fl rCT fiüfl 11 jpM Jïl |®j publikaties agenda In deze kosten zijn niet begrepen de kosten voor het bijwonen van vergaderingen en bijeenkomsten. Het eerste lidmaatschapsjaar loopt van 14 oktober 1981 t.m. 31 december 1982. De oprichtingsvergadering zal worden gehouden op woensdag 14 oktober 1981 in het Cultureel Centrum ,,de Reehorst" te Ede. De kosten van de vergadering bedragen, inclusief een broodmaaltijd, f25,— per persoon. Belangstellenden worden uitgenodigd de oprichtingsvergadering bij te wonen en de kosten vóór 1 september te storten op girorekening no. 2124128 ten name van de penningmeester van de Vereniging van Grondbedrijven (i.o.) te Enschede. Een agenda en ontwerp statuten zullen na ontvangst van de kosten worden toegezonden. Tijdens de morgenvergadering zullen de statuten en andere organi satorische zaken worden behandeld. Voor de middagbijeenkomst is prof. dr. ir. H. Priemus, hoogleraar aan de Afdeling Bouwkunde van de TH Delft en verbonden aan het Research Instituut voor Volkshuisvestingsonderzoek, uitgenodigd een voordracht te houden over „Ontwikkelingen in het Volkshuisvestingsbeleid en de betekenis en gevolgen hiervan voor het grondbeleid". Aanmelding als lid van de vereniging is mogelijk vóór, tijdens en na de oprichtingsvergadering. Een aanmeldingsformulier zal tegelijk met de ontwerp-statuten worden toegezonden. Namens het voorlopig bestuur, ir. J. Dubbeld Ivoorzitter WET AGRARISCH GRONDVERKEER IN STAATSBLAD Op 19 mei 1981 is in het Staatsblad no. 248 de Wet Agrarisch Grondverkeer geplaatst. Deze wet, waarvan de Minister van Land bouw en Visserij, ir. G. Braks, de eerstverantwoordelijke bewinds man is, beoogt onder meer een evenwichtige prijsontwikkeling van landbouwgronden en natuurterreinen. Met uitzondering van daartoe te treffen noodzakelijke voorberei dingen, wordt ernaar gestreefd de in de wet neergelegde instru menten (landbouwkundige toetsing, voorkeursrecht e.d.) in wer king te doen treden tegen het einde van 1981. Met nadruk wordt erop gewezen dat tot dat moment (juiste data zullen tijdig worden bekendgemaakt) geen eisen zijn gesteld aan partijen en bedrijven bij een overeenkomst tot koop en verkoop van landbouwgronden en natuurterreinen, alsmede vestiging van zakelijke rechten daarop. Tegelijkertijd met de inwerkingtreding van de landbouwkundige toetsing bij de verkoop van landbouwgronden en natuurterreinen (en vestiging van zakelijke rechten daarop), zal de wijziging van de Pachtwet in werking treden, waardoor voor pachtovereenkomsten eveneens de landbouwkundige toetsing wordt geïntroduceerd. Deze wijziging is niet van toepassing op pachtovereenkomsten, die vóór de inwerkingtreding zijn aangegaan en waarvan een schrifte lijke pachtovereenkomst of een vonnis tot schriftelijke vastlegging aan de grondkamer ter goedkeuring wordt ingezonden binnen één jaar na de inwerkingtreding. Dit heeft tot gevolg dat, óók voor de inwerkingtreding aangegane, mondelinge, pachtovereenkomsten onder de toetsing vallen, tenzij deze binnen één jaar na de inwerkingtreding schriftelijk ter goed keuring aan de grondkamer worden ingezonden. In dat geval toetst de grondkamer nog volgens het thans bestaande, in de Pachtwet neergelegde systeem. Blijft inzending van dergelijke pachtovereen komsten binnen dat jaar achterwege, dan geldt daarna de land bouwkundige toetsing zoals voorzien in de Wet Agrarisch Grond verkeer. RUILVERKAVELINGEN ARRIËN EN STEGEREN AANGENOMEN Op 27 mei jl. is in Ommen te Overijssel de stemming gehouden over de ruilverkavelingen Arriën (616 ha 185 stemgerechtigden) en