de land inrichting Door een aantal ontwikkelingen bij de vastgoedsyste men ontstaan problemen die ook bij de landinrichting een rol spelen. Deze problemen liggen voornamelijk op het terrein van de integratie van de informatie. Met integratie wordt hier bedoeld combineren, uitwisselen en vergelijken van gegevens. De belangrijkste ontwikkelingen zijn: a. Vanuit de maatschappij komt een toenemende vraag naar geïntegreerde informatie. Ook de nieu we Landinrichtingswet met zijn veel bredere doel stelling vraagt om meer informatie die is geïnte greerd naar plaats, tijd en bepaalde functies. Men raakt meer geïnteresseerd in veranderingsproces sen dan in kennis van de situatie op een bepaald moment. Een voorbeeld is informatie ten behoeve van het milieu. Hiervoor is een bepaalde geogra fische nauwkeurigheid vereist voor terugkoppelen naar een specifieke plaats op het aardoppervlak. Metingen in de loop van de tijd moeten betrekking hebben op dezelfde plaats, anders is vergelijken zinloos. Met integratie naar bepaalde functies wordt bedoeld integratie van informatie voor de verschillende doelen die in de Landinrichtingswet zijn genoemd. b. Er vindt bij de geautomatiseerde informatiesyste men een overgang plaats van centralisatie naar decentralisatie. De informatiesystemen bij de land inrichting kenmerken zich tot nu toe door een sterk centraal karakter. Denk bijvoorbeeld aan diensten als het Kadaster, de Stiboka, het ICW. Meer en meer gaat men bij deze systemen over op automa tisering en zal men te maken krijgen met het proces van decentralisatie. Voordelen van een centrale aanpak van automati sering zijn: kostenbesparing, doordat slechts een eenma lige ontwikkeling nodig is voor iedere gedecen traliseerde unit; uniforme werkwijze, waardoor gegevens ge makkelijk kunnen worden samengevoegd en vergeleken; door de eenvoudige integratie van de informa tie kunnen bijvoorbeeld gemakkelijk totaalover zichten worden verkregen. Er zijn echter ook belangrijke nadelen verbonden aan centralisatie van de automatisering. Centrale systemen zijn minder direct toegankelijk, waardoor niet snel op veranderingen in de informatiebe hoefte kan worden ingespeeld. Bovendien vervalt het economische voordeel door het goedkoper en krachtiger worden van kleine computers. c. Een derde probleem bij de integratie van gegevens wordt veroorzaakt door de overgang van analoge naar digitale gegevensbestanden. Een belangrijk onderdeel van vastgoedsystemen, ook bij landin richting, vormen de kaarten. Meer en meer krijgen 275

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 17