CleodeeüL, nederlands geodetisch tijdschrift (Nieuwe) mogelijkheden van de Landinrichtingswet vergeleken met de Ruilverkavelingswet 1954*) doorir. W. van Berk, directeur van het Kadaster in de provincie Utrecht. SUMMARY The Land Reconstruction Act as compared to the Land Consolidation Act 1954 The Land Reconstruction Bill mentions four forms of land reconstruction. From the period of the Land Consolidation Act 1954 stem reallotment and mutual reallotment. In the new Land Reconstruc tion Act land renewal and land adaptation have been added. The form of land reconstruction appli cable is determined by the function of the area to be reconstructed as well as by the nature and intensity of the reconstruction to be carried out. WA Inleiding De Landinrichtingswet, die nu in ontwerp aan de Tweede Kamer is aangeboden, werd grondig voor bereid. De in 1972 ingestelde Commissie Landinrich tingswet had tot taak voorstellen uit te werken voor een landinrichtingswet ter vervanging van de Ruilver kavelingswet 1954. In maart 1976 bracht de Commis sie de Interimnota Landinrichtingswet uit. Rekening houdend met de daarop uitgebrachte adviezen en maatschappelijke discussies is ,,Het ontwerp van wet" opgesteld. Reeds op 29 april 1976 organiseerden de Sectie en Studiekring voor Cultuurtechniek, de Nederlandse Vereniging voor Geodesie, de Vereniging voor Bouw recht en de Vereniging voor Agrarisch Recht een ge meenschappelijke studiedag over de Interimnota. De studiedagen over het ontwerp van wet hebben een meer sectoraal karakter. De te behandelen onderdelen uit het ontwerp van wet zijn daarom afgestemd op het werkterrein van de landmeter-deskundige en het Kadaster. De Landinrichtingswet voorziet in een samenhangen de planologisch functionele inrichting van het lande lijke het niet-stedelijke) gebied, op zodanige wijze dat de maatschappelijke betekenis van dat gebied zo goed mogelijk tot zijn recht kan komen. De daarbij te treffen maatregelen en voorzieningen zijn in het be lang van: de land-, tuin- en bosbouw; de natuur en het landschap; de infrastructuur; de openluchtrecreatie, en de cultuurhistorie. Dit betekent een aanmerkelijke verruiming van de doelstelling van de Ruilverkavelingswet 1954, die beperkt bleef tot de behartiging van de belangen van land-, tuin- en bosbouw. De projectsgewijze inrichting van het landelijke gebied Inleiding gehouden op 7 mei 1981 op de NGL Studiedag Land inrichting te Delft. volgens deze wet kan in vier vormen plaatsvinden, te weten herinrichting; ruilverkaveling; aanpassingsinrichting, en ruilverkaveling bij overeenkomst. Welke vorm van wettelijke inrichting wordt gekozen is afhankelijk van de functie van het in te richten gebied, de aard van de aanwezige problematiek en het karak ter van de te treffen voorzieningen. Uiteraard blijft een inrichting van het buitengebied, los van de toekom stige Landinrichtingswet, eveneens mogelijk. Voor het schematisch overzicht van de Landinrichtingswet en het procedureschema wordt verwezen naar de aan het eind van dit artikel opgenomen bijlagen bij de memorie van toelichting op de ontwerp-Landinrich- tingswet. Centrale Landinrichtingscommissie Door de Minister van Landbouw wordt een Cen trale Landinrichtingscommissie (CLC) benoemd als opvolger van de CCC (Centrale Cultuurtechnische Commissie). De taak, werkwijze en samenstelling wordt bij Algemene Maatregel van Bestuur geregeld. De CLC wordt bijgestaan door de Landinrichtings- dienst. De samenstelling wordt aangepast aan de ver brede doelstelling van de Landinrichtingswet. Landinrichtingscommissie De voorbereiding en uitvoering bij herinrichting, ruil verkaveling en aanpassingsinrichting is toevertrouwd aan een landinrichtingscommissie (LC). Een LC voor herinrichting of ruilverkaveling komt tot leven als het gebied voor het eerst op het voorbereidingsschema is vermeld. Die voor een aanpassingsinrichting, als de betrokken organen een aanpassingsinrichting nood zakelijk vinden. Gedeputeerde Staten wijzen de leden, alsmede de adviserende leden, aan. De Minister van Landbouw voegt een secretaris toe. De Minister van VRO wijst, in overeenstemming met de Minister van Landbouw, NGT GEODESIA 81 261

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 3