Stegeren (759 ha 93 stemgerechtigden). De ruilverkaveling Arriën is aangenomen met 62,6% van de ge stemde oppervlakte. De stemmenverhouding was als volgt: aan de stemming namen 135 stemgerechtigden deel, vertegenwoordi gende een oppervlakte van 591 ha. Hiervan stemden 66 stemge rechtigden voor, vertegenwoordigende een oppervlakte van 370 ha. Tegen stemden 69 stemgerechtigden, vertegenwoordigende een oppervlakte van 221 ha. De ruilverkaveling Stegeren is aangenomen met 89,9% van de gestemde oppervlakte. De stemmenverhouding was als volgt: aan de stemming namen 74 stemgerechtigden deel, vertegenwoordi gende een oppervlakte van 740 ha. Hiervan stemden 55 stemge rechtigden voor, vertegenwoordigende een oppervlakte van 665 ha. Tegen stemden 19 stemgerechtigden, vertegenwoordigende een oppervlakte van 75 ha. In beide ruilverkavelingen vormt de sterke versnippering van het grondgebruik een ernstige belemmering voor de landbouwbedrij ven, die zich overwegend hebben toegelegd op de melkveehoude rij. In Arriën hebben de hoofdberoepsbedrijven gemiddeld 7 kavels. Dit aantal kan mede door verplaatsing van één bedrijf, worden 288 teruggebracht tot 2 3. In Stegeren is een gemiddelde van bijna 5 kavels, dat kan worden verminderd tot 2, aldus blijkt uit een globaal toedelingsonderzoek. Er kunnen in dit gebied twee boerde rijen worden verplaatst. Voor een deel van de landbouwgrond in beide blokken is het belangrijk, dat door de ruilverkaveling wateraanvoer mogelijk wordt. De grondwaterstand kan daardoor in voorjaar en zomer op peil worden gehouden en tevens kan worden beregend met opper vlaktewater. Om de landbouwbedrijven beter bereikbaar te maken, moet o.m. vijf kilometer zandweg worden verhard. In de ruilverkavelingen is veel aandacht voor het behoud van het landschappelijke karakter. In Arriën is, in het kader van de Relatie nota, 130 ha cultuurgrond aangewezen als reservaatsgebied, terwijl voor Stegeren gebieden zijn aangegeven waar het natuurlijke reliëf moet worden gehandhaafd. Verder wordt grond beschikbaar ge steld voor de uitbreiding van bestaande bosjes en voor nieuwe singels en houtwallen. NIEUWE SERIE POSTZEGELS VAN DE DEUTSCHE BUNDES- POST MET AFBEELDINGEN VAN OUDE OPTISCHE INSTRUMENTEN Voor landmeetkundige postzegelverzamelaars of filatelistisch aan gelegde landmeetkundigen is het interessant te weten, dat in Duits land in april de volgende twee series postzegels zijn uitgegeven (met toeslagen voor jeugdwerk): Deutsche Bundespost Berlin 40 20 pfennig Theodoliet 1810 (fig. 1 50 25 pfennig Equatoriaal 1820 (fig. 2) 60 30 pfennig Microscoop 1790 (fig. 3) 90 45 pfennig Sextant 1830 (fig. 4) Deutsche Bundespost 40 20 pfennig Borda Kreis 1800 (fig. 5) 50 25 pfennig Spiegelkijker 1770 60 30 pfennig Binoculairmicroscoop 1860 (fig. 6) 90 45 pfennig Octant 1775 (fig. 7) Werkgroep Geschiedenis der Geodesie, C. H. Stoute, plv. secr. Fig. I. Fig. 2. Fig. 3. Fig. 4. m Muster - Fig. 7. 9-18augustus 1981 XVIe FIG Congres, Montreux, Zwitserland. 29 september 1981 Symposium ter gelegenheid van het afscheid van prof. Koe man. Onderwerp: „De kartering van Nederland tot het jaar 2000", Rijksuniversiteit Utrecht. 1 oktober 1981 Afscheidscollege van prof. Koeman, Rijksuniversiteit Utrecht. 5-10 oktober 1981 38ste Photogrammetrische Woche te Stuttgart. 14 oktober 1981 Oprichtingsvergadering van de Vereniging van Grondbedrij ven. Zie bericht op pagina 287 van dit nummer. 28, 29 en 30 oktober 1981 11e NGL congres. Jaarbeurs-congrescentrum te Utrecht. NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 34