Computergeheugens*) door ing. L. Honderdors, rayonchef van de afdeling Mutaties van het Kadaster in de provincie Limburg. 1. Algemeen Mens en computer Computers zijn door mensen bedacht en ontwikkeld en zowel de mens als de computer verwerken de binnenkomende gegevens op dezelfde wijze. In en gere zin zouden we het geheugen van de mens kunnen omschrijven als een orgaan dat iets inprent, onthoudt en reproduceert. Deze elementen zijn terug te vinden bij het bespreken van een computergeheu gen. Het inprenten is te vergelijken met het invoeren en vastleggen van gegevens; het onthouden is verge lijkbaar met het bewaren van gegevens in het geheu gen (opslagruimte); het reproduceren is te vergelijken met het opvragen en uitvoeren van gegevens. Plaats van het geheugen Alvorens het geheugen te bespreken is het goed om aan te geven welke plaats het geheugen inneemt binnen de computer (ook wel centrale machine ge noemd). Bij de computer onderscheiden we de vol gende onderdelen: besturingsorgaan: Dit orgaan zorgt ervoor dat de achtereenvolgende stappen van een bewerking worden uitgevoerd. Het regelt en controleert de opdrachten en zorgt voor de juiste besturingssignalen. In feite regelt dit orgaan het gehele gegevensverkeer binnen de computer. rekenorgaan: In dit orgaan worden de bewerkingen uitgevoerd. Deze bewerkingen zijn: optellen, aftrekken, delen, vermenigvuldigen, sorteren, vergelijken en orde nen. Het rekenorgaan kan twee getallen tegelijk behandelen. Gezien deze beperking is een ander orgaan nodig nl. geheugen: Het geheugen is passief, het is een opslagplaats. Er kan informatie in worden opgeslagen, waar onder ook een programma, waarin het hele proces van invoer, besturen, bewerken en uitvoer is ge regeld. Het besturingsorgaan, rekenorgaan en geheugen vor men samen de Centrale Verwerkings Eenheid (CVE). De Engelse benaming is Central Processing Unit In het kader van het opleidingenplan invoering van geautomati seerde systemen bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers zijn een aantal medewerkers opgeleid tot docent in formatica. Tijdens deze opleiding werd hun opgedragen een spreekbeurt te verzorgen over een onderwerp dat betrekking had op het vakgebied informatica. Omdat de door hen verza melde informatie op schrift staat en beschikbaar werd gesteld voor het tijdschrift kan de lezer een serie tegemoet zien, die het gebied van de toegepaste informatica bestrijkt. (CPU). Met de term CVE wordt ook wel bedoeld het besturingsorgaan en rekenorgaan. In dat geval vor men CVE en geheugen samen de centrale machine. Bij de computer behoort verder nog de randappara tuur, onder te verdelen in invoerapparatuur Dit is alle apparatuur waarmee gegevens kunnen worden ingevoerd, zoals ponskaartlezers en pons- bandlezers. uitvoerapparatuur Dit is alle apparatuur waarmee de resultaten van bewerkingen kunnen worden uitgevoerd, zoals printers en plotters. 2. Het geheugen Het geheugen van een computer is passief. Het is niets anders dan een opslagplaats. Het dient slechts om gegevens in vast te leggen. De gebruikers en be heerders van het geheugen zijn het rekenorgaan en het besturingsorgaan. Er worden tussenresultaten in vastgelegd en volgende opdrachten uit opgehaald. Dit betekent, dat er een druk gegevensverkeer plaats vindt tussen geheugen en besturingsorgaan en tussen geheugen en rekenorgaan. Opbouw van het geheugen Het geheugen van een computer is opgebouwd uit elementen. Deze elementen moeten voldoen aan twee voorwaarden ze moeten van twee waarden er één kunnen vast houden, zoals aan of uit, ja of nee, één of nul; de vastgelegde waarde moet waarneembaar zijn voor het rekenorgaan en besturingsorgaan. Dit waarnemen kan bijv. door middel van elektrische spanning. Als er geen stroom is, betekent dit ,,0"; is er wel stroom, dan betekent dit ,,1". Een element is het kleinste plekje in het geheugen dat een gegeven kan bevatten. Zo'n element duiden we aan met de naam BIT. Het woord BIT is de afkorting van binary digit, en betekent tweetallig cijfer. Met deze benaming wordt eigenlijk al het verband aan gegeven tussen de taal van de computer (aan of uit, één of nul) en het talstelsel, dat geschikt is voor het rekenen binnen een computer, nl. het binaire of twee- tallige stelsel. Organisatie van het geheugen We spreken van een geheugen, als we er niet alleen ,,iets" in kunnen vastleggen, maar als we dit „iets" ook weer kunnen terugvinden. Uit het binaire tal stelsel weten we, dat bijv. om getallen aan te geven, we combinaties gebruiken van 0 en 1 In het geheugen hebben we dus veel bits nodig om gegevens op te slaan. Daartoe worden groepjes bits 280 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 22