KLM AEROCARTO levert nu Kleur-Video-Luchtopnamen. KLM bezuiniging en Bestedings beperking. Dp alle terreinen zijn deze icties aan de orde van de dag, )ok bij kaartvervaardiging en lanverwante activiteiten, üxtra belangrijk wordt het lan om met de resterende >eperkte middelen toch een ;o groot mogelijk nut te erwerven. n deze CARTO INFO vindt U 1 artikelen op dit gebied, i De luchtfoto als instrument oor planning en communicatie i kleinere gemeenten, len praktijkvoorbeeld hoe net luchtfoto's besparingen >ereikt kunnen worden, i Combinatie van fotogram- netrische kaartering met arrestrische metingen, i vele situaties waar tot nu toe >m diverse redenen de voor- :eur werd gegeven aan arrestrische kaarteer- rethoden kan combinatie met tereokaartering uit luchtfoto's ut verrassende kosten- erlaging en vaak ook produkt- erbetering leiden. Prinses Beatrixlaan 7, 2595 AK Den Haag, Telefoon 070-47 4411. Voorlichtingsmateriaal voor gemeenten bijvoorbeeld voor verkoop van industrieterreinen en nieuwbouw. Toevoerwegen voor vracht verkeer en woongebieden voor toekomstige werk nemers kunnen uitstekend worden getoond. Op tentoonstellingen en hearings zijn videobeelden op kleuren-TV indringender en makkelijker hanteerbaar dan film, foto's of dia's. Voor reclamedoeleinden is video een zeer persoonlijk werkend middel, met grote actualiteitswaarde. KLM AEROCARTO levert Complete Service bij video luchtopnamen. Dat wil zeggen: KLM AEROCARTO maakt de video-luchtopnamen, indien gewenst volgens Uw scenario. Tegen een beperkte vergoe ding kan iemand meevliegen om aanwijzingen tijdens de opnamen te geven en direct 3. Video is direct na opname afspeelbaar zowel voor beeld als geluid omdat er geen ontwikkei- proces nodig is. Dit heeft als groot voordeel dat direct tijdens de vlucht de opnamen via een TV monitor gecontro leerd en zo nodig opnieuw opgenomen kunnen worden. Daarna wordt de band geredi geerd en van tekst voorzien. Video recording is een nieuwe vorm van informatie verzameling die snel terrein wint ook voor professio nele doeleinden. KLM AEROCARTO introduceert als eerste in Nederland commerciële video-opnamen vanuit een vliegtuig. Voordelen van video t.o.v. fotografie en film. 1. Video is in hoge mate weersonafhankelijk. Onder weersomstandigheden waarbij door heiigheid of bewolking luchtfotografie onmogelijk is levert video een goed produkt. Omdat niet op fotografisch materiaal, doch op magneetband wordt vast gelegd zijn de mogelijkheden om met de opnamecamera kleur en helderheid van het beeld 'op smaak' te maken veel groter dan bij fotografie, Bij donker weer kan worden gecorrigeerd tot de beelden vergelijkbaar zijn met 'mooi weer' opnamen. 2. Video combineert voor delen van film, foto en dia. Men kan slow motion tonen, het beeld stil zetten en terug spelen. Omdat continu wordt geregistreerd op magneet band en niet beeld voor beeld zoals bij film of foto is de beeldkeuze voor stilstand continu variabel. Video heeft een 'zoom' mogelijkheid zodat details vergroot opgenomen kunnen worden. Het bijmengen van geluid en inspreken van toelichtende tekst kan tijdens de opnamen of later bij de montage gebeu ren. Overvloeiende beelden en andere montagetrucs kunnen net als bij de TV worden aan gebracht. Enkele toepassingsvoorbeel den van video-luchtopnamen. Registratie van gecompli ceerde verkeerssituaties op wegen, in havens etc. Door beschikbaarheid van zowel momentopnamen als het bewegende beeld zijn de analysemogelijkheden opti maal. Tijdens de opname kan commentaar worden inge sproken over de concrete situatie. Verkeers-, scheeps- en recreatietellingen. Ook hier geeft het traploos door schuiven van het beeld (dus geen separate filmbeeldjes) extra mogelijkheden bij de analyse, fuli 1981 no 4. Overname van artikelen is toegestaan indien de bron vermeld wordt. Dick Janmaat KLM Aerocarto, cameraman met SONY-U-matic video-camera in de cockpit vaft de PH/OTK, de Cessna van KLM Aerocarto Vogelvlucht.

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 25