Luchtfoto: goed hulpmiddel voor Technische Diensten van kleine gemeenten. KLM 070-43 44U P H 0 i Nieuw «Telefoon Er zijn situaties waarin een recente luchtfoto of een ver groting hiervan het meest geëigende hulpmiddel voor gemeentelijke technische diensten kan zijn. Wij spraken hierover met Ing.J. Weijers, direkteur Technische Dienst Hoeksche Waard. De heer Weijers: 'De luchtfoto is precies wat we nodig hebben.' Wanneer past een luchtfoto zo precies bij de behoefte aan informatie en in het beschik bare budget? We praten over een situatie waarin een lijnenkaart niet direkt nodig is om bijv. zelf leidingen te registreren en bovendien het land vlak genoeg is om met enkelbeeld- foto's te kunnen werken. In de vlakke Hoeksche Waard vinden we zo'n situatie. De Technische Dienst gebruikt daar lineaire vergrotingen - dus niet-onthoekte fotobeel den - ongeveer op de schaal 11.000, gemaakt uit 15.000 fotografie. Hiervan worden diapositieven gemaakt om daarmee lichtdrukken te vervaardigen voor een ieder die met de fotografie werken moet. Wethouders van kleine gemeenten zullen een verzoek om luchtfoto's te laten maken vaak sceptisch bekijken. Immers: Je hebt toch al een kadastrale kaart, het gemeen teplan, waarom een kostbare nieuwigheid? De heer Weijers: 'We zijn als technische dienst nu eenmaal hoofdzakelijk bezig op gemeentegrond. Op het kadastrale plan staan alleen juridische grenzen; de grens tussen de gemeente woningen en de openbare weg staat er niet op. De afge beelde grens tussen land en water is vaak niet overeen komstig met de werkelijkheid.' Toen de Technische Dienst nog niet over luchtfoto's kon beschikken zag men zich genoodzaakt om voor elk stedebouwkundig plan te gaan meten. De heer Weijers: 'Om een basis te hebben voor het stedebouwkundige plan waren we genoodzaakt de nodige gegevens in het terrein te vergaren. Een ploeg van drie man kost meer dan f1.000,-per dag en een paar weken meten ben je zo kwijt. Een luchtfoto van de bebouw de kom kost me een fraktie van dat bedrag, ietwat afhan kelijk van de omvang van het gebied. Zelfs het kopiëren van alle kadastrale kaarten zou me meer hebben gekost.' Luchtfoto's leveren de dienst dus besparingen op. Tegelijkertijd is de dienst verlening verbeterd. Welke voordelen biedt de luchtfoto? De heer Weijers: 'Een belangrijk voordeel van de luchtfotodia is dat we alle betrokkenen kopieën kunnen verschaffen. Iedereen werkt met hetzelfde basismateriaal, op één uniforme schaal. Ook daarin schiet de kadas trale kaart nogal eens te kort. Bij besprekingen komen de foto 's algauw op tafel. Het was even wennen maar iedereen werkt er vrijwel direkt mee.' Gaandeweg heeft de Technische Dienst de moge lijkheden van de luchtfoto leren kennen, Zo is er een verkeersonderzoek mee uit gevoerd t.b.v. het verkeers circulatieplan. Sinds 1973 worden de negen woon kernen Goudswaard, Piershil, Nieuw- en Zuid Beijerland, Klaaswaal, Mijnsherenland, Heinenoord, Maasdam en Westmaas om de driejaar vanuit de lucht gefotografeerd op de schaal 15.000. Zodoende zijn de stedebouw kundige ontwikkelingen op de voet te volgen. De datering van de luchtfoto's maakt het tevens mogelijk om het bouw toezicht ermee uit te oefenen. De heer Weijers: 'De nauwkeurigheid van de vergrotingen naar de schaal 1:1.000 is ruim voldoende voor het genoemde gebruik voor planning en inventarisatie. Voorafgaande aan de uit voering nemen we doorgaans de exacte maten nog wel even op in het terrein. Voor het eerste schetsontwerp is meten echt niet meer nodig. De foto geeft de stedebouwkundigen bovendien een overvloed aan details. Ook bij de opzet van de administratie voor de heffing van de onroerend goed belasting hebben de foto's goede diensten bewezer aan het waterschap dat daar mee werd belast. Het blijkt dat je steeds meer met de foto's gaat doen.' Het bovenstaande illustreert dat de luchtfoto vele toepas singsmogelijkheden kent. KLM AEROCARTO maakt de luchtfoto's van Uw gemeente graag voor U. Bel 070-474411. Deze Fokker F 8 A was m dienst bij KLM AEROCARTO als fotovliegtuig van 1937-1939. Daarna diende het bij de Koninklijke Luchtmacht tot 1940. Het was het tweede toestel met de registratie PH - OTO. Prinses Beatrixlaan 7, 2595 AK Den Haag, Telefoon 070-47 4411. J».*1,'

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 28