I I I JL planologische maatregelen die in het plan van toe deling worden ontworpen. In feite wordt hier een pleidooi gehouden voor het verrichten van wetenschappelijk onderzoek op het terrein van de integratie van de gehele informatievoor ziening, planvorming en planevaluatie in de landin richting. In de nieuwe Landinrichtingswet wordt een aantal plannen genoemd: het landinrichtingsplan voor herinrichting of ruil verkaveling. Bij aanpassingsinrichting is dit het aanpassingsplan; het begrenzingenplan dat een nadere grafische uitwerking is van elementen uit het landinrich tingsplan; het plan van tijdelijk gebruik; het toedelingsplan. Gemakshalve beperk ik mij nu tot de twee grote plan nen: het landinrichtingsplan en het toedelingsplan. In de wet en de memorie van toelichting heb ik ge speurd naar initiatieven om tot integratie van deze plannen te geraken. De oogst was echter zeer gering. In de memorie van toelichting stond alleen dat de lig ging van een aantal kleinere wegen en waterlopen eerst bekend wordt als in het kader van de herver kavelingsprocedure de toedeling in concreto vorm heeft gekregen. Het gaat echter niet alleen om inte gratie in de eindfase, maar vooral om integratie in de voorbereidingsfase van het landinrichtingsproces. In tegratie is geen gemakkelijke zaak, zoals blijkt uit onderstaande figuur: Ministerie van Landbouw en Visserij Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (Kadaster) vastgoed informatie ligging gebruik hoedanig heden I relaties planvorming vastgoed informatie iandinrichtings- 1 ligging plan I (art. 69) I planvorming plan van toedeling (art. 188) rechts toestand waarde evaluatie (HELP) evaluatie (tweede schatting) tijdbasis De integratie van de planvorming wordt bemoeilijkt door een aantal oorzaken de plannen worden ontworpen bij twee diensten die onder verschillende ministeries ressorteren; voor de planvorming zijn verschillende categorieën vastgoedgegevens vereist (behalve de liggings- gegevens!); de plannen worden thans in verschillende stadia van het landinrichtingsproces ontworpen; de plannen worden met verschillende systemen geëvalueerd. Voor dit betoog is de situatie enigszins vereenvoudigd weergegeven. Bij het landinrichtingsplan spelen eco nomische gegevens zeker een rol, terwijl de pacht- registratie voor het toedelingsplan ook in de categorie gebruiksgegevens kan worden gerangschikt. Gelukkig wordt een aantal initiatieven ontwikkeld om de integratie in de planvorming te bevorderen. In het plan voor de landinrichting op Terschelling komen reeds voorstellen voor ten behoeve van een mogelijke toedeling in het ruilverkavelingsrapport. Ook is er overleg tussen de Landinrichtingsdienst en het Kadaster om te komen tot gemeenschappelijk onderzoek op dit terrein. Daarnaast worden onder zoekingen gedaan om te komen tot een betere inte gratie van de informatie zelf. Het is te hopen dat de personen die het beleid bij de verschillende ministeries bepalen, elkaar kunnen vin den, zodat het benodigde onderzoek voortvarend ter hand kan worden genomen. 4. De juridische problematiek. De informatie verzorging en de wetgeving Aan het slot van deze inleiding worden nog enkele op merkingen gemaakt over de relatie tussen wetgeving en informatievoorziening. Het is verwonderlijk dat in ons land nauwelijks van enige wetgeving op het ter rein van de vastgoedinformatie sprake is. De Landin richtingswet onderscheidt zich in dit opzicht in posi tieve zin van andere wetten. Twee aspecten worden met name geregeld. In de eerste plaats is dit de informatie over de plannen aan betrokkenen via de nodige tervisieleggingen. In de tweede plaats is dit de informatie over de rechtstoe stand en de waarde van de percelen. Het betreft hier in feite de informatie ten behoeve van het plan van toedeling. Het is zeer merkwaardig dat niet wordt gerept over de informatie die is vereist voor het land inrichtingsplan. We mogen toch veronderstellen dat dit plan wordt gemaakt op basis van goede informatie en dat dit een verantwoordelijkheid is van de over heid. Ik moge ook nog eens de uitspraak van mr. H. E. Koning, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, in herinnering roepen. Een uitspraak gedaan bij de in stallatie van de Stichting Studiecentrum voor Vast goedinformatie: ,,Het verdient aanbeveling in de formulering van toe komstige wetten expliciet aandacht te besteden aan de informatievoorziening. Dit zou bijvoorbeeld kun nen gebeuren door toevoeging van een aparte infor matieparagraaf, waarin niet alleen de uitvoering van de gegevensverzameling t.b.v. de uitvoering van de wet is geregeld, maar ook de informatieverstrekking t.b.v. beheer en beleid." Bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken wordt ge tracht te komen tot een structuurschema met be trekking tot vastgoedinformatie. Momenteel richt men zich voornamelijk op de informatie over grond en gebouwen ten behoeve van gemeentelijke toepassin gen. Het is een vereiste dat ook de vastgoedinfor matie ten behoeve van de landinrichting in dit struc tuurschema een plaats krijgt en hopelijk komt hier mee, na het gereedkomen van dit structuurschema de wetgeving op het terrein van de vastgoedinformatie opgang. Met deze korte inleiding werd geprobeerd duidelijk te maken dat op het terrein van de vastgoedinformatie ten behoeve van de landinrichting nog veel problemen moeten worden opgelost. Ik denk dat hierbij voor de geodeten een belangrijke taak is weggelegd. NGT GEODESIA 81 277

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 